Zamknij

Ogromna farma fotowoltaiczna Grupy ORLEN. "Będzie to największa farma w Polsce" [FILM]

11:44, 23.08.2022 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Grupa ORLEN zaangażowała się w rozwój segmentu fotowoltaiki. Energa OZE przygotowała projekt instalacji fotowoltaicznych o mocy 6MW na farmie PV Wielbark, powstającej w Borkach Wielbarskich (woj. warmińsko-mazurskie). O tej inwestycji i planach spółki rozmawiamy z wiceprezesem spółki ENERGA Wytwarzanie, Bartłomiejem Marchutem.
ENERGA, będąca częścią Grupy ORLEN, realizuje budowę farm fotowoltaicznych. Największa powstaje w województwie warmińsko-mazurskim. Na jakim etapie jest ta inwestycja?
- Grupa ENERGA, realizując plan dywersyfikacji źródeł produkcyjnych, zaangażowała się w ramach jednego z projektów w budowę farmy fotowoltaicznej w Wielbarku - mówi Bartłomiej Marchut, Wiceprezes Zarządu ENERGA Wytwarzanie. - Powstaje tam farma o mocy 62 MW, będzie to jedna z największych farm w Polsce. Oddanie do użytku planowane jest na początku przyszłego roku - wyjaśnia.
Jak podkreśla, budowa jest mocno zaawansowana, zamontowano już 105 tysięcy z około 140 tys. zaplanowanych paneli fotowoltaicznych.
- Jesteśmy na etapie finalizacji, prace są wykonywane zgodnie z planem. Można powiedzieć, że poza instalacją ostatnich paneli, które są oczywiście zabezpieczone, porządkujemy już częściowo plac budowy, pracujemy nad monitoringiem i zabezpieczeniami. Przygotowujemy się do tego, by zacząć eksploatację z początkiem 2023 roku - tłumaczy Bartłomiej Marchut.
Łączna powierzchnia budowanej etapami farmy PV Wielbark to ok. 119 ha, a jej budowa wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę. Realizacja całej inwestycji wymaga użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Całość realizowanej w Borkach Wielbarskich inwestycji składać się będzie łącznie z ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych w większości o mocy jednostkowej rzędu 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów (falowników). Szacunkowo farma może produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej - wystarczająco dużo do zasilenia ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Inwestycje w odnawialne źródła energii to część Strategii działania Grupy ORLEN do 2030 roku. Jakie inne projekty są realizowane przez spółkę ENERGA lub zaplanowane do realizacji w tym zakresie?
- Planujemy szereg inwestycji, zgodnie z kompetencjami poszczególnych części naszego Koncernu. ENERGA Wytwarzanie, której jestem wiceprezesem, zajmuje się przede wszystkim działalnością eksploatacyjną różnych źródeł pozyskiwania energii. Są to zarówno małe, jak i duże elektrownie wodne (jak ta we Włocławku), sześć farm wiatrowych czy dwie istniejące już farmy fotowoltaiczne - wyjaśnia nasz rozmówca.
Bartłomiej Marchut, wiceprezes ENERGA Wytwarzanie Spółka jest także w trakcie budowy pięciu małych farm fotowoltaicznych, które będą zlokalizowane w województwach: warmińsko-mazurskim (dwie farmy w Samolubiu i jedna w Pierzchałach), kujawsko-pomorskim (Czernikowo) oraz wielkopolskim (Przykona). Powstaje też farma PV Gryf, o docelowej mocy zainstalowanej ok. 20 MW, która zostanie uruchomiona w bezpośrednim sąsiedztwie Farmy Wiatrowej Przykona. W Grupie ENERGA działa także spółka celowa, Energa Green Development, która zajmuje się rozwojem nowych źródeł pozyskiwania energii. Jej zadaniem jest kompleksowe przygotowanie projektów inwestycyjnych OZE, od pozyskania prawa do gruntu, poprzez opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu decyzji o pozwoleniu na budowę, wybór wykonawców robót budowlanych i dostawców, aż do przekazania inwestycji do eksploatacji. EGD skupia również kompetencje w zakresie nadzoru inwestycyjnego, oferując usługi inwestora zastępczego, inżyniera kontraktu i inspektora nadzoru inwestorskiego. Aktywa fotowoltaiczne Energi, po realizacji wszystkich projektów, będą w ciągu roku produkować łącznie ok. 92 GWh energii elektrycznej. Taki wolumen ma szansę zapewnić zasilanie dla ponad 46 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, należące do Energi tereny w gminie Przykona, 300 ha zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego, według szacunków posiadają łączny potencjał ok. 160 MW mocy zainstalowanej w OZE, z czego w sumie ok. 120 MW mogłoby pochodzić z fotowoltaiki.

[WIDEO]5024[/WIDEO]

&t=1s

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%