Zamknij

Mini miasteczko zdrowia przyjechało specjalnie dla seniorów [FILM, ZDJĘCIA]

20:03, 02.06.2023 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 10:22, 12.06.2023
Skomentuj

W sali sportowo-widowiskowej w Maszewie Dużym (gm. Stara Biała) odbyło się spotkanie zdrowotne dla niemal 500 osób zrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach seniorów oraz działających w strukturach Kół Gospodyń Wiejskich. To mini miasteczko zdrowia cieszyło się dużym zainteresowaniem seniorów z regionu gminy Stara Biała oraz sąsiedniej gminy Bielsk.
Po przerwie spowodowanej pandemią, ruszyły ponownie spotkania prozdrowotne dla seniorów. Spotkanie "Powiedz tak zdrowej przyszłości" odbyło się w sali sportowo-widowiskowej w Maszewie Dużym 27 maja. Jego uczestnicy mieli okazję do bezpłatnych konsultacji medycznych udzielanych przez lekarzy i specjalistów z Narodowego Instytutu Onkologii z Warszawy, a także warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
- Spotkanie "Powiedz tak zdrowej przyszłości" jest adresowane do lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów mieszkających w gminie Stara Biała i w gminie Bielsk. Wcześniej, trzy tego typu spotkania odbyły się na terenie innych gmin powiatu płockiego i cieszyły się dużym zainteresowaniem - mówi Arkadiusz Ciesielski, Biuro Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN.
Jak podkreśla, w spotkaniach tych uczestniczą osoby zrzeszone w klubach, stowarzyszeniach czy Kołach Gospodyń Wiejskich.
- Są to osoby w starszym wieku, ale bardzo aktywne. Nie tylko są przekonane, że muszą ruszać się i dbać o swoje zdrowie, lecz potrafią również przekonać innych, aby przychodzili na tego typu spotkania, dbali o siebie i brali udział w profilaktyce zdrowotnej - tłumaczy nasz rozmówca.
Zaznacza, że osoby starsze są szczególnie zainteresowane tym, co mówią eksperci i chętnie biorą udział w bezpłatnych badaniach. Podczas sobotniego spotkania odbyły się m.in. badania, analizy wyników badań oraz porady lekarskie. W hali ustawiono stanowiska dermatologa (badanie znamion), do wykonania badań spirometrycznych (płuca), rehabilitanta (konsultacje w zakresie układu oddechowego) i dietetyka, czy pomiaru ciśnienia krwi. W gabinetach odbywały się porady lekarskie i nauka samobadania piersi. W jednym z gabinetów odwiedzających miasteczko zdrowia przyjmował mgr rehabilitacji Mariusz Kęsicki, który konsultował seniorów pod kątem wydolności oddechowej, fizycznej czy motorycznej.
- Podczas konsultacji możemy też ocenić funkcję poszczególnych stawów, ruchomość poszczególnych segmentów, czy pacjent ma problemy oddechowe i jaka jest przyczyna niewydolności oddechowej - tłumaczył.
Jak potwierdził, niewydolność oddechowa zwiększyła się znacznie po pandemii COVID-19.
- Pomóc mogą najprostsze ćwiczenia oddechowe, wydolnościowe, poprawiające wydolność kardiologiczną, a także na świeżym powietrzu, przede wszystkim spacery - doradzał Mariusz Kęsicki.
Stwierdził również, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ dzięki nim wiele osób w jednym miejscu może zostać skonsultowanych i pokierowanych do ewentualnego dalszego leczenia. Z pielęgniarką Anną Krużyńską, specjalistką w zakresie profilaktyki raka piersi, rozmawialiśmy natomiast o samobadaniu piersi.
- Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna. Wystarczy 10 minut w miesiącu, by każda kobieta mogła poznać swoje ciało. Podczas tych 10 minut samobadania piersi możemy zaobserwować jakieś zmiany. Im wcześniej zaobserwowana będzie zmiana, nawet złośliwa, pozwala na wdrożenie leczenia i wyzdrowienie - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Podczas konsultacji, pokazywała paniom w jaki sposób prawidłowo badać piersi, w jakiej pozycji, w którym dniu cyklu, jeśli jeszcze miesiączkują. Co powinno nas zaniepokoić w trakcie badania?
- Na przykład kształt brodawki, czy nie ma wycieku, czy nie jest wklęsła, czy występują jakieś krostki wokół brodawki, albo zgrubienie, którego wcześniej nie było. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola piersi. Jeśli wystąpiło coś, czego nie było miesiąc czy dwa temu, jest to już sygnał, by zgłosić się do specjalisty - doradza Anna Krużyńska.
Oprócz badania samej piersi, ważne jest badanie węzłów chłonnych, które wykonujemy w pozycji leżącej. Uczestnicy spotkania uzyskali także ogromną wiedzę podczas prelekcji, w których poruszano temat chorób wieku "starszego", w tym roli badań profilaktycznych, a także zagrożeń w pracy i w domu, roli diety w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz w walce z chorobami czy zagrożenia, wynikające z nieprawidłowej diety u osób starszych. Podkreślano także , na co należy zwrócić uwagę przy chorobach układu oddechowego. Seniorzy poznali też informacje, dotyczące programu "Zdrowie dla Płocka" i udziału w tym programie kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych oraz układu oddechowego dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%