Z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza – farmaceuty, przedsiębiorcy i wynalazcy lampy naftowej, Fundacja ORLEN ruszyła w Polskę z projektem edukacyjnym #IGNACYteam. Zakończenie tego projektu zaplanowano w Płocku.
We wtorek, 25 października #IGNACYteam dotarł do Płocka, gdzie stanął przed nowoczesnym budynkiem Centrum Badawczo-Rozwojowego ORLEN. Stanowiska z różnego rodzaju doświadczeniami odwiedzili uczniowie płockich szkół podstawowych, z klas 2-8.
– W roku Ignacego Łukasiewicza, PKN ORLEN wraz z Fundacją ORLEN przygotował projekt edukacyjny #IGNACYteam – mówi Katarzyna Różycka, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN. – Celem tego projektu jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od momentu, kiedy powstała nafta do epoki odnawialnych źródeł energii. Chcemy tym projektem zachęcać dzieci i młodzież do działań proekologicznych – tłumaczy.
Jak dodaje, projekt realizowany jest poprzez mobilną strefę edukacyjną, która odwiedziła już 31 miast w całej Polsce.
– Do tej strefy zapraszaliśmy dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce. Rozpoczęliśmy 20 września, w miejscu szczególnym, bo w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie powstała pierwsza kopalnia naftowa. I kończymy też w miejscu szczególnym dla PKN ORLEN, bo w Centrum Badawczo-Rozwojowym. Jest to miejsce, w którym wdrażane są nowe idee, nowe badania, również te, wynikające ze strategii zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Katarzyna Różycka.

Dzieci podczas wydarzenia dowiedziały się m.in. jak pozyskiwać prąd z ziemniaka, w goglach VR segregowały śmieci, zapoznały się z elektrownią wiatrową, pompą wodną, dowiedziały się też jak pozyskiwać energię solarną.
– Dodatkowo, pojawili się tu również pracownicy ORLEN Laboratorium, którzy przedstawili różne, ciekawe doświadczenia chemiczne. Atrakcją jest także zwiedzenie CBR – opisuje prezes Fundacji ORLEN.
Jak reagują dzieci na naukę przez doświadczenie?
– Myślę, że obecnie jest to już jedyna forma dotarcia do dzieci i młodzieży, właśnie poprzez warsztaty, dawanie możliwości dotknięcia i samodzielnego doświadczenia. Ale nie chodzi tylko o dzieci i młodzież. Młodzi uczestnicy naszych projektów wracają do domu i zachęcają do postaw proekologicznych swoich rodziców czy dziadków – tłumaczy Katarzyna Różycka.
Strefę #IGNACYteam we wszystkich 31 miastach odwiedziło łącznie 4,5 tysiąca uczniów.
– Strefa edukacyjna była także dostępna w weekendy dla mieszkańców, skorzystało z tego około 3 tysiące osób. Ta liczba też mówi o znaczeniu tej akcji. Myślę, że w przyszłym roku również zrealizujemy podobny projekt – podsumowała prezes Fundacji ORLEN.
Nauczyciele, biorący udział w mobilnej strefie #IGNACYteam przyznawali, że takie zajęcia są doskonałym uzupełnieniem szkolnych lekcji, gdyż dzieci mogą zobaczyć w praktyce to, czego w szkole uczą się w teorii. Na przykład łatwiej zrozumieć im czym jest elektrostatyka, gdy zobaczą jak działa kopuła Van de Graaffa w praktyce.