REKLAMA

Fundacja ORLEN podsumowuje ubiegłoroczne działania. „Codziennie doświadczamy dobra” [WYWIAD]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Miniony rok był dla Fundacji ORLEN intensywny – wolontariusze angażowali się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy i organizowanie wsparcia dla uchodźców. Fundacja zrealizowała też dwa nowe projekty, które cieszyły się powodzeniem. Jakie ma plany na najbliższe miesiące?

Od wielu lat Fundacja ORLEN angażuje się w różnego rodzaju projekty, które niosą pomoc i ułatwiają życie mieszkańcom. Jak ubiegłoroczne działania ocenia prezes Fundacji?

– Miniony rok był niesamowity – przyznaje Katarzyna Różycka. – Było bardzo dużo pracy, ale również bardzo dużo satysfakcji z tego, co udało nam się zrobić – podkreśla prezes Fundacji ORLEN.

Wolontariat pracowniczy

Wolontariusze mieli wyjątkowo dużo zadań ze względu na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – wojnę w Ukrainie.

– Program wolontariatu w ubiegłym roku objął 220 akcji, w których brało udział ponad 2400 wolontariuszy z Grupy ORLEN. Przepracowali oni łącznie około 20 tysięcy godzin. To niesamowite, co udało nam się zrobić – mówi Katarzyna Różycka.

Jak zapewnia, program wolontariatu pracowniczego będzie kontynuowany.

– W tym roku również planujemy naszą akcję Tydzień Wolontariatu, czyli ten szczególny czas w roku, w którym Fundacja ORLEN mówi o zaangażowaniu społecznym i potrzebach społecznych wśród naszych pracowników, którzy realizują te zadania poprzez różnego rodzaju projekty – mówi prezes Fundacji.

Współpraca z NGO i RDD

W 2022 roku zrealizowano pięć programów grantowych, w ramach których kilkaset organizacji otrzymało granty na rozwijanie działalności prospołecznej.

– Już od kilku lat współpracujemy z organizacjami pozarządowymi poprzez programy grantowe czy np. Akademię Fundacji ORLEN, w ramach której odbywają się warsztaty wspierające działalność osób, które prowadzą te organizacje. Dzięki naszej fundacji, organizacje pozarządowe biorą również udział w konsultacjach z zakresu księgowości czy prawa. Staramy się nie tylko przekazywać pieniądze, ale też wspierać te organizacje wiedzą – tłumaczy Katarzyna Różycka.

Fundacja angażuje się także we współpracę z Rodzinnymi Domami Dziecka.

– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy osiem wakacyjnych i zimowych turnusów, w których wzięło udział około 400 dzieci. W tym roku planujemy podobne akcje – mówi prezes Fundacji ORLEN.Dwa nowe projekty z przyszłością

Pod koniec roku Fundacja zorganizowała dwa nowe projekty.

– Pierwszy to Liga Debat Oksfordzkich, która odbyła się w Płocku. W tym roku na pewno będzie również kontynuowana wspólnie ze szkołami średnimi z Płocka i okolic. Myślimy też o zorganizowaniu tego projektu także w innym mieście. Drugim projektem natomiast jest nasza gra planszowa dla młodzieżowych drużyn strażackich – wyjaśnia Katarzyna Różycka.

Gra planszowa „Próba ognia” była prezentowana w ubiegłym roku w całej Polsce, a ambasadorzy Fundacji uczyli, jak w nią grać. Podczas rozgrywki, uczestnicy dzielą się na dwie drużyny. Pierwsza wciela się w rolę strażaków, których zadaniem jest uratowanie przedstawionej w grze miejscowości przed niszczycielskimi skutkami żywiołów. Wymaga to od graczy znajomości zasad pożarniczych, współpracy oraz podejmowania dobrych decyzji pod presją czasu. Wyzwanie nie jest łatwe, ponieważ żywiołem, z którym zmierzą się strażacy kieruje druga drużyna. Dostaje ona szeroki wachlarz zagrywek, którymi postara się zaskoczyć przeciwników i doprowadzić do ich porażki. Fundacja ORLEN przygotowała cztery unikalne scenariusze rozgrywki.

Akcja „Próby ognia” zakończyła się ogólnopolskim turniejem, w którym wzięło udział 120 dzieci.

– Tę inicjatywę również będziemy kontynuować, ponieważ coraz częściej dzwonią do nas kolejne drużyny z całej Polski, które są chętne do udziału w niej – zapewnia Katarzyna Różycka.

Obecnie coraz częściej spotykamy się z brakiem empatii i hejtem. Panuje przekonanie, że ludzie stają się coraz większymi egoistami. Doświadczenia Fundacji ORLEN jednak temu zaprzeczają.

– Nam udało się uniknąć odczucia tego zjawiska na własnej skórze. Spotykamy się z bardzo dużym zaangażowaniem społecznym, dużą ilością pomysłów na to, jak pomagać drugiemu człowiekowi. To, co wydarzyło się po wybuchu wojny w Ukrainie zaskoczyło nas wszystkich. Odpowiedź grupy wolontariuszy, z którymi współpracujemy była niesamowita. Setki osób zaangażowało się w pracę – mówi prezes Fundacji ORLEN.

Jest więc nadzieja, że dobro, mimo wszystko, zwycięży?

– My tego doświadczamy na co dzień. Państwu również życzę, żebyście mogli codziennie doświadczać tego dobra tak, jak my, w Fundacji ORLEN – podsumowuje Katarzyna Różycka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU