Zakończyła się już budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Projekt, o wartości ok. 184 mln zł, to jedna z najważniejszych dla przyszłości Koncernu inwestycja, która została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii.
W środę, 19 maja, odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Inwestycja ma przyczynić się do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań.
Podczas otwarcia, Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, przeczytał pismo wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.
„To krok w kierunku efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań. Nowa mobilność, wodór, recykling czy cyfryzacja w przemyśle to dziedziny, które mogą być kołem zamachowym nie tylko dla spółki, ale i dla całej gospodarki. Badania nad nimi będą prowadzone właśnie tutaj” – napisał minister Jacek Sasin.
Minister Małecki stwierdził natomiast, że PKN ORLEN bardzo ambitnie i odważnie odpowiedział na potrzeby transformacji energetycznej.
– Strategia ORLEN 2030 to inwestycje, jakich nie spotykaliśmy w polskim przemyśle w latach poprzednich. ORLEN, który buduje największy w historii Polski, zintegrowany, silny koncern multienergetyczny, musi mieć przewagę na polu innowacji i nowych technologii – tłumaczył sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych i poseł ziemi płockiej.
Podkreślił, że ORLEN nie zatrzymał inwestycji nawet wówczas, gdy cały świat zatrzymał się podczas pandemii.
– Zachęcamy spółki do inwestowania, bo dziś przed Polską stoi ogromna szansa szybkiego dołączenia do najlepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. A w pierwszym szeregu tych, którzy wiodą Polskę na tej dobrej drodze jest PKN ORLEN. Mimo przeciwności, mimo niespotykanych ataków, te inwestycje udaje się realizować – mówił minister Małecki.
Jak podsumował, ORLEN ma nie tylko głowę do interesów, ale i serce do pomocy, co pokazał w czasach pandemii.
Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN przypomniał, że realizacja CBR trwała 22 miesiące.
– Jest to inwestycja, która daje przyszłość zintegrowanemu Koncernowi. Łączy ona świat nauki ze światem biznesu – tłumaczył Daniel Obajtek.
Zaznaczał, że koncern multienergetyczny nie powstanie bez nowych technologii i nie może opierać się na zakupie licencji z zewnątrz.
– Każda licząca się na świecie firma chroni licencje. Sprzedaje je w następnym etapie, mając już kolejne, nowoczesne. W związku z tym, nie można budować tak dużego biznesu bez Centrum Badawczo-Rozwojowego, które da nam przyszłość i nowoczesne, prośrodowiskowe produkty – podkreślał prezes ORLENU.
Dodał również, że Centrum Badawczo-Rozwojowe w pierwszej kolejności będzie zajmować się optymalizacjami procesów produkcji w wielu obszarach, ale i nowymi technologiami, skupionymi wokół petrochemii, rafinerii oraz zero- i niskoemisyjności.
– Te badania już się zaczęły – wyjaśnił Daniel Obajtek.
Zgodnie ze strategią ORLEN2030, na inwestycje w obszarze nauki i rozwoju w ciągu 10 lat Koncern zainwestuje 10 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Obejmą one nową mobilność, wodór, recykling, badania i rozwój oraz cyfryzację.
Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN to miejsce przyjazne środowisku, w którym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, produkujące zieloną energię, a na miejscu można skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Jak informuje Koncern, obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Powstały już trzy pierwsze, pilotowe instalacje: do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.
Główną i najważniejszą częścią kompleksu CBR jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży, o powierzchni blisko 2 tys. mkw.
– Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych, o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji – tłumaczą w Koncernie.
Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu, natomiast w przyszłym roku instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.
Centrum Badawczo-Rozwojowe to także nowoczesna platforma współpracy pomiędzy ORLEN-em a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. To szansa także dla młodych naukowców i inżynierów, którzy znajdą w CBR solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów. ORLEN już teraz współpracuje ze wszystkimi uczelniami technicznymi w Polsce, które działają w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechniką Warszawską z jej filią w Płocku, Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Warszawskim, Instytutami Badawczymi oraz instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Nowoczesny budynek CBR posiada też część otwartą dla wszystkich – znajdująca się na terenie kompleksu ścieżka edukacyjna nawiązuje do nauk ścisłych i działalności Grupy ORLEN. W ramach realizacji projektów badawczych, planowane jest także zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje.
Bardzo ważna inwestycja. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo ludowe sprzedały OBR. Centrum Badawczo Rozwojowe jest potrzebne przy takim zakładzie jakim jest PKN Orlen. Brawo!!!
Liczę że jeśli to jest takie Proekologiczne to zajmą się patentem na NieTrucie miasta i okolic bo ludzie oddychają nieoptymalnym powietrzem!!?