ORLEN Encyklopedia

AUTOMATY PACZKOWE

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).
Automaty paczkowe ORLENU są dostosowane do kierowców, którzy mają gdzie zaparkować, ale i do osób niepełnosprawnych, które w aplikacji mogą zaznaczyć, aby paczka była włożona do niższych skrytek, a po podjechaniu do urządzenia swobodnie sięgnąć do monitora.

Więcej: http://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

BIZNES

PKN ORLEN dużą uwagę przywiązuje do wspierania rodzinnych firm czy lokalnych przedsiębiorców. Płocki koncern współpracuje z polskimi firmami, budując siłę gospodarki kraju. Jak wyglądają te działania?

W trudnych czasach poznaje się nie tylko prawdziwych przyjaciół, ale też najlepszych partnerów biznesowych. PKN ORLEN w tym aspekcie udowadnia, że warto podejmować z nim współpracę – nie tylko utrzymuje ją w okresie pandemii i kryzysu gospodarczego, ale także rozwija w tym trudnym czasie.

Więcej: http://petronews.pl/co-oznacza-dla-polskich-firm-wspolpraca-z-pkn-orlen/

CPN

Fot. PKN ORLEN

W lipcu 1944 roku powołano do życia instytucję, która miała za zadanie zabezpieczenie istniejącej po działaniach wojennych i okupacji infrastruktury naftowej oraz rozpoczęcie działalności dystrybucyjnej. 14 sierpnia 1944 roku ukazał się pierwszy akt urzędowy, określający nazwę organizacji mianem Polski Monopol Naftowy. Jednak już w październiku tego samego roku nazwa została zmieniona na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych.
Nazwę „CPN” zawdzięczamy Ministrowi Przemysłu, który 3 grudnia 1945 roku specjalnym zarządzeniem utworzył państwowe przedsiębiorstwo Centrala Produktów Naftowych. 10 lat później ponownie przekształcono organizację i nadano jej nazwę Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi „CPN”.
Po kolejnych 3 latach firma powróciła do wcześniejszej nazwy, którą połączono ze skrótem „CPN” – Centrala Produktów Naftowych „CPN”, a w grudniu 1995 roku została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie poprzez dodanie do niej skrótu S.A. Autorem opracowanego w latach 60. XX w. logo CPN jest Ryszard Bojar, który wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim opracował także cały system identyfikacji wizualnej CPN. To dzięki nim, przez lata na stacjach paliw firmy królowało biało-pomarańczowe logo wywodzące się ze skrótu nazwy CPN. W czasach swojej świetności spółka posiadała liczącą ponad 1400 obiektów sieć stacji paliw oraz prawie 600 autocystern do transportu paliw.

CBR

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN to miejsce przyjazne środowisku, w którym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, produkujące zieloną energię, a na miejscu można skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Powstały w nim już trzy pierwsze, pilotowe instalacje: do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.
Główną i najważniejszą częścią kompleksu CBR jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży, o powierzchni blisko 2 tys. mkw.
eszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu, natomiast w przyszłym roku instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.
Więcej: http://petronews.pl/centrum-badawczo-rozwojowe-juz-otwarte-jak-wyglada-w-srodku-film-zdjecia/

ELEKTROWNIA GAZOWA

Zamiast technologii węglowej, w Ostrołęce powstanie elektrownia gazowa. Aneks do dotychczasowej umowy podpisała CCGT Ostrołęka (spółka celowa Energi z Grupy ORLEN) z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni – firmą GE Power. Wartość tej inwestycji szacowana jest na ok. 2,5 mld zł, co oznacza, że będzie o połowę niższa, niż kontraktu na budowę elektrowni węglowej.
Podpisany przez CCGT Ostrołęka aneks do kontraktu z GE Power zmienia przede wszystkim technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja. Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT – Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MWe netto, planowana na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego, będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego – i „pod klucz” (w formule EPC – ang. engineering, procurement, construction).
Więcej: http://petronews.pl/nowa-inwestycja-orlenu-wspiera-transformacje-energetyczna/

FARMA WIATROWA

PKN ORLEN od maja 2018 roku przygotowuje się do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Powołano wówczas zespół specjalistów, w celu przygotowania i realizacji projektu na wykonanie koncepcji technicznej tej inwestycji.
Inwestycja stanowi jeden ze strategicznych kierunków rozwoju PKN ORLEN na najbliższe lata. Spółka jest obecnie już czwartym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, a posiadane aktywa, w tym dwa bloki gazowo-parowe w Płocku i Włocławku, stanowiłyby dobre źródło bilansowania farm wiatrowych w przypadku niedoborów mocy.

Więcej: http://petronews.pl/po-co-pkn-orlen-farma-wiatrowa-na-baltyku/

GIEŁDA

W jaki sposób można poznać tajniki giełdy?
PKN ORLEN proponuje inwestorom program edukacyjny, który ma za zadanie opowiedzieć o tym, co to jest giełda, na czym ona polega, jakie są ryzyka, zagrożenia, jakie perspektywy, jak na tej giełdzie się poruszać. Jest to Akademia Inwestowania, która z kolei jest filarem programu dla inwestorów indywidualnych pn. „ORLEN w portfelu”.
Więcej: http://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-jak-inwestowac-na-gieldzie/

IOS

Fot. Wiktor Pleczyński

Co oznacza skrót IOS?

– Skrót IOS oznacza Instalację Odsiarczania Spalin. Odnosi się do procesu, jaki w niej zachodzi – jest to instalacja przeznaczona do oczyszczania spalin produkowanych w kotłach elektrociepłowni ze związków siarki. Związki siarki, zamiast trafiać do atmosfery, są wychwytywane w procesie technologicznym tej instalacji.

Kiedy wybudowano komin IOS?

– Jego budowa trwała w latach 2013-2014 oraz częściowo w 2015, natomiast w połowie 2015 roku instalacja została przekazana do rozruchu, a w grudniu 2015 do eksploatacji.

W jakim celu powstał ten komin?

– Komin jest elementem Instalacji Odsiarczania Spalin, czyli jak nazwa wskazuje, wyprowadzane są z niego oczyszczone spaliny. Do instalacji IOS natomiast są wprowadzane spaliny zanieczyszczone, które pochodzą z procesu spalania paliwa w kotłach elektrociepłowni. Paliwo w kotłach elektrociepłowni spalane jest w celu wytworzenia ciepła zawartego w parze oraz do wytwarzania energii elektrycznej. To ciepło jest wykorzystywane w procesie technologicznym w Zakładzie Produkcyjnym, jak również wykorzystywane jest do produkcji wody grzewczej, która zasila miasto Płock.

Więcej: http://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-czy-komin-ios-jest-zbyt-niski/

KONKURS PIANISTYCZNY

PKN ORLEN wspiera największe na świecie wydarzenie kulturalne 2020 roku – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski, który odbywa się dokładnie co 5 lat, pełni ogromną rolę w rozpowszechnianiu muzyki Chopina na cały świat. Wydarzenie to przyciąga uwagę zarówno melomanów, jak również tych, którzy z muzyką klasyczną nie mają za wiele do czynienia. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom, które ułatwiają styczność z kulturą każdego dnia.

Więcej: http://petronews.pl/pkn-orlen-sponsoruje-xviii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-fryderyka-chopina/

KRWIODAWSTWO

Przy PKN ORLEN aktywnie działają kluby Honorowych Dawców Krwi. Swoje kluby mają również poszczególne spółki, należace do Grupy ORLEN. W Koncernie wypracowano przyznanie pracownikom zmianowym wolne w dniu donacji do 6 rano następnego dnia, a nie do godziny 24, co jest szczególnie istotne dla pracowników, którzy zaczynali zmianę popołudniową.
Krwiodawcy zgodnie podkreślają, że zarząd spółki jest przychylny ich dzialaniom, a w donację włączają się również młodzi ludzie.
Akcja mobilna krwiodawstwa jest organizowana kilka razy w roku.
Więcej: http://petronews.pl/oddawali-najcenniejszy-lek-swiata-akcja-przy-pkn-orlen-film-zdjecia/

MAZOWIECKA DOLINA WODOROWA

W Polsce powstanie co najmniej pięć Dolin Wodorowych, w których rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Każda z Dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Dotąd podpisane zostały już listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin: Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną, a także Dolnośląskiej i Podkarpackiej. Trwają prace nad powołaniem kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.

Mazowiecka Dolina Wodorowa (której liderem jest PKN ORLEN) ma opierać się na czterech filarach, które przyczynią się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza, czego przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru. Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Więcej: http://petronews.pl/mazowiecka-dolina-wodorowa-coraz-blizej-podpisano-porozumienie-film-zdjecia/

ORLEN PARALYMPIC RUN

PKN ORLEN dużą uwagę przywiązuje do wspierania rodzinnych firm czy lokalnych przedsiębiorców. Płocki koncern współpracuje z polskimi firmami, budując siłę gospodarki kraju. Jak wyglądają te działania?

Pierwsza edycja Orlen Paralympic Run odbyła się 10 października br. To wówczas na wybrane przez siebie trasy w Polsce i na całym świecie wyruszyli biegacze. Chcieli w ten sposób udowodnić, że można osiągnąć wyznaczone przez siebie cele, niezależnie od stopnia sprawności. Ten wyjątkowy bieg organizowany był przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Jak informują organizatorzy, zawodnicy ruszyli na wózkach, na sprzęcie do framerunningu czy pieszo. Biegnąc, spacerując czy idąc chodem sportowym. W grupach i indywidualnie. W dużych miastach i w otoczeniu natury. Każdy znalazł swój sposób na to, by uczestniczyć w 1. Orlen Paralympic Run. Wśród 500 zarejestrowanych zawodników znalazło się aż 158 osób z niepełnosprawnością!

Więcej: http://petronews.pl/orlen-paralympic-run-2021-pierwsza-edycja-niezwyklego-wydarzenia-film-zdjecia/

PETROCHEMIA PŁOCK

Fot. materiały prasowe

W latach 40. XX wieku funkcjonowało w Polsce pięć rafinerii: w Niegłowicach k/Jasła, w Jedliczach k/Krosna, w Gliniku Mariampolskim k/Gorlic, w Trzebini i Czechowicach – Dziedzicach. Jednak stale wzrastające zapotrzebowanie na paliwa oraz surowce do produkcji, wynikające z gwałtownego rozwoju przemysłu i motoryzacji w latach 50. XX w., a także niewystarczające zdolności przerobowe istniejących rafinerii spowodowały potrzebę budowy kolejnej rafinerii. W 1958 roku zapadła decyzja o lokalizacji zakładu w Płocku, a 5 stycznia 1959 roku zapadła decyzja o budowie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych.
Znakiem firmowym zakładu była stylizowana retorta, naczynie chemiczne z wpisaną w nie literą „P”, wywodząca się od słowa petrochemia lub jak uważają inni, od nazwy miasta Płock. Potocznie logo nazywane było „Petką”. Od początku swojego istnienia występowało najczęściej w biało-niebieskiej kolorystyce.
Przemiany polityczne w Polsce, rozpoczęte w latach 80. XX wieku, zapoczątkowały procesy rynkowe w gospodarce. W ramach tych przeobrażeń, 1 lipca 1993 roku przedsiębiorstwo MZRiP przekształcono w spółkę akcyjną Petrochemia Płock S.A. Aby zasygnalizować zaistniałą zmianę w znaku firmowym, dotychczasową „Petkę” uzupełniono o zapis nazwy i spięto linią podkreślającą tekst. Od tego okresu, w zależności od form prezentacji, używano zarówno nowej wersji logo, jak i samej stylizowanej retorty.
Logo w takim układzie w 1993 roku znalazło się na pierwszych białych stacjach paliw oraz na autocysternach. W późniejszych latach zmieniono kolorystykę stacji paliw na niebiesko-białą.

POCHODNIE

Po co w rafineriach są pochodnie (do czego służą)?
– Pochodnie są jednym z ostatnich i jednocześnie najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Zabezpieczają instalacje produkcyjne w całym zakładzie w Płocku.

Ile jest pochodni w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku?
– Na terenie naszego zakładu mamy 12 pochodni, które utylizują węglowodory w bezpieczny sposób.

Co i kiedy spala się na pochodniach?
– Na pochodniach spalamy węglowodory wówczas, kiedy występuje zatrzymanie lub rozruch instalacji, czyli np. podczas przyjęcia produktów, podnoszenia temperatur czy ciśnienia. Musimy wtedy zrzucić nadmiarową część gazów na pochodnię , aby w sposób bezpieczny dla otoczenia, ludzi i środowiska gazy uległy spaleniu. Podkreślmy, że są to tylko nadmiarowe gazy, których nie możemy inaczej zagospodarować. W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku 99 proc. gazów zagospodarowujemy w sieci gazów opałowych. Są one oczyszczane, przygotowywane i wykorzystywane energetycznie w piecach technologicznych.

Więcej: http://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-po-co-plona-pochodnie/

SOKOŁY

PKN ORLEN od blisko dwóch dekad aktywnie uczestniczy jako Partner w Programie wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. To nie tylko sokoły w Polsce, ale i w czeskich rafineriach Grupy ORLEN (Litvínov i Kralupy nad Wełtawą).
Po raz pierwszy budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ już w 1999 roku. Wówczas dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka, najchętniej wybierana przez ptaki, pojawiła się 16 lat później ( w 2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).
W maju 2002 roku po raz pierwszy pojawił się lęg sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Jak oceniają sokolnicy, to właśnie na terenie ORLENU w Płocku najdłużej funkcjonowało produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku przez 14 lat sokoły wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. W latach 2002-2015 jedna para sokołów wyprowadziła z płockiego gniazda 42 pisklęta, co jest też potwierdzeniem dobrych warunków przyrodniczych na terenie rafinerii.

http://petronews.pl/plockie-sokoly-znow-spodziewaja-sie-potomstwa-sa-juz-cztery-jajka-film/

STAŻE

PKN ORLEN to firma, która docenia i wykorzystuje potencjał polskiej nauki. Jest to działanie, przynoszące wiele korzyści – to właśnie dzięki nauce tworzone są przecież i rozwijane innowacyjne rozwiązania. Jednym z projektów, w które angażuje się Koncern jest współpraca z Politechniką Warszawską Filia w Płocku. Dzięki porozumieniu o współpracy, studenci tej uczelni odbywają w Koncernie praktyki i staże.

Korzyści z takiego rozwiązania są obustronne – dla Politechniki Warszawskiej to możliwość realizacji inicjatyw dydaktycznych razem z największym w Polsce i jednym z wiodących w Europie koncernów z branży paliwowej i energetycznej.

PKN ORLEN natomiast stawia na rozwój specjalistycznych kompetencji swoich pracowników. Realizuje to m.in. poprzez stały kontakt z instytucjami badawczymi oraz specjalistycznymi uczelniami technicznymi. Wspólnie z ośrodkami akademickimi realizuje inicjatywy i projekty badawcze, a pracownicy PKN ORLEN m.in. prowadzą doktoraty wdrożeniowe czy są obecni na uczelniach, realizując wizyty studyjne oraz wykłady merytoryczne.

Więcej: http://petronews.pl/kolejni-studenci-politechniki-warszawskiej-w-pkn-orlen/

STRAŻACY

PKN ORLEN i Fundacja ORLEN przeznaczają środki na wsparcie państwowych i ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce.

Udział w programie umożliwia jednostkom straży pożarnej zakup sprzętu niezbędnego w ich codziennej służbie. Może to być podstawowe wyposażenie, takie jak odzież, czy też specjalistyczny sprzęt – drony, kamery termowizyjne lub profesjonalne radiostacje.

Fundacja ORLEN wyróżnia jednostki, które proponują spójny projekt działania. Przy ocenie wniosków brana pod uwagę jest przede wszystkim jakość koncepcji i potrzeba realizacji projektu. Dodatkowym kryterium jest liczba realizowanych przez jednostkę wyjazdów.

Więcej: http://petronews.pl/pkn-orlen-przekaze-dwa-miliony-zlotych-strazakom/

UNIPETROL

Unipetrol jest holdingiem, w którego portfolio znajduje się przetwarzanie ropy naftowej, a także produkcja, dystrybucja i sprzedaż paliw oraz produktów petrochemicznych (zwłaszcza tworzyw sztucznych i nawozów) w Czechach i Europie Środkowej.

Historia obecnej grupy Unipetrol sięga roku 1939. To wówczas rozpoczęto budowę fabryki chemicznej STW w Záluží u Litvínova. W latach 1975-1976 uruchomiono tam produkcję polipropylenu i polietylenu, natomiast w 1979 r. – instalację do produkcji etylenu. Dwa lata później zakończono budowę nowej rafinerii Litvínov (NRL). Przełomowy dla działalności firmy był rok 1993, kiedy to dokonywała się restrukturyzacja przemysłu rafineryjno-petrochemicznego oraz ówczesnego Chemopetrolu – ten został później włączony do Unipetrolu.
Nazwa Unipetrol zaczęła funkcjonować w 1994 r. – wówczas spółkę założył Fundusz Majątku Narodowego, jako jeden z etapów prywatyzacji czeskiego przemysłu petrochemicznego.
Więcej: http://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-czym-zajmuje-sie-unipetrol-film/

WODA

Woda w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN jest potrzebna do procesów produkcyjnych, wytwarzania paliw, ale również dla energetyki czy procesów chłodzenia. Pobierana jest z własnego ujęcia ORLENU, które znajduje się nad rzeką Wisłą, trzema kolektorami o długości 3,5 kilometra każdy.
Woda nie może być od razu podana do celów produkcyjnych. Musi być najpierw odpowiednio przygotowana i – w zależności od celu przeznaczenia – poddawana jest różnym sposobom uzdatniania.
Woda do procesów energetycznych, do wytwarzania pary, musi być pozbawiona twardości. Zachodzi tu proces podobny do tego, z którym mamy do czynienia w naszych czajnikach, pokrytych po pewnym czasie kamieniem. Taki kamień odkładałby się w naszych instalacjach, stąd pozbawianie wody twardości jest konieczne.
Po usunięciu twardości wapiennej, woda jest filtrowana, aby usunąć zawiesinę i związki żelaza. Końcowa faza obróbki wody znajduje się na stacji demineralizacji, gdzie woda jest poddawana procesowi odsalania. Dopiero taka woda jest przeznaczona do wytwarzania pary.
Woda wykorzystywana jest także do zabezpieczenia potrzeb bezpieczeństwa zakładu produkcyjnego. W przypadku potencjalnych zdarzeń awaryjnych, zakład musi być zaopatrzony w wodę pożarową. Ta woda również przygotowywana jest na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Ciekawostką jest, że produkuje się ją z całkowicie oczyszczonych ścieków.

http://petronews.pl/co-dzieje-sie-z-woda-w-orlenie-jak-jest-wykorzystywana/

ŻEGLARSTWO

PKN ORLEN od 31 lat jest Sponsorem Tytularnym Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PKN ORLEN. W 2021 roku regaty odbywały się w Klubie Żeglarskim Petrochemia i na rzece Wiśle od 10 do 12 września.

Więcej: http://petronews.pl/zeglarski-weekend-na-wisle-zabraklo-jedynie-wiatru-film-zdjecia/

ORLEN Aktualności

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU