W piątek podpisano umowę, rozpoczynającą działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Oprócz PKN ORLEN, jako lidera, udział w niej zadeklarowało 37 podmiotów – przedstawicieli biznesu, nauki i finansów. Współpraca ma objąć zarówno produkcję, jak i magazynowanie oraz wykorzystanie zero- i niskoemisyjnego wodoru m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.
Zakończył się etap przygotowawczy utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej. W piątek, 8 kwietnia PKN ORLEN podpisał umowę z 37 podmiotami, które przystąpiły do tego ważnego projektu.
Mazowiecka Dolina Wodorowa – przygotowania
Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, jest to element wdrażania założeń Strategii Wodorowej Grupy ORLEN, która została opublikowana w lutym tego roku.
– Nisko i zeroemisyjne technologie wodorowe mają dla PKN ORLEN, jak również całej gospodarki w Polsce, szczególne znaczenie. Nie tylko pozwalają realizować cel neutralności emisyjnej, ale dają możliwość stopniowego zmniejszania zużycia paliw kopalnych. W ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej przewidujemy intensywny rozwój inteligentnych specjalizacji, w tym kształcenie młodzieży i studentów, którzy będą w niedalekiej przyszłości stanowić fundament polskich innowacyjnych technologii wodorowych – tłumaczy Daniel Obajtek.
W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział m.in. minister Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
– Chcemy wspierać rozwój tego sektora. Przygotowujemy obecnie w ministerstwie klimatu i środowiska duży pakiet legislacyjny, który dumnie nazwaliśmy „Konstytucją dla wodoru”. Jest to kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, w których zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia przy produkcji wodoru nisko- i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii – wyjaśniał minister.

Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych zaznaczał, że Koncern dostrzega wyzwania, jakie stawia przed nim transformacja energetyczna, dlatego rozwija odnawialne źródła energii.
– Stawiamy na wodór, jako paliwo przyszłości. Działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej z pewnością przyczyni się do intensyfikacji naszych prac. A przedsięwzięcia podejmowane wspólnie z uznanymi partnerami tylko przyspieszą rozwój potrzebnych technologii – przekonywał Józef Węgrecki.

Jak przyznał prof. Arkadiusz Kamiński, Ekspert Obszaru Członka Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN, grupa zaangażowana w ten projekt czekała na dzień, w którym Mazowiecka Dolina Wodorowa zostanie oficjalnie uruchomiona.
– Znalezienie się w tym momencie wymagało wiele pracy, wysiłku intelektualnego, merytorycznego, a także organizacyjnego – zapewniał, prezentując materiał, będący podsumowaniem pracy zespołu.

Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN przypominał, że list intencyjny został podpisany 20 października 2021 roku. Wówczas podpisało go 25 podmiotów, a przez pół roku liczba ta zwiększyła się do 37.
– Nie zmarnowaliśmy tego czasu. Została przygotowana forma organizacyjno-prawna oraz wypracowano inicjatywy i projekty w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Dzisiaj mamy okazję podpisywać dokument, dzięki któremu będziemy mogli realizować wspólne projekty – tłumaczył.

Wodór a wojna w Ukrainie
Zapytaliśmy ministra Ireneusza Zyskę, czy napaść Rosji na Ukrainę i w efekcie rezygnacja Polski z surowców energetycznych Rosji, wpłynie na przyspieszenie rozwoju Mazowieckiej Doliny Wodorowej oraz inwestycji w wodór.
– Mazowiecka Dolina Wodorowa jest kontynuacją polityki naszego państwa, wyrażonej w Polskiej Strategii Wodorowej, którą rząd przyjął w ubiegłym roku. Tak więc samo powstanie MDW nie jest wymuszone sytuacją na Ukrainie. Ale rzeczywiście produkcja zielonego wodoru, paliw syntetycznych na bazie sekwestracji dwutlenku węgla i zielonego wodoru wytwarzanego przy energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii może być istotnym elementem alternatywy, jaką budujemy w kontekście odejścia od importu surowców energetycznych z Rosji – przyznał minister Ireneusz Zyska.
Jak dodał, zaangażowanie wszystkich sygnatariuszy MDW oraz ich potencjał prowadzi Polskę do rozwiązań, które będą przełomowe i przyczynią się do realizacji gospodarki wodorowej w praktyce.
– To nie są już tylko marzenia, ani tylko plany. To są już konkretne projekty i źródła finansowania. W perspektywie najbliższych dwóch – trzech lat te projekty będą się materializować. Odpowiadając więc na pytanie: tak, tworzymy alternatywę wytwarzania w Polsce źródeł energii i ciepła, które nie będą oparte o import surowców z Rosji, ale jest to również kierunek odejścia od wykorzystania węglowodorów – wyjaśnił minister.

Plany i założenia MDW
Mazowiecka Dolina Wodorowa (MDW) ma być miejscem rozwoju i wdrażania nowych, innowacyjnych technologii wodorowych, w całym łańcuchu wartości wodoru, w tym wykorzystujących zero- i niskoemisyjny wodór do produkcji paliw syntetycznych. W ramach działań MDW będzie także kształcona przyszła kadra, obsługująca nowe technologie wodorowe.
Cztery podstawowe filary działalności MDW to:
- Budowa wodorowego łańcucha wartości w regionie (czego przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru).
- Badania i rozwój innowacyjnych technologii wodorowych
- Stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia i szkolenia w kierunku nieskoemisyjnych technologii wodorowych
- Prowadzenie działalności związanej z lobbingiem regulacyjnym i pozyskiwaniem dofinansowań do realizowanych projektów z poziomu krajowego i europejskiego.
O tym ostatnim punkcie szerzej opowiedziała Anna Stachura, Kierownik projektu w zespole ds. współfinansowania w obszarze strategii PKN ORLEN, wymieniając możliwości finansowania projektów – zarówno te już trwające, jak i te, które wkrótce zostaną uruchomione.
To ważny temat, gdyż pozyskanie wsparcia w programach europejskich umożliwiłoby skorzystanie ze skutecznych narzędzi, które posłużą do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych, m.in. służących do nawiązywania kontaktów biznesowych z innymi dolinami. Wszystkie podejmowane w ramach współpracy działania będą opierały się na wymianie wiedzy i doświadczeń członków Mazowieckiej Doliny Wodorowej.

Najbliższe działania MDW to:
- Powołanie pełnego składu Rady Koordynacyjnej Mazowieckiej Doliny Wodorowej (co miało miejsce podczas uroczystości).
- Utworzenie partnerstw i konsorcjów dla pozyskiwania finansowań z programów europejskich – do końca 2022, proces ciągły.
- Uruchomienie Akademii Wodoru i Nowoczesnych Technologii – do października 2022 r.
Mazowiecka Dolna Wodorowa została powołana na zasadach klastra, tak, aby umożliwić jak najbardziej swobodny dobór form współpracy pomiędzy jej członkami. Prace nad jej utworzeniem trwały od 20 października 2021 roku i rozpoczęły się podpisaniem listu intencyjnego.
Zgodnie ze Strategią Wodorową Polski, w naszym kraju powołanych zostanie co najmniej pięć dolin wodorowych, w których rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Każda z dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Obecnie na świecie istnieje 36 dolin wodorowych zlokalizowanych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie.
Mazowiecką Dolinę Wodorową tworzą: PKN ORLEN S.A., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, TOYOTA Motor Poland Company Limited Spółka z o.o., Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A., ALSTOM KONSTAL S.A., SIEMENS ENERGY Sp. z o.o., Solaris Bus & Coach sp. z o.o., Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o., Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., UNIQATE Sp. z o. o., Stomil Bydgoszcz S.A., „NanoSpaceLab” Sp. z o.o., Instytut Informatyki i Optoelektroniki, Politechnika Łódzka, Krajowa Spółka Cukrowa S.A, OMIS S.A., Microsoft Sp. z o.o. AC Spółka Akcyjna, Centrum Łukasiewicz, Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o., Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Fundacja KEZO, Bank Gospodarstwa Krajowego, PERN S.A, Instytut Badań Edukacyjnych, HORUS-ENERGIA Spółka z o.o., Soltec Sp. z o.o. Sp.k.






Propagandowa paplanina i wciskanie bredni niedouczonej, ciemnej gawiedzi, której się wydaje, że wystarczy wziąć wodę i rozdzielić ją na tlen i wodór. Jakoś żaden z tych cytowanych tu propagandystów nie chce podać, ile energii potrzeba na uzyskanie 1000 kgi z czego ta energia pochodzi. Żaden z tych zakłamanych propagandystów nie podaje, ile musi kosztować np 1000 kg wodoru, ile energii można uzyskać z tej ilości wodoru, ile trzeba wydać na baterie ogniw wodorowych niezbędnych do uzyskiwania energii elektrycznej z wodoru. .
Ponadto przydałaby się informacja o aktualnym i przewidywanym na najbliższe lata bilansie mocy w Polsce (stosunek zapotrzebowania na energię do ilości energii gwarantowanej przez krajowe elektrownie itp dostawców energii we wszystkich formach). Dobrze też byłoby uczciwie napisać, że w Polsce nie ma żadnych nadwyżek mocy ze źródeł bez-emisyjnych, możliwych do wykorzystania do produkcji wodoru, jest o wiele gorzej : BRAKUJE NAWYŻEK MOCY i coraz częściej zachodzi konieczność importu energii, zarówno latem i jak zimą, oraz konieczność wyłączania niektórych odbiorców .
Dopuszczam trochę tlenu i rzucam zapałkę w tę dolinę
I cyk nowa posada dla kumpla z partii, albo kogoś z rodziny już jest do obsadzenia, a w Płocku jak to w Płocku nic poza liśćmi na drzewach się nie rozwinie.
a co z geotermią i wykorzystaniem tego źródła energii? Pytanie do specjalistów od wodoru.Ile energii i skąd ją
trzeba wziąć by uruchomić wytwarzanie wodoru.Czy wytwaranie wodoru nie potrzebuje energii? Czy podczas wytwarania wodoru powstaje dwótlenek węgla?
Moda na odnawialne źródła energii to tylko moda czy coś innego? Kto na tym zarobi?
oczywiście literówka – dwutlenek węgla
Pozyskiwanie wodoru jest bardzo energochłonne. Skuteczność/sprawność to około 50% (przy najlepszych aktualnie metodach). Jest to chyba najlepszy akumulator energii odnawialnej (oczywiście poza elektrowniami wodnymi, których u nas przez wzgląd na geografię niewiele…)… Tyle, że u w naszej Polsce kochanej króluje węgiel i niewiele energii odnawialnej trafia do sieci … A poza tym co to za interes aby węglowodory przerabiać na wodór przy sprawności 50% :D Po co być ekologicznym w momencie kiedy Chiny i USA (do sprawdzenia % emisji CO2) mają gdzieś ekologię …