REKLAMA

ORLEN Encyklopedia

AKADEMIA WODOROWA

PKN ORLEN, zgodnie ze swoją strategią, chce zdobyć pozycję lidera gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Na rozwój technologii wodorowych do 2030 roku ORLEN planuje wydać prawie 7,5 mld zł. W ten cel wpisuje się inicjatywa Akademii Wodorowej, która swoją inaugurację miała 17 marca w warszawskiej siedzibie koncernu.

Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce, która uwzględnia wodór jako niezbędny element transformacji energetycznej Polski i naszego regionu.

Więcej: https://petronews.pl/wodor-to-juz-terazniejszosc-ruszyla-akademia-wodorowa-pkn-orlen/

AUTOMATY PACZKOWE

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).
Automaty paczkowe ORLENU są dostosowane do kierowców, którzy mają gdzie zaparkować, ale i do osób niepełnosprawnych, które w aplikacji mogą zaznaczyć, aby paczka była włożona do niższych skrytek, a po podjechaniu do urządzenia swobodnie sięgnąć do monitora.

Więcej: https://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

BIOMETANOWNIA

W Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje pierwsza, pilotażowa ekologiczna biometanownia. Budowana jest przez Grupę ORLEN, a po realizacji w drugiej połowie 2024 roku, umożliwi produkcję ponad 7 milionów metrów szesc. biometanu rocznie. Biometan będzie następnie przekształcany w paliwo – bioLNG. Produkcja biometanu ma odbywać się z rolniczych surowców poprodukcyjnych.

Więcej: https://petronews.pl/paliwo-z-resztek-produkcji-rolnej-orlen-inwestuje-w-biometanownie/

BIOPALIWA

Polski koncern zrewolucjonizuje regionalny rynek biopaliw, wspierając przy tym lokalnych rolników. ORLEN podpisał umowę na budowę w Kętrzynie (województwo warmińsko-mazurskie) nowoczesnej tłoczni oleju. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie.

Rzepak będzie pozyskiwany w pierwszej kolejności od polskich producentów rolnych. Krajowe zbiory tej rośliny w 2022 roku wyniosły 3,6 mln tony. W tłoczni powstanie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-zaczyna-biopaliwowa-rewolucje-zyskaja-polscy-rolnicy-i-kierowcy-film-zdjecia/

BIZNES

PKN ORLEN dużą uwagę przywiązuje do wspierania rodzinnych firm czy lokalnych przedsiębiorców. Płocki koncern współpracuje z polskimi firmami, budując siłę gospodarki kraju. Jak wyglądają te działania?

W trudnych czasach poznaje się nie tylko prawdziwych przyjaciół, ale też najlepszych partnerów biznesowych. PKN ORLEN w tym aspekcie udowadnia, że warto podejmować z nim współpracę – nie tylko utrzymuje ją w okresie pandemii i kryzysu gospodarczego, ale także rozwija w tym trudnym czasie.

Więcej: https://petronews.pl/co-oznacza-dla-polskich-firm-wspolpraca-z-pkn-orlen/

BLUE BRIDGE

W czwartek, 3 lutego w Urzędzie Miasta Płocka odbyło się podpisanie umowy o współpracy przy projekcie Blue Bridge, dzięki któremu miejskie ścieki zamiast do Wisły, trafią do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku, a tam zostaną wykorzystane do wybranych procesów technologicznych. Wodociągi Płockie zmniejszą więc ilość ścieków zrzucanych do Wisły, a Koncern ograniczy pobór wody z rzeki aż o 25 proc.

Transport ścieków komunalnych z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do instalacji produkcyjnych PKN ORLEN będzie odbywał się rurociągiem, który wykona firma Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne.

Więcej: https://petronews.pl/umowa-na-realizacje-projektu-blue-bridge-podpisana-na-czym-polega-ta-inwestycja/

CPN

Fot. PKN ORLEN

W lipcu 1944 roku powołano do życia instytucję, która miała za zadanie zabezpieczenie istniejącej po działaniach wojennych i okupacji infrastruktury naftowej oraz rozpoczęcie działalności dystrybucyjnej. 14 sierpnia 1944 roku ukazał się pierwszy akt urzędowy, określający nazwę organizacji mianem Polski Monopol Naftowy. Jednak już w październiku tego samego roku nazwa została zmieniona na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych.
Nazwę „CPN” zawdzięczamy Ministrowi Przemysłu, który 3 grudnia 1945 roku specjalnym zarządzeniem utworzył państwowe przedsiębiorstwo Centrala Produktów Naftowych. 10 lat później ponownie przekształcono organizację i nadano jej nazwę Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi „CPN”.
Po kolejnych 3 latach firma powróciła do wcześniejszej nazwy, którą połączono ze skrótem „CPN” – Centrala Produktów Naftowych „CPN”, a w grudniu 1995 roku została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie poprzez dodanie do niej skrótu S.A. Autorem opracowanego w latach 60. XX w. logo CPN jest Ryszard Bojar, który wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim opracował także cały system identyfikacji wizualnej CPN. To dzięki nim, przez lata na stacjach paliw firmy królowało biało-pomarańczowe logo wywodzące się ze skrótu nazwy CPN. W czasach swojej świetności spółka posiadała liczącą ponad 1400 obiektów sieć stacji paliw oraz prawie 600 autocystern do transportu paliw.

CBR

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN to miejsce przyjazne środowisku, w którym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, produkujące zieloną energię, a na miejscu można skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Powstały w nim już trzy pierwsze, pilotowe instalacje: do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.
Główną i najważniejszą częścią kompleksu CBR jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży, o powierzchni blisko 2 tys. mkw.
eszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu, natomiast w przyszłym roku instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.
Więcej: https://petronews.pl/centrum-badawczo-rozwojowe-juz-otwarte-jak-wyglada-w-srodku-film-zdjecia/

DOBRY KIEROWCA

PKN ORLEN zaangażował się w akcję po hasłem #DobryKierowca.

– Jesteśmy największym sponsorem sportu w Polsce, ale jesteśmy też przede wszystkim firmą odpowiedzialną społecznie – mówi Agata Pniewska, Dyrektor Biura Sponsoringu PKN ORLEN. – Angażujemy się nie tylko w motosport, ale jesteśmy też obecni na polskich drogach, a kierowcy kojarzą naszą markę właśnie z podróżowaniem – tłumaczy.

Więcej: https://petronews.pl/umiejetnosci-kierowcy-warto-doskonalic-to-konieczne-nie-tylko-w-sporcie-film-zdjecia/

DOLINA WODOROWA

Zakończył się etap przygotowawczy utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej. W piątek, 8 kwietnia PKN ORLEN podpisał umowę z 37 podmiotami, które przystąpiły do tego ważnego projektu. Współpraca ma objąć zarówno produkcję, jak i magazynowanie oraz wykorzystanie zero- i niskoemisyjnego wodoru m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.

Więcej: https://petronews.pl/juz-oficjalnie-mazowiecka-dolina-wodorowa-rozpoczela-dzialalnosc-film-zdjecia/

DOSTAWY GAZU

Długoterminowy kontrakt kupna-sprzedaży amerykańskiego LNG zapewnia umowa podpisana przez PKN ORLEN i Sempra Infrastructure. Przewiduje ona odbiór 1 miliona ton LNG rocznie.

Umowa, która została podpisana 25 stycznia 2023 r. pomiędzy PKN ORLEN i Sempra Infrastructure, przewiduje odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Ma to przełożyć się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i całego regionu. Zapewniony kontraktem wolumen dostaw pokrywa blisko 10 proc. obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.

Więcej: https://petronews.pl/dostawy-gazu-zabezpieczone-orlen-podpisal-dlugoterminowa-umowe/

ELEKTROWNIA GAZOWA

Zamiast technologii węglowej, w Ostrołęce powstanie elektrownia gazowa. Aneks do dotychczasowej umowy podpisała CCGT Ostrołęka (spółka celowa Energi z Grupy ORLEN) z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni – firmą GE Power. Wartość tej inwestycji szacowana jest na ok. 2,5 mld zł, co oznacza, że będzie o połowę niższa, niż kontraktu na budowę elektrowni węglowej.
Podpisany przez CCGT Ostrołęka aneks do kontraktu z GE Power zmienia przede wszystkim technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja. Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT – Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MWe netto, planowana na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego, będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego – i „pod klucz” (w formule EPC – ang. engineering, procurement, construction).
Więcej: https://petronews.pl/nowa-inwestycja-orlenu-wspiera-transformacje-energetyczna/

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).

ENERGA, będąca częścią Grupy ORLEN, realizuje budowę farm fotowoltaicznych. Największa powstaje w województwie warmińsko-mazurskim. Na jakim etapie jest ta inwestycja?

– Grupa ENERGA, realizując plan dywersyfikacji źródeł produkcyjnych, zaangażowała się w ramach jednego z projektów w budowę farmy fotowoltaicznej w Wielbarku – mówi Bartłomiej Marchut, Wiceprezes Zarządu ENERGA Wytwarzanie. – Powstaje tam farma o mocy 62 MW, będzie to jedna z największych farm w Polsce. Oddanie do użytku planowane jest na początku przyszłego roku – wyjaśnia.

Jak podkreśla, budowa jest mocno zaawansowana, zamontowano już 105 tysięcy z około 140 tys. zaplanowanych paneli fotowoltaicznych.

– Jesteśmy na etapie finalizacji, prace są wykonywane zgodnie z planem. Można powiedzieć, że poza instalacją ostatnich paneli, które są oczywiście zabezpieczone, porządkujemy już częściowo plac budowy, pracujemy nad monitoringiem i zabezpieczeniami. Przygotowujemy się do tego, by zacząć eksploatację z początkiem 2023 roku – tłumaczy Bartłomiej Marchut.

Więcej: https://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

FARMA WIATROWA

PKN ORLEN od maja 2018 roku przygotowuje się do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Powołano wówczas zespół specjalistów, w celu przygotowania i realizacji projektu na wykonanie koncepcji technicznej tej inwestycji.
Inwestycja stanowi jeden ze strategicznych kierunków rozwoju PKN ORLEN na najbliższe lata. Spółka jest obecnie już czwartym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, a posiadane aktywa, w tym dwa bloki gazowo-parowe w Płocku i Włocławku, stanowiłyby dobre źródło bilansowania farm wiatrowych w przypadku niedoborów mocy.

Więcej: https://petronews.pl/po-co-pkn-orlen-farma-wiatrowa-na-baltyku/

FERIE

Od 29 stycznia 2022 dzieci z województwa mazowieckiego miały ferie zimowe. Rodzice, którzy nie mieli wolnego, mogli skorzystać z propozycji półkolonii dla dzieci. Organizowane są m.in. w Centrum Edukacji Grupa ORLEN.

– Przygotowaliśmy dla dzieci ofertę bardzo różnorodnych półkolonii zimowych. Są to dwa turnusy, które będziemy organizować w godzinach od 8 do 16 – wyjaśnia Joanna Lisiewska, dyrektor Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/ferie-z-atrakcjami-w-miescie-centrum-edukacji-przygotowalo-swietna-propozycje-film/

FUNDACJA ORLEN

Od wielu lat Fundacja ORLEN angażuje się w różnego rodzaju projekty, które niosą pomoc i ułatwiają życie mieszkańcom. Jak działania w 2022 roku ocenia prezes Fundacji?

– Miniony rok był niesamowity – przyznaje Katarzyna Różycka. – Było bardzo dużo pracy, ale również bardzo dużo satysfakcji z tego, co udało nam się zrobić – podkreśla prezes Fundacji ORLEN.

Wolontariusze mieli wyjątkowo dużo zadań ze względu na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – wojnę w Ukrainie.

– Program wolontariatu w ubiegłym roku objął 220 akcji, w których brało udział ponad 2400 wolontariuszy z Grupy ORLEN. Przepracowali oni łącznie około 20 tysięcy godzin. To niesamowite, co udało nam się zrobić – mówi Katarzyna Różycka.

Jak zapewnia, program wolontariatu pracowniczego będzie kontynuowany.

Więcej: https://petronews.pl/fundacja-orlen-podsumowuje-ubiegloroczne-dzialania-codziennie-doswiadczamy-dobra-wywiad/

FUNDUSZ GRANTOWY DLA PŁOCKA

Dotacje umożliwiające organizację projektów dla lokalnej społeczności, przyznawane są przez Fundusz Grantowy od 20 lat. Ich realizacja jest możliwa dzięki wsparciu założycieli i darczyńców Fundacji, do których należą PKN ORLEN, Basell Orlen Polyolefins, samorząd Płocka oraz Levi Strauss Foundation.

W 2023 r. czternaście inicjatyw organizacji pozarządowych oraz sześć projektów opracowanych przez osoby indywidualne i grupy nieformalne otrzymało wsparcie finansowe z Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Ponad 235,2 tysięcy złotych trafiło do pierwszej grupy beneficjentów, a 26,5 tys. złotych otrzymała druga z nich.

Łącznie dwadzieścia grantów na kwotę 261,5 tysięcy złotych, umożliwi organizację inicjatyw służących m.in. podniesieniu kompetencji u dzieci, rodziców i opiekunów, poznaniu nowych technologii, realizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, aktywizacji seniorów, ale także ochronie dziedzictwa historycznego w Płocku.

Więcej: https://petronews.pl/dwadziescia-grantow-na-projekty-spoleczne-na-20-lat-funduszu-grantowego-dla-plocka-zdjecia-film/

FUZJA Z LOTOSEM

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).

W poniedziałek, 1 sierpnia w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie ogłoszono połączenie Grupy LOTOS z ORLENEM.

Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Lotosu w Gdańsku, Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek potwierdził, że połączenie spółek stało się faktem.

– Proces rejestracji zamyka proces fuzji. Od dziś jesteśmy połączonym koncernem, o bardzo dużym znaczeniu. To wielki dzień dla polskiej gospodarki, dla rozwoju firm – mówił prezes ORLENU.

Jak tłumaczył, połączona firma będzie kołem zamachowym dla całej gospodarki.

– Pomysł połączenia tych dwóch firm istniał od 30 lat. Ale zabrakło determinacji, siły woli, brakło wizji – przypominał Daniel Obajtek.

Więcej: https://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

FUZJA Z PGNIG

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).
W Płocku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN ORLEN, którzy wyrazili zgodę na połączenie z Grupą PGNiG. Za fuzją głosowało 81,85 proc. akcjonariuszy.
W wyniku fuzji PKN ORLEN oraz PGNiG, a wcześniej także Grupy LOTOS, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50 proc., więc kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.

Więcej: https://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

GALA WOLONTARIATU

W poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. w ORLEN Arenie odbyła się Gala Wolontariatu PKN ORLEN.

– Wolontariat w Grupie ORLEN jest co roku większy. I to nie tylko dlatego, że firma jest coraz większa. Ci ludzie zarażają nas pomysłami, mają chęć, chcą dzielić się pracą na rzecz innych i widzą wokół siebie potrzeby. My, jako ORLEN, pomagamy m.in. przez Fundację, która bardzo mocno angażuje się w te działania i wspiera je pod kątem finansowym. Mamy też jeden dzień wolnego na cele wolontariatu, co jest motywujące dla pracowników. Najważniejsze jest jednak, że tym ludziom się chce – powiedział nam Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/gala-wolontariatu-pkn-orlen-mnoza-to-czym-sie-dziela-film-zdjecia/

Jak podkreślił, wolontariusze po prostu chcą pracować na rzecz społeczeństwa i zachęcają swoich kolegów czy koleżanki w pracy, dzięki czemu ta grupa się zwiększa. W roku 2021 było około 2200 wolontariuszy w Grupie ORLEN, w tym roku jest już około 2500 osób.

GAZOPORT

Pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego przyniósł rekordową ilość sprowadzonego LNG. W 2023 roku do Świnoujścia dotarły aż 62 dostawy skroplonego gazu ziemnego.

O cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego więcej, niż w poprzednim roku sprowadzono do Polski w 2023 roku. Znaczna ilość została dostarczona drogą morską, a to umożliwiło zwiększenie wolumenu dostaw w ubiegłym roku do ok. 4,66 mln ton LNG. Grupa ORLEN w pełni wykorzystała więc zarezerwowaną przepustowość polskiego gazoportu.

Więcej: https://petronews.pl/polski-gazoport-sprawdzil-sie-rekordowa-ilosc-gazu-ziemnego-sprowadzona-do-polski/

GIEŁDA

W jaki sposób można poznać tajniki giełdy?
PKN ORLEN proponuje inwestorom program edukacyjny, który ma za zadanie opowiedzieć o tym, co to jest giełda, na czym ona polega, jakie są ryzyka, zagrożenia, jakie perspektywy, jak na tej giełdzie się poruszać. Jest to Akademia Inwestowania, która z kolei jest filarem programu dla inwestorów indywidualnych pn. „ORLEN w portfelu”.
Więcej: https://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-jak-inwestowac-na-gieldzie/

GLIKOL PROPYLENOWY

W biorafinerii w Trzebini ruszyła pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, dzięki tej inwestycji pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Zdolności wytwórcze nowej instalacji w biorafinerii w Trzebini wynoszą 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie. Dzięki inwestycji o wartości ok. 400 mln zł, wzrośnie też zysk operacyjny EBITDA spółki z Grupy ORLEN o ponad 50 mln zł rocznie. Integralną częścią kompleksu jest pierwszy polski hub wodorowy.

Podkreślmy, że zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów. ORLEN Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. ton więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Więcej: https://petronews.pl/juz-dziala-instalacja-do-ekologicznego-produktu-pierwsza-w-polsce-i-najwieksza-w-europie-film/

HONOROWI DAWCY KRWI

Od 50 lat przy zakładzie produkcyjnym w Płocku działa Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Pracownicy, kierowani potrzebą pomagania najbardziej potrzebującym, od lat oddają krew, ratując zdrowie i życie osobom chorym i poszkodowanym. Rekordzista oddał w sumie aż 93 litry bezcennego leku.

Więcej: https://petronews.pl/nagrodzono-dawcow-krwi-rekordzista-przez-lata-oddal-93-litry/

INSTALACJA TGTU III

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstanie nowa instalacja, której koszt szacowany jest na około 346 mln zł. W celu jej realizacji, PKN ORLEN podpisał umowę z ORLEN Projekt. Na czym konkretnie polega ta inwestycja?

– Inwestycja polega na wybudowaniu Instalacji oczyszczania gazów poprocesowych po procesie Clausa (TGTU III) – mówi Sławomir Zalewski, Dyrektor Biura ds. Projektowania i Innowacyjności ORLEN Projekt. – Głównym celem tego zadania jest ograniczenie emisji tlenków siarki zawartych w gazach resztkowych do atmosfery, poprzez odpowiednie procesy chemiczne

Więcej: https://petronews.pl/mniejsza-emisja-zwiazkow-siarki-do-atmosfery-orlen-rusza-z-inwestycja/

IGNACY TEAM

Z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza – farmaceuty, przedsiębiorcy i wynalazcy lampy naftowej, Fundacja ORLEN ruszyła w Polskę z projektem edukacyjnym #IGNACYteam. Zakończenie tego projektu zaplanowano w Płocku.

25 października #IGNACYteam dotarł do Płocka, gdzie stanął przed nowoczesnym budynkiem Centrum Badawczo-Rozwojowego ORLEN. Stanowiska z różnego rodzaju doświadczeniami odwiedzili uczniowie płockich szkół podstawowych, z klas 2-8.

Więcej: https://petronews.pl/blizej-lukasiewicza-ignayteam-zakonczyl-podroz-eventem-w-plocku-film-zdjecia/

IOS

Fot. Wiktor Pleczyński

Co oznacza skrót IOS?

– Skrót IOS oznacza Instalację Odsiarczania Spalin. Odnosi się do procesu, jaki w niej zachodzi – jest to instalacja przeznaczona do oczyszczania spalin produkowanych w kotłach elektrociepłowni ze związków siarki. Związki siarki, zamiast trafiać do atmosfery, są wychwytywane w procesie technologicznym tej instalacji.

Kiedy wybudowano komin IOS?

– Jego budowa trwała w latach 2013-2014 oraz częściowo w 2015, natomiast w połowie 2015 roku instalacja została przekazana do rozruchu, a w grudniu 2015 do eksploatacji.

W jakim celu powstał ten komin?

– Komin jest elementem Instalacji Odsiarczania Spalin, czyli jak nazwa wskazuje, wyprowadzane są z niego oczyszczone spaliny. Do instalacji IOS natomiast są wprowadzane spaliny zanieczyszczone, które pochodzą z procesu spalania paliwa w kotłach elektrociepłowni. Paliwo w kotłach elektrociepłowni spalane jest w celu wytworzenia ciepła zawartego w parze oraz do wytwarzania energii elektrycznej. To ciepło jest wykorzystywane w procesie technologicznym w Zakładzie Produkcyjnym, jak również wykorzystywane jest do produkcji wody grzewczej, która zasila miasto Płock.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-czy-komin-ios-jest-zbyt-niski/

ISKRY NIEPODLEGŁEJ

„Iskry Niepodległej” to multimedialny spektakl, w którym jest trochę filmu, dużo nowych technologii, są też elementy z tradycyjnego muzeum, ponieważ zgromadziliśmy kilka autentycznych eksponatów, które też podnoszą wartość tego eksponatu – mówi Michał Kosiorek z Biura Niepodległa. – Ale „Iskry Niepodległej” to przede wszystkim spektakl o Polakach, którzy zmieniali świat – wyjaśnia.

Stąd właśnie nazwa widowiska, ponieważ Polacy przedstawieni w nim mieli w sobie tę iskrę kreatywności, która pozwoliła im nie tylko zmienić swoje najbliższe otoczenie, ale nawet i wpłynąć na losy historii.

Mecenasem spektaklu jest PKN ORLEN, który kolejny raz uczestniczy w promowaniu polskiej historii.

Więcej: https://petronews.pl/multimedialne-widowisko-iskry-niepodleglej-juz-w-plocku-w-stworzeniu-pomagala-sztuczna-inteligencja-film-zdjecia/

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W piątek, 8 grudnia 2023 r. w siedzibie ORLEN w Płocku po raz kolejny odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Do udziału w nim zostały zaproszone domy pomocy społecznej czy warsztaty terapii zajęciowej z Płocka i okolic.

Atmosferę świąt można było poczuć już od samego wejścia do budynku Centrum Administracji ORLEN w Płocku. Na dużej przestrzeni holu rozłożyły się stoiska, na których królowały ręcznie wykonane Mikołaje, aniołki, choinki czy lampiony. Nie zabrakło pięknie zapakowanych prezentów, np. z ręcznie robionymi mydełkami i wykonaną na szydełku makramą.

Więcej: https://petronews.pl/swiateczny-kiermasz-w-orlenie-jak-co-roku-bylo-mnostwo-rekodziel-film-zdjecia/

KOLEKTOR

Kolektor K2, który powstał w 1962 roku, umiejscowiony jest na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jaru Rzeki Brzeźnicy i wymaga wymiany. Jego zły stan techniczny został potwierdzony ekspertyzą. Wraz z kolektorem K1 i K3, stanowi infrastrukturę o o znaczeniu krytycznym. Oznacza to, że jego bezawaryjna praca jest niezbędna do utrzymania ciągłej produkcji w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU. Dodatkowo, z wody dostarczanej kolektorem K2 korzystają pobliskie Rodzinne Ogrody Działkowe.

Dlatego koncern musi rozebrać istniejący kolektor i wybudować nowy, wraz z linią światłowodową oraz infrastrukturą towarzyszącą. Działania zaplanowane są na odcinku ok. 3,3 km (z czego 130 metrów na terenie Zespołu Krajobrazowo-Przyrodniczego), a nowy rurociąg będzie posadowiony m.in. na moście technicznym nad rzeką Brzeźnicą.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-musi-wymienic-kolektor-w-jarze-brzeznicy-beda-nasadzenia-zastepcze/

KONKURS PIANISTYCZNY

PKN ORLEN wspiera największe na świecie wydarzenie kulturalne 2020 roku – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski, który odbywa się dokładnie co 5 lat, pełni ogromną rolę w rozpowszechnianiu muzyki Chopina na cały świat. Wydarzenie to przyciąga uwagę zarówno melomanów, jak również tych, którzy z muzyką klasyczną nie mają za wiele do czynienia. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom, które ułatwiają styczność z kulturą każdego dnia.

Więcej: https://petronews.pl/pkn-orlen-sponsoruje-xviii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-fryderyka-chopina/

KRWIODAWSTWO

Przy PKN ORLEN aktywnie działają kluby Honorowych Dawców Krwi. Swoje kluby mają również poszczególne spółki, należace do Grupy ORLEN. W Koncernie wypracowano przyznanie pracownikom zmianowym wolne w dniu donacji do 6 rano następnego dnia, a nie do godziny 24, co jest szczególnie istotne dla pracowników, którzy zaczynali zmianę popołudniową.
Krwiodawcy zgodnie podkreślają, że zarząd spółki jest przychylny ich dzialaniom, a w donację włączają się również młodzi ludzie.
Akcja mobilna krwiodawstwa jest organizowana kilka razy w roku.
Więcej: https://petronews.pl/oddawali-najcenniejszy-lek-swiata-akcja-przy-pkn-orlen-film-zdjecia/

MAŁE REAKTORY JĄDROWE

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 kwietnia br. w warszawskiej siedzibie PKN ORLEN, Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek ogłosili nowe informacje na temat budowy w Polsce małych bloków jądrowych (SMR).

– Ten dzień na pewno przejdzie do historii – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Polska potrzebuje bezpiecznego, taniego, czystego źródła energii. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów – tłumaczył premier.

Jak podkreślał, obecnie bezpieczeństwo energetyczne zapewnia energetyka węglowa.

– Jednak ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a w Unii Europejskiej jesteśmy i chcemy być, spalanie węgla będzie coraz droższe, ponieważ będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty za emisję dwutlenku węgla – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Dzięki posadowieniu jednego reaktora SMR, rocznie będzie można zaoszczędzić około 100-200 mln EURO na opłatach za emisję CO2.

Więcej: https://petronews.pl/male-reaktory-jadrowe-wkrotce-w-polsce-jedna-z-lokalizacji-niedaleko-plocka/

MAZOWIECKA DOLINA WODOROWA

W Polsce powstanie co najmniej pięć Dolin Wodorowych, w których rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Każda z Dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Dotąd podpisane zostały już listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin: Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną, a także Dolnośląskiej i Podkarpackiej. Trwają prace nad powołaniem kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.

Mazowiecka Dolina Wodorowa (której liderem jest PKN ORLEN) ma opierać się na czterech filarach, które przyczynią się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza, czego przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru. Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Więcej: https://petronews.pl/mazowiecka-dolina-wodorowa-coraz-blizej-podpisano-porozumienie-film-zdjecia/

MIASTECZKO ZDROWIA

„Miasteczko Zdrowia” ORLENU odwiedziło 29 maja blisko 1300 mieszkańców Płocka i okolic. Z konsultacji w poradni kardiologicznej skorzystało ponad 220 osób, swój słuch sprawdziło ponad 200 osób, blisko 120 osób szukało porady w zakresie zmian skórnych, blisko 400 osób sprawdziło swoje ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano u 270 osób. Ten cieszący się popularnością projekt Koncernu i jego Fundacji ORLEN przygotowano we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (i pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia), przy udziale kilkunastu partnerów.

– To już czwarta edycja tego bardzo fajnego wydarzenia, które ma na celu pomóc wszystkim mieszkańcom Płocka i okolic w zachowaniu zdrowia – mówi Piotr Sabat, Członek Zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN. – Jest to bardzo ważny element działania PKN ORLEN, nie tylko ze względu na to, że z badań korzystają również nasi pracownicy, ale przede wszystkim jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców Płocka i okolic – wyjaśnia

Więcej: https://petronews.pl/miasteczko-zdrowia-tetnilo-zyciem-plocczanie-chca-sie-badac-film-zdjecia/

MIEJSCE NA ZIEMI

Program Fundacji ORLEN „Moje miejsca na Ziemi”, skierowane jest do wszystkich organizacji, które mają ciekawy pomysł na pozytywną zmianę w swoim najbliższym otoczeniu. Fundacja chce ze swoim programem dotrzeć do małych miast, niewielkich miejscowości i wsi, dlatego rusza w trasę. Odwiedziliśmy mini miasteczko Fundacji, które stanęło 28 czerwca przed Galerią Mazovia w Płocku.

– To pierwsze, inauguracyjne spotkanie z serii 27 spotkań w całej Polsce. Mają one zaprezentować możliwym beneficjentom nasz program „Moje miejsce na Ziemi”, do którego nabór właśnie trwa – mówi Magdalena Pietrzak z Fundacji ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/zadbaj-o-swoje-miejsce-na-ziemi-fundacja-orlen-zacheca-do-udzialu-w-programie-grantowym/

MINI MIASTECZKO ZDROWIA

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).

Po przerwie spowodowanej pandemią, ruszyły ponownie spotkania prozdrowotne dla seniorów. Spotkanie „Powiedz tak zdrowej przyszłości” odbyło się w sali sportowo-widowiskowej w Maszewie Dużym 27 maja. Jego uczestnicy mieli okazję do bezpłatnych konsultacji medycznych udzielanych przez lekarzy i specjalistów z Narodowego Instytutu Onkologii z Warszawy, a także warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

– Spotkanie „Powiedz tak zdrowej przyszłości” jest adresowane do lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów mieszkających w gminie Stara Biała i w gminie Bielsk. Wcześniej, trzy tego typu spotkania odbyły się na terenie innych gmin powiatu płockiego i cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Arkadiusz Ciesielski, Biuro Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/mini-miasteczko-zdrowia-przyjechalo-specjalnie-dla-seniorow/

MOBILNA STACJA TANKOWANIA WODORU

W Krakowie działa już pierwsza w Polsce mobilna stacja tankowania wodoru, uruchomiona przez PKN ORLEN. Służyć będzie zeroemisyjnemu autobusowi krakowskiej komunikacji miejskiej, która testuje pojazd. Wodór pochodzi z biorafinerii Grupy ORLEN w Trzebini.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-otwiera-pierwsza-mobilna-stacje-ladowania-wodoru/

MYJNIA AUTOMATYCZNA

Myjnia automatyczna to niewątpliwie wygoda w zakresie kosmetyki samochodowej. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym czyste auto to nie tylko wygląd, ale i bezpieczeństwo. Z jakich programów możemy korzystać na myjni automatycznej, zlokalizowanej na stacji ORLEN przy ul. Wyszogrodzkiej 150 w Płocku?

– W ofercie naszej myjni mamy pięć programów, które różnią się zakresem, w zależności od potrzeb klienta – mówi Adam Budek, zastępca kierownika stacji paliw ORLEN. – Można skorzystać z programu z woskowaniem, myciem podwozia, czy dodatkową politurą. Podczas podstawowego programu Express, myjnia zużywa około 30 litrów wody, natomiast w najwyższym programie Perfect zużywa około 150 litrów wody – wyjaśnia.

Więcej: https://petronews.pl/auto-na-myjni-automatycznej-co-powinnismy-wiedziec-film-zdjecia/

NAUKOBUS

W czterech szkołach podstawowych z gminy Stara Biała zorganizowano jednodniową strefę „ORLEN dobrym sąsiadem”, na terenie której pojawił się dwupoziomowy naukobus „Być jak Ignacy” oraz stanowisko z eksperymentami Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie mogli więc uczestniczyć w ciekawych i widowiskowych doświadczeniach, związanych ze znanym polskim naukowcem.
Projekt został zrealizowany w ramach programu „ORLEN dobrym sąsiadem”, realizowanego na terenach społeczności lokalnych sąsiadujące z obiektami i inwestycjami ORLENU. Gmina Stara Biała została objęta tym programem, ponieważ na jej terenie powstaje Kompleks Olefin III – największa europejska inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Projekt „Naukobus z wizytą w gminie Stara Biała” został zrealizowany w dniach 2-5 października br.
Więcej: https://petronews.pl/naukobus-orlenu-z-wizyta-w-gminie-stara-biala/

OGRODY ŚWIATŁA

Płockie Ogrody Światła, które w 2021 roku organizowane były przez PKN ORLEN już po raz piąty (w ramach programu ORLEN dla Płocka), były o wiele większe, niż te, które mieliśmy możliwość oglądania w 2019 roku. Rozmieszczone zostały na terenie od Bazyliki Katedralnej aż do ulicy Teatralnej, do Małachowianki, włącznie z ozdobionym wejściem.

Więcej: https://petronews.pl/karuzela-podbila-serca-malych-i-duzych-plocczan-ogrody-swiatla-2021-juz-czynne-film-zdjecia/

OLEFINY

Przez Płock cyklicznie przewożone były wielkogabarytowe elementy do budowy najnowszej instalacji Olefiny III, powstającej na terenie gminy Stara Biała.

Przetransportowanie wielkogabarytowych elementów instalacji na terenie Płocka rozpoczęło się w styczniu 2023 i ma potrwać do końca marca 2023 roku. Ze względu na bardzo duże rozmiary oraz wagę poszczególnych konstrukcji składowych instalacji, jedyną możliwością ich dostarczenia na teren budowy jest transport kołowy. Wymusiło to konieczność wprowadzenia zmian w pasie drogowym na trasie przejazdu.

Więcej: https://petronews.pl/jak-wyglada-transport-ogromnych-elementow-nowej-instalacji-film-zdjecia/

ORLEN BEZ PKN

Po decyzji akcjonariuszy, w lipcu 2023 r. sąd zarejestrował zmianę nazwy Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN na ORLEN S.A. Zmiana ta nie wiąże się z koniecznością dokonywania rebrandingu, zarówno dotychczasowe logo, jak i barwy koncernu pozostaną te same.

Więcej: https://petronews.pl/juz-oficjalnie-pkn-orlen-zmienil-nazwe/

ORLEN CUP 2022

Sieć „ORLEN Paczka” już działa. Koncern uruchomił 200 automatów paczkowych, do końca roku powstanie ich 500, a do 2022 roku będzie ich 2 tysiące. Na odebranie paczek klienci będą mieli aż 3 dni robocze (w automatach konkurencji trzeba to zrobić w ciągu 48 godzin).
Klub Żeglarski „Petrochemia” Płock zaprosił żeglarzy oraz miłośników sportów wodnych 10 i 11 września br. na XXXII Regaty o Puchar PKN ORLEN oraz Regaty o Puchar Polski klasy MICRO – ORLEN CUP 2022. Pierwszego dnia rywalizacji na linii startu stanęło 27 jachtów turystycznych oraz siedem jachtów klasy MICRO.

Więcej: https://petronews.pl/automaty-paczkowe-orlenu-juz-dzialaja-do-konca-roku-500-urzadzen-film-zdjecia/

ORLEN DLA PŁOCKA - WOPR

PKN ORLEN wspólnie z ratownikami płockiego WOPR zapraszają do korzystania z plaży „Patelnia” i strzeżonego kąpieliska w Grabinie koło Płocka. To część programu ORLEN dla Płocka, w ramach którego ratownicy wodni dbają o bezpieczeństwo na kąpielisku pod Płockiem.

– Z WOPR-em w Płocku realizujemy z dużym sukcesem kilka projektów. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, a realizowany projekt jest dedykowany społeczności lokalnej w ramach programu „ORLEN dla Płocka”. Przede wszystkim przyświeca nam przy tym projekcie jedno słowo: „życie”. Chcieliśmy, aby wszystkie osoby korzystające z „Patelni” mogły bezpiecznie wypoczywać, bezpiecznie się kąpać i relaksować się. Bardzo się cieszymy, że nie tylko rodziny z Płocka, ale i z okolicznych gmin mogą tutaj wypoczywać, spędzać wolny czas w weekendy czy popołudniami. Naprawdę jest to przepiękna okolica. Uważam, że powinniśmy dbać o takie miejsca wypoczynkowe w najbliższej okolicy, ponieważ czas spędzony wspólnie procentuje – powiedziała nam Wioletta Kulpa, Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego w PKN ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/wopr-juz-strzeze-kapieliska-w-grabinie-film-zdjecia/

ORLEN PARALYMPIC RUN

PKN ORLEN dużą uwagę przywiązuje do wspierania rodzinnych firm czy lokalnych przedsiębiorców. Płocki koncern współpracuje z polskimi firmami, budując siłę gospodarki kraju. Jak wyglądają te działania?

Pierwsza edycja Orlen Paralympic Run odbyła się 10 października br. To wówczas na wybrane przez siebie trasy w Polsce i na całym świecie wyruszyli biegacze. Chcieli w ten sposób udowodnić, że można osiągnąć wyznaczone przez siebie cele, niezależnie od stopnia sprawności. Ten wyjątkowy bieg organizowany był przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Jak informują organizatorzy, zawodnicy ruszyli na wózkach, na sprzęcie do framerunningu czy pieszo. Biegnąc, spacerując czy idąc chodem sportowym. W grupach i indywidualnie. W dużych miastach i w otoczeniu natury. Każdy znalazł swój sposób na to, by uczestniczyć w 1. Orlen Paralympic Run. Wśród 500 zarejestrowanych zawodników znalazło się aż 158 osób z niepełnosprawnością!

Więcej: https://petronews.pl/orlen-paralympic-run-2021-pierwsza-edycja-niezwyklego-wydarzenia-film-zdjecia/

ORLEN STADION

W czwartek, 2 marca br. na remontowanym stadionie im. K. Górskiego w Płocku odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie zaprezentowano sponsora tytularnego obiektu. Zgodnie z przewidywaniami, nowo powstający obiekt będzie nosił nazwę ORLEN Stadion.

Informację o dopięciu założeń umowy o sponsoring tytularny obiektu między Miastem Płock a PKN ORLEN potwierdził prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski oraz Piotr Sabat, Członek Zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN. Na razie ma obowiązywać przez blisko 5 lat, czyli od dnia oddania stadionu do użytku, do końca 2027 r. O kolejnych 5 lat ORLEN wydłużył również umowę sponsoringową dla płockiej hali widowisko-sportowej ORLEN Arena.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-sponsorem-tytularnym-plockiego-stadionu-rozmowy-byly-ciekawe-film-zdjecia/

ORLEN TEAM

PKN ORLEN z roku na rok coraz mocniej stawia na wspieranie sportu. Nakłady Koncernu w tej dziedzinie stale rosną. Zaangażowanych we współpracę jest już ponad 90 indywidualnych zawodników oraz 70 klubów sportowych.

W 2022 roku PKN ORLEN ugruntował swoją pozycję największego i najbardziej aktywnego sponsora w Polsce, między innymi dzięki połączeniu z Grupą LOTOS oraz PGNiG.

Ostatnie lata to dynamiczny wzrost zaangażowania PKN ORLEN w sponsoring. Na wsparcie sportu, kultury i działań CSR, koncert przeznacza dziś aż o 180 proc. więcej w porównaniu z 2015 rokiem.

Więcej: https://petronews.pl/sportowcy-orlen-team-podsumowali-rok-rywalizacji-film-zdjecia/

ORLEN W AUSTRII

ORLEN zwiększa ekspansję na rynki zagraniczne. Jego ostatni zakup to sieć stacji paliw w Austrii, działających pod marką Turmöl. Jak podkreśla koncern, jest to możliwe dzięki połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG.
– Wchodzimy teraz na kolejny rynek, austriacki. Dziś podpisaliśmy umowę na przejęcie 266 stacji w Austrii pod marką Turmöl. Jest to trzecia marka w zakresie wielkości detalu na tym rynku. Przejmujemy tam również 14 proc. rynku hurtowego – mówił 4 lipca 2023 r. prezes ORLENU.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-inwestuje-w-austrii-kupil-tam-266-stacji-paliw-film-zdjecia/

ORLEN W PORTFELU

ORLEN w Portfelu to pierwszy w Polsce długoterminowy program skierowany do inwestorów indywidualnych. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości inwestycyjnej Polaków. Jak podaje biuro prasowe Koncernu, z portalu orlenwportfelu.pl korzysta już ponad 220 tysięcy użytkowników, a z programu rabatowego około 14,4 tysięcy akcjonariuszy.

Więcej: https://petronews.pl/nie-daj-sie-oszustom-orlen-w-portfelu-jedyny-sposob-dla-inwestorow-indywidualnych-by-inwestowac-w-akcje-koncernu/

PACZKI DLA SENIORÓW

W 2021 r. PKN ORLEN po raz drugi przygotował tę formę wsparcia zarówno dla starszych płocczan, jak i firm gastronomicznych.

Przez dwa dni – 23 i 24 grudnia rozwożone były paczki dla seniorów mieszkających w Płocku. Akcji nosi nazwę „Świąteczna Paczka dla Płockich Seniorów”.

Więcej: https://petronews.pl/paczki-dla-plockich-seniorow-juz-wreczone-film-zdjecia/

PETROCHEMIA PŁOCK

Fot. materiały prasowe

W latach 40. XX wieku funkcjonowało w Polsce pięć rafinerii: w Niegłowicach k/Jasła, w Jedliczach k/Krosna, w Gliniku Mariampolskim k/Gorlic, w Trzebini i Czechowicach – Dziedzicach. Jednak stale wzrastające zapotrzebowanie na paliwa oraz surowce do produkcji, wynikające z gwałtownego rozwoju przemysłu i motoryzacji w latach 50. XX w., a także niewystarczające zdolności przerobowe istniejących rafinerii spowodowały potrzebę budowy kolejnej rafinerii. W 1958 roku zapadła decyzja o lokalizacji zakładu w Płocku, a 5 stycznia 1959 roku zapadła decyzja o budowie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych.
Znakiem firmowym zakładu była stylizowana retorta, naczynie chemiczne z wpisaną w nie literą „P”, wywodząca się od słowa petrochemia lub jak uważają inni, od nazwy miasta Płock. Potocznie logo nazywane było „Petką”. Od początku swojego istnienia występowało najczęściej w biało-niebieskiej kolorystyce.
Przemiany polityczne w Polsce, rozpoczęte w latach 80. XX wieku, zapoczątkowały procesy rynkowe w gospodarce. W ramach tych przeobrażeń, 1 lipca 1993 roku przedsiębiorstwo MZRiP przekształcono w spółkę akcyjną Petrochemia Płock S.A. Aby zasygnalizować zaistniałą zmianę w znaku firmowym, dotychczasową „Petkę” uzupełniono o zapis nazwy i spięto linią podkreślającą tekst. Od tego okresu, w zależności od form prezentacji, używano zarówno nowej wersji logo, jak i samej stylizowanej retorty.
Logo w takim układzie w 1993 roku znalazło się na pierwszych białych stacjach paliw oraz na autocysternach. W późniejszych latach zmieniono kolorystykę stacji paliw na niebiesko-białą.

POCHODNIE

Po co w rafineriach są pochodnie (do czego służą)?
– Pochodnie są jednym z ostatnich i jednocześnie najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Zabezpieczają instalacje produkcyjne w całym zakładzie w Płocku.

Ile jest pochodni w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku?
– Na terenie naszego zakładu mamy 12 pochodni, które utylizują węglowodory w bezpieczny sposób.

Co i kiedy spala się na pochodniach?
– Na pochodniach spalamy węglowodory wówczas, kiedy występuje zatrzymanie lub rozruch instalacji, czyli np. podczas przyjęcia produktów, podnoszenia temperatur czy ciśnienia. Musimy wtedy zrzucić nadmiarową część gazów na pochodnię , aby w sposób bezpieczny dla otoczenia, ludzi i środowiska gazy uległy spaleniu. Podkreślmy, że są to tylko nadmiarowe gazy, których nie możemy inaczej zagospodarować. W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku 99 proc. gazów zagospodarowujemy w sieci gazów opałowych. Są one oczyszczane, przygotowywane i wykorzystywane energetycznie w piecach technologicznych.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-po-co-plona-pochodnie/

PÓŁKOLONIE PIŁKARSKIE Z ORLENEM

W bezpłatnych „Półkoloniach piłkarskich z ORLENEM” mali płocczanie mogli wziąć ponownie udział dzięki wsparciu finansowemu ORLENU oraz zaangażowaniu Klubu Sportowego Stoczniowiec Płock. Od 31 lipca do 4 sierpnia 2023 r. trwał pierwszy turnus, natomiast drugi zaplanowano w dniach 7-11 sierpnia.

Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mogli poznać podstawowe zagadnienia techniki i taktyki piłki nożnej, prowadzone przez doświadczonych trenerów w formie gier i zabaw ruchowych. Plan zajęć w godz. 8 do 16 przewidywał śniadanie i obiad oraz napoje, a także dodatkowe atrakcje, jak wycieczka do płockiego ZOO, zwiedzanie ORLEN Stadionu, czy zabawa w Extreme Jungle oraz Jump Planet. Zajęcia odbywały się w szkołach podstawowych nr 1,12,17 oraz 23.

Więcej: https://petronews.pl/dzieci-lubia-sport-jak-bawily-sie-podczas-polkolonii-z-orlenemfilm-zdjecia/

PSZCZOŁY

ORLEN włączył się w program ochrony unikatowych pszczół linii kampinoskiej, który jest rodzimym, polskim gatunkiem.

– Jako PKN ORLEN realizujemy różnego rodzaju inicjatywy proekologiczne – mówi Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN. – Od kilku lat angażujemy się w ochronę pszczoły miodnej. Wspólnie z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Płocku zbudowaliśmy już trzy pasieki, to blisko 3 mln pszczół i dobrej jakości miód – podkreśla dyrektor.

Więcej: https://petronews.pl/pszczoly-trzeba-chronic-jakie-znaczenie-maja-dla-czlowieka-film-zdjecia/

RECYKLING

Międzynarodowy projekt recyklingowy NEXTLOOPP ma na celu rozwój i komercjalizację technologii recyklingu oraz wytwarzania wysokiej jakości cyrkularnego polipropylenu (rPP) z odpadów konsumenckich. Teraz przystąpił do niego ORLEN, który wyprodukuje w nowej technologii tworzywo, spełniające unijne i brytyjskie wymogi jakościowe stawiane materiałom, które mają kontakt z żywnością i kosmetykami.

Dzięki udziałowi w NEXTLOOPP, ORLEN uzyska dostęp do zaawansowanych technologii z zakresu recyklingu i przetwórstwa polimerów oraz będzie brał udział w przygotowaniach do ich komercyjnego wdrożenia. Do projektu dołączyło już 50 międzynarodowych firm, m.in. L’Oreal, Danone, Muller, Braskem, INEOS oraz TotalEnergies.

Więcej: https://petronews.pl/przetworza-odpady-powstana-opakowania-z-recyklingu/

REJSY Z ORLENEM

Przez dwa wakacyjne dni, 13 i 15 sierpnia 2023 r., „Marianna” Żeglugi Płockiej znów pływała po Wiśle na wysokości Płocka. Stało się tak dzięki akcji ORLENU, który nie tylko dofinansował rejsy, dzięki czemu cena za bilet wynosiła jedyne 5 zł, ale i dla każdego z pasażerów przygotował napój, słodką przekąskę oraz materiały informacyjne o największej prowadzonej przez koncern inwestycji – Kompleksie Olefiny III.

Więcej: https://petronews.pl/komplet-pasazerow-na-rejsach-z-orlenem-jestem-przeszczesliwy-film-zdjecia/

ROWER MIEJSKI

Płocki Rower Miejski co roku jest wzbogacany o 250 rowerów, które udostępnia PKN ORLEN. Łącznie do dyspozycji miłośników tej formy podróżowania w sezonie jest ponad 550 rowerów i 56 stacji, zlokalizowanych nie tylko w Płocku, ale i w Łącku, Słupnie i Liszynie.

Stacje rowerowe ORLEN są w pełni zgodne z istniejącym systemem miejskim. Rowery wypożyczone na stacjach postawionych przez koncern można więc oddać w dowolnych terminalach Płockiego Roweru Miejskiego i odwrotnie. Również zasady ich wypożyczania są takie same, czyli przez pierwsze 20 minut jeździmy za darmo, a pozostały czas opłaca się przy użyciu aplikacji miejskiej.

Więcej: https://petronews.pl/ruszaja-stacje-rowerowe-pkn-orlen-pojezdzimy-nie-tylko-po-plocku/

RYKOWISKO

Rykowisko Ultra Trail to impreza wyjątkowa pod wieloma względami. Wyjątkowe jest miejsce – stanica harcerska w Gorzewie, wyjątkowa atmosfera, wyjątkowi zawodnicy, wolontariusze i organizatorzy. Nic dziwnego, że impreza biegowa co roku przyciąga wielu ultramaratończyków i miłośników biegów przełajowych z całej Polski. Marka Rykowiska po 9 edycjach stała się dobrze rozpoznawalna w krajowym środowisku biegowym i jest kojarzona z profesjonalnie zorganizowanym i najatrakcyjniejszym ultramaratonem w regionie. Starannie wytyczone i oznakowane trasy biegną bowiem przez malownicze tereny Pojezierza Gostynińskiego, w otoczeniu lasów, jezior i mokradeł. Sponsorem głównym wydarzenia jest PKN ORLEN.

Więcej: https://petronews.pl/rykowisko-znow-zagrzmialo-najwytrwalsi-biegli-ponad-sto-kilometrow-film-zdjecia/

SADZENIE LASU

W środę, 12 kwietnia br. pracownicy PKN ORLEN wzięli udział w akcji sadzenia lasu z Biurem Ochrony Środowiska pod hasłem #sadziMY!2023. Od godziny 12 na terenie Nadleśnictwa Łąck, a precyzyjniej leśnictwa Soczewka grupa kilkudziesięciu osób wzięła udział w krótkim szkoleniu BHP oraz instruktażu na temat prawidłowego sposobu sadzenia drzew, po którym rozpoczęła się właściwa praca.

Młody las powstawał na terenie zrębu starych drzew. Dlaczego wycina się drzewa w lesie?

– Drzewa wycinamy, aby mieć z czego wykonywać różnego rodzaju artykuły, jak meble czy chociażby papier toaletowy – mówi Wiesław Torbicki, leśniczy z Leśnictwa Soczewka. – Ale wycinamy tylko tyle drzew, ile jest konieczne. Nie robimy tego dla przyjemności. W tym miejscu, w którym się znajdujemy, wycięliśmy drzewa dwa lata temu, a teraz sadzimy nowe. Za pięć lat będzie w tym miejscu taki młodnik, jak stoi obok. Ludzie, niestety, źle odczytują intencje leśników, są niedoinformowani – podkreśla leśniczy.

Jak wyjaśnia, grupa z PKN ORLEN przyjeżdża już od kilku lat, by pomagać w sadzeniu nowych drzew. Sadzonki są przeważnie iglaste, z domieszką drzew liściastych, aby wzbogacić drzewostan.

Więcej: https://petronews.pl/posadzili-14-tysiecy-sadzonek-drzew-film-zdjecia/

SOKOŁY

PKN ORLEN od blisko dwóch dekad aktywnie uczestniczy jako Partner w Programie wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. To nie tylko sokoły w Polsce, ale i w czeskich rafineriach Grupy ORLEN (Litvínov i Kralupy nad Wełtawą).
Po raz pierwszy budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ już w 1999 roku. Wówczas dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka, najchętniej wybierana przez ptaki, pojawiła się 16 lat później ( w 2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).
W maju 2002 roku po raz pierwszy pojawił się lęg sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Jak oceniają sokolnicy, to właśnie na terenie ORLENU w Płocku najdłużej funkcjonowało produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku przez 14 lat sokoły wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. W latach 2002-2015 jedna para sokołów wyprowadziła z płockiego gniazda 42 pisklęta, co jest też potwierdzeniem dobrych warunków przyrodniczych na terenie rafinerii.

Płockie sokoły znów spodziewają się potomstwa. Są już cztery jajka [FILM]

SPOTKANIA Z KULTURĄ - HISZPANIA

ORLEN wraz z Książnicą Płocką zaprosił 14 grudnia 2023 mieszkańców regionu do lepszego poznania kultury Hiszpanii. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film przygotowany przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce oraz wysłuchać Konsula i Radcy ds. Kultury – Eduardo Ramón Merino de Mena.

Dyplomata zwrócił szczególną uwagę na aspekt walki ze stereotypami. Konsul zaprezentował bogate zwyczaje, różnorodną geografię i kuchnię Hiszpanii podkreślając, że nie ogranicza się ona do byków, fiesty i siesty. Konsul Eduardo Ramón Merino de Mena wspomniał również o hiszpańskich wynalazkach, a także podobieństwach i różnicach między historią Hiszpanii i Polski.

Więcej: https://petronews.pl/plocczanie-poznali-kulture-hiszpanii-to-nie-tylko-byki-i-siesta-zdjecia/

SPOTKANIA Z KULTURĄ - INDIE

ORLEN oraz Książnica Płocka zaprosili 28 listopada 2023 mieszkańców regionu na pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania z kulturą”. Koncern we współpracy z placówką miejską chce pokazać zwyczaje i historię narodów, z których pochodzą pracownicy budujący instalację Olefiny III.

Podczas pierwszego spotkania była okazja poznać Turcję. O tym niezwykłym kraju opowiedziała prof. Agnieszka Ayşen Kaim, polska turkolożka, orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, która specjalizuje się w opowieściach z kręgu Bliskiego Wschodu.

Więcej: https://petronews.pl/spotkanie-z-turecka-kultura-w-ksiaznicy-plockiej/

STAŻE

PKN ORLEN to firma, która docenia i wykorzystuje potencjał polskiej nauki. Jest to działanie, przynoszące wiele korzyści – to właśnie dzięki nauce tworzone są przecież i rozwijane innowacyjne rozwiązania. Jednym z projektów, w które angażuje się Koncern jest współpraca z Politechniką Warszawską Filia w Płocku. Dzięki porozumieniu o współpracy, studenci tej uczelni odbywają w Koncernie praktyki i staże.

Korzyści z takiego rozwiązania są obustronne – dla Politechniki Warszawskiej to możliwość realizacji inicjatyw dydaktycznych razem z największym w Polsce i jednym z wiodących w Europie koncernów z branży paliwowej i energetycznej.

PKN ORLEN natomiast stawia na rozwój specjalistycznych kompetencji swoich pracowników. Realizuje to m.in. poprzez stały kontakt z instytucjami badawczymi oraz specjalistycznymi uczelniami technicznymi. Wspólnie z ośrodkami akademickimi realizuje inicjatywy i projekty badawcze, a pracownicy PKN ORLEN m.in. prowadzą doktoraty wdrożeniowe czy są obecni na uczelniach, realizując wizyty studyjne oraz wykłady merytoryczne.

Więcej: https://petronews.pl/kolejni-studenci-politechniki-warszawskiej-w-pkn-orlen/

STRAŻACY

PKN ORLEN i Fundacja ORLEN przeznaczają środki na wsparcie państwowych i ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce.

Udział w programie umożliwia jednostkom straży pożarnej zakup sprzętu niezbędnego w ich codziennej służbie. Może to być podstawowe wyposażenie, takie jak odzież, czy też specjalistyczny sprzęt – drony, kamery termowizyjne lub profesjonalne radiostacje.

Fundacja ORLEN wyróżnia jednostki, które proponują spójny projekt działania. Przy ocenie wniosków brana pod uwagę jest przede wszystkim jakość koncepcji i potrzeba realizacji projektu. Dodatkowym kryterium jest liczba realizowanych przez jednostkę wyjazdów.

Więcej: https://petronews.pl/pkn-orlen-przekaze-dwa-miliony-zlotych-strazakom/

SYMPOZJUM CHEMIA

W Płocku 25 i 26 stycznia odbywało się XXVIII Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2022. Organizatorem wydarzenia był BMP Sp. z o.o., a rolę Honorowego Gospodarza pełnił PKN ORLEN. Spotkania i dyskusje w dużej mierze dotyczyły przyszłości polskiej energetyki.

Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2022 to dwa dni dyskusji, podczas których uczestnicy omawiali możliwości strategii rozwoju dla polskiej chemii. Przygotowano 5 paneli tematycznych, 2 debaty i 47 stoisk, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.

Więcej: https://petronews.pl/sympozjum-chemia-w-tych-dwoch-kierunkach-idziemy-rownolegle-film-zdjecia/

TRIGGER

Realizowany od trzech lat program „Zdrowie dla Płocka” zyskał nową funkcjonalność. O inicjatywach realizowanych w ramach tego projektu, możemy się teraz dowiedzieć także dzięki systemowi komunikacji „TRIGGER”, który jest przeznaczony dla pacjentów i lekarzy.

Program zdrowotny PKN ORLEN dla Płocka, powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego uruchomiony został w 2019 roku. Realizowany jest przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Więcej: https://petronews.pl/czym-jest-trigger-i-jak-pomoze-w-zadbaniu-o-zdrowie-film/

UNIPETROL

Unipetrol jest holdingiem, w którego portfolio znajduje się przetwarzanie ropy naftowej, a także produkcja, dystrybucja i sprzedaż paliw oraz produktów petrochemicznych (zwłaszcza tworzyw sztucznych i nawozów) w Czechach i Europie Środkowej.

Historia obecnej grupy Unipetrol sięga roku 1939. To wówczas rozpoczęto budowę fabryki chemicznej STW w Záluží u Litvínova. W latach 1975-1976 uruchomiono tam produkcję polipropylenu i polietylenu, natomiast w 1979 r. – instalację do produkcji etylenu. Dwa lata później zakończono budowę nowej rafinerii Litvínov (NRL). Przełomowy dla działalności firmy był rok 1993, kiedy to dokonywała się restrukturyzacja przemysłu rafineryjno-petrochemicznego oraz ówczesnego Chemopetrolu – ten został później włączony do Unipetrolu.
Nazwa Unipetrol zaczęła funkcjonować w 1994 r. – wówczas spółkę założył Fundusz Majątku Narodowego, jako jeden z etapów prywatyzacji czeskiego przemysłu petrochemicznego.
Więcej: https://petronews.pl/orlen-bez-tajemnic-czym-zajmuje-sie-unipetrol-film/

WAKACJE Z ORLENEM

PKN ORLEN wraz z Fundacją ORLEN finansuje akcję organizowania dzieciom wypoczynku letniego. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku zorganizowano półkolonie kulturalne, realizowane w ramach projektu „Wakacje z ORLENEM”. Jak wyjaśniają organizatorzy, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalno-Artystycznej i Nauki SEKAiN, ich celem jest upowszechnianie idei edukacji kulturalnej i artystycznej, poprzez autentyczne uczestnictwo w procesie twórczym w różnych dziedzinach sztuki, pod czujnym okiem nauczycieli, pasjonatów i artystów.

– Projekt, jak co roku, polega na tym, że zapraszamy tutaj dzieci zainteresowana działaniami w zakresie szeroko pojętej kultury i organizujemy dla nich tematyczne zajęcia – mówi Roman Kusy, prezes SEKAiN oraz wicedyrektor SP23 w Płocku. – Przygotowane są zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne czy taneczne. Mamy też grupę dzieci ukraińskich, która uczestniczy w zajęciach teatralnych z językiem polskim. Jest też nowość, grupa audiowizualna, która zajmuje się kręceniem i montowaniem krótkich etiud filmowych – wyjaśnia Roman Kusy.

Więcej: https://petronews.pl/polkolonie-z-orlenem-dzieci-spiewaly-tanczyly-graly-krecily-film-film-zdjecia/

WISŁA PŁOCK

PKN ORLEN pozostanie Sponsorem Strategicznym Wisły Płock. Jak tłumaczy Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, choć Koncern jest marką globalną, to firma pozostaje szczególnie związana z Płockiem, gdzie znajduje się kompleks produkcyjny.

– Dlatego wsparcie dla lokalnych inicjatyw, szczególnie tych, które są ważne dla mieszkańców miasta, jest dla nas priorytetem. Sport pełni szczególną rolę w strategii sponsoringowej, aktywnie wspiera rozwój biznesu i postrzeganie marki, Wisły Płock nie mogło więc zabraknąć w sportowej ekipie Grupy ORLEN. Udowodniliśmy, że jesteśmy solidnym partnerem, na którego zawsze można liczyć i to się nie zmienia – wyjaśnia Daniel Obajtek.

Więcej: https://petronews.pl/orlen-sponsorem-strategicznym-wisly-plock-na-dwa-lata-daje-tez-wiecej-pieniedzy-film-zdjecia/

WODA

Woda w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN jest potrzebna do procesów produkcyjnych, wytwarzania paliw, ale również dla energetyki czy procesów chłodzenia. Pobierana jest z własnego ujęcia ORLENU, które znajduje się nad rzeką Wisłą, trzema kolektorami o długości 3,5 kilometra każdy.
Woda nie może być od razu podana do celów produkcyjnych. Musi być najpierw odpowiednio przygotowana i – w zależności od celu przeznaczenia – poddawana jest różnym sposobom uzdatniania.
Woda do procesów energetycznych, do wytwarzania pary, musi być pozbawiona twardości. Zachodzi tu proces podobny do tego, z którym mamy do czynienia w naszych czajnikach, pokrytych po pewnym czasie kamieniem. Taki kamień odkładałby się w naszych instalacjach, stąd pozbawianie wody twardości jest konieczne.
Po usunięciu twardości wapiennej, woda jest filtrowana, aby usunąć zawiesinę i związki żelaza. Końcowa faza obróbki wody znajduje się na stacji demineralizacji, gdzie woda jest poddawana procesowi odsalania. Dopiero taka woda jest przeznaczona do wytwarzania pary.
Woda wykorzystywana jest także do zabezpieczenia potrzeb bezpieczeństwa zakładu produkcyjnego. W przypadku potencjalnych zdarzeń awaryjnych, zakład musi być zaopatrzony w wodę pożarową. Ta woda również przygotowywana jest na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Ciekawostką jest, że produkuje się ją z całkowicie oczyszczonych ścieków.

Co dzieje się z wodą w ORLENIE? Jak jest wykorzystywana?

WOLONTARIUSZE W ZOO

W czwartek, 7 września 2023 Ogród Zoologiczny w Płocku wypełnił się osobami w czerwonych koszulkach. To wolontariusze Fundacji ORLEN, którzy przyjechali specjalnie, aby pomóc w uporządkowaniu zoo i pielęgnacji roślin. A tych przybędzie, dzięki bylinom zakupionym przez Fundację ORLEN. W ogrodzie zoologicznym staną też dwie ławki zakupione przez fundację, które zostaną ustawione w centralnym miejscu zoo.

Więcej: https://petronews.pl/wolontariusze-w-plockim-zoo-bedzie-wiecej-roslin-film-zdjecia/

ZDROWIE DLA PŁOCKA

„Zdrowie dla Płocka” jest kolejną inicjatywą PKN ORLEN, mającą na celu wspierać i promować zdrowy tryb życia, a także szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. To program grantowy, w którym łączna pula grantów wynosi 300 tys. zł, a organizacje pozarządowe z Płocka i okolic mogą zdobyć fundusze na finansowanie działań związanych z profilaktyką zdrowotną.

Więcej: https://petronews.pl/zdrowie-dla-plocka-ruszyl-program-grantowy-o-wartosci-300-tys-zl/

ŻEGLARSTWO

PKN ORLEN od 31 lat jest Sponsorem Tytularnym Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PKN ORLEN. W 2021 roku regaty odbywały się w Klubie Żeglarskim Petrochemia i na rzece Wiśle od 10 do 12 września.

Więcej: https://petronews.pl/zeglarski-weekend-na-wisle-zabraklo-jedynie-wiatru-film-zdjecia/

ORLEN Aktualności

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU