REKLAMA

Centrum Badawczo-Rozwojowe już otwarte. Jak wygląda w środku? [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Zakończyła się już budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Projekt, o wartości ok. 184 mln zł, to jedna z najważniejszych dla przyszłości Koncernu inwestycja, która została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii.

W środę, 19 maja, odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Inwestycja ma przyczynić się do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań.

Podczas otwarcia, Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, przeczytał pismo wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.

„To krok w kierunku efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań. Nowa mobilność, wodór, recykling czy cyfryzacja w przemyśle to dziedziny, które mogą być kołem zamachowym nie tylko dla spółki, ale i dla całej gospodarki. Badania nad nimi będą prowadzone właśnie tutaj” – napisał minister Jacek Sasin.

Minister Małecki stwierdził natomiast, że PKN ORLEN bardzo ambitnie i odważnie odpowiedział na potrzeby transformacji energetycznej.

– Strategia ORLEN 2030 to inwestycje, jakich nie spotykaliśmy w polskim przemyśle w latach poprzednich. ORLEN, który buduje największy w historii Polski, zintegrowany, silny koncern multienergetyczny, musi mieć przewagę na polu innowacji i nowych technologii – tłumaczył sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych i poseł ziemi płockiej.

Podkreślił, że ORLEN nie zatrzymał inwestycji nawet wówczas, gdy cały świat zatrzymał się podczas pandemii.

– Zachęcamy spółki do inwestowania, bo dziś przed Polską stoi ogromna szansa szybkiego dołączenia do najlepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. A w pierwszym szeregu tych, którzy wiodą Polskę na tej dobrej drodze jest PKN ORLEN. Mimo przeciwności, mimo niespotykanych ataków, te inwestycje udaje się realizować – mówił minister Małecki.

Jak podsumował, ORLEN ma nie tylko głowę do interesów, ale i serce do pomocy, co pokazał w czasach pandemii.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN przypomniał, że realizacja CBR trwała 22 miesiące.

– Jest to inwestycja, która daje przyszłość zintegrowanemu Koncernowi. Łączy ona świat nauki ze światem biznesu – tłumaczył Daniel Obajtek.

Zaznaczał, że koncern multienergetyczny nie powstanie bez nowych technologii i nie może opierać się na zakupie licencji z zewnątrz.

– Każda licząca się na świecie firma chroni licencje. Sprzedaje je w następnym etapie, mając już kolejne, nowoczesne. W związku z tym, nie można budować tak dużego biznesu bez Centrum Badawczo-Rozwojowego, które da nam przyszłość i nowoczesne, prośrodowiskowe produkty – podkreślał prezes ORLENU.Dodał również, że Centrum Badawczo-Rozwojowe w pierwszej kolejności będzie zajmować się optymalizacjami procesów produkcji w wielu obszarach, ale i nowymi technologiami, skupionymi wokół petrochemii, rafinerii oraz zero- i niskoemisyjności.

– Te badania już się zaczęły – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Zgodnie ze strategią ORLEN2030, na inwestycje w obszarze nauki i rozwoju w ciągu 10 lat Koncern zainwestuje 10 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Obejmą one nową mobilność, wodór, recykling, badania i rozwój oraz cyfryzację.

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN to miejsce przyjazne środowisku, w którym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, produkujące zieloną energię, a na miejscu można skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak informuje Koncern, obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Powstały już trzy pierwsze, pilotowe instalacje: do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Główną i najważniejszą częścią kompleksu CBR jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży, o powierzchni blisko 2 tys. mkw.

– Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych, o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji – tłumaczą w Koncernie.

Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu, natomiast w przyszłym roku instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.

Centrum Badawczo-Rozwojowe to także nowoczesna platforma współpracy pomiędzy ORLEN-em a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. To szansa także dla młodych naukowców i inżynierów, którzy znajdą w CBR solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów. ORLEN już teraz współpracuje ze wszystkimi uczelniami technicznymi w Polsce, które działają w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechniką Warszawską z jej filią w Płocku, Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Warszawskim, Instytutami Badawczymi oraz instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Nowoczesny budynek CBR posiada też część otwartą dla wszystkich – znajdująca się na terenie kompleksu ścieżka edukacyjna nawiązuje do nauk ścisłych i działalności Grupy ORLEN. W ramach realizacji projektów badawczych, planowane jest także zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 16

 1. Leszek says:

  Bardzo ważna inwestycja. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo ludowe sprzedały OBR. Centrum Badawczo Rozwojowe jest potrzebne przy takim zakładzie jakim jest PKN Orlen. Brawo!!!

 2. Tubylec says:

  Liczę że jeśli to jest takie Proekologiczne to zajmą się patentem na NieTrucie miasta i okolic bo ludzie oddychają nieoptymalnym powietrzem!!?

 3. st says:

  Chyba jest dobra okazja aby rozliczyć się z przeszłością i zakończyć żenującą sprawę sądową o bezprawne stosowanie patentu na instalacji HOG, którą rozpoczął prezes Jacek Krawiec a kontynuują następcy. Pochłonęła ona miliony a pokłosiem jest wyprodukowanie przez PKN Orlen całego tira dokumentacji aby ukryć zestawienie parametrów procesu, które by się zmieściło w pudełku po butach. Hańbą dla firmy i narażenie na utratę wizerunku są sprawy o unieważnienie patentu zakończone niepowodzeniem.

 4. studentka szukająca roboty says:

  Jakie badania będą prowadzone : podstawowe czy stosowane?
  Kiedy zaczyna się nabór kandydatów na badaczy, wynalazców, naukowców?
  Jakie są kryteria naboru; co trzeba umieć, mieć jakiś dorobek badawczo-wynalazczy ?

  • Anonim says:

   Ja jestem już emerytem.Ale bardzo cieszę się,że są ambitni młodzi ludzie.Zawsze tak uważałęm.Kiedyś uczyłem młodzież i zdania nie zmieniam.

 5. licencja poetica says:

  PR, propaganda, pustosłowie i bla, bla, bla oraz brednie w rodzaju : „mieć własne licencje”.

  • niedouczony licencjat says:

   Z trudem uzyskał licencjat i ma licencję na prowadzenie taksówki osobowej.
   Dostał też też licencję na prezesowanie, ściemę i wygadywanie głupot przy każdej okazji.

  • licensor says:

   • Licencja – dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z produktu firmowego, znaku handlowego lub patentu.np z oprogramowania komputerowego.
   Własną licencje może uzyskać każdy zainteresowany korzystaniem z cudzego dorobku po zawarciu umowy z właścicielem tych praw oraz opłaceniu stosownej opłaty licencyjnej np royalisties.

 6. Kto wynalazł rower? says:

  Rosyjski żołnierz Rowerow. W 1945r. u Niemca na strychu!

  • Anonim says:

   Bardzo stare,brodę można podeptać.Już od dawna nie śmieszne.Co ma to wspólnego z CBR?

   • Foto Nr 18 says:

    Silnik elektryczny wynaleziono jeszcze wcześniej.

 7. Anonim says:

  OcZywiście to Centrum jest bardzo potrzebne. Przecięż był OBR,który został niestety sprzedany za poprzedników za przysłowiową złotówkę. Dobrze,że nowe władze PKN myślą o rozwoju.
  Jest to szansa dla młodych ambitnych absolwentów uczelni technicznych,a także nadzieja na większe zaangażowanie nauczycieli akademickich we współpracy z przemysłem.
  Tej praktyki przemysłowej im zdecydowanie brakuje.Kolejne artykuły aby zbierąć tzw. dorobek naukowy to za mało,aby być dobrym fachowcem.

  • komisja ds stopni naukowych says:

   Minister Czarnek tak już zadbał o rozwój naukowców akademickich i nieakademickich przez dowartościowanie i znaczne powiększenie liczby wydawnictw „naukAwych” , żeby każden jełop i przygłup mógł publikować swoje przemyślenia i rozprawy/dysertacje by szybko się udoktorzyć, zrehabilitować a nawet zostać profesorem nienadzwyczajnym bez zawracania sobie głowy jakimiś kontaktami z przemysłem czy w ogóle z rzeczywistością . Może nawet zostać ministrem ds nauki i oświaty jak rzeczony Czarnek i jego koledzy.

 8. Płocczanin says:

  Inwestycja kosmiczna ciekawe czy praca się tam znajdzie dla ludzi z Płocka ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU