REKLAMA

Referendum w sprawie aborcji? W Płocku będą zbierać podpisy

REKLAMA

Płockie SLD rozpoczęło zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum aborcyjne. Chodzi o wyrażenie sprzeciwu wobec projektów ustaw całkowicie zakazujących aborcji.

Zbieranie podpisów zainaugurowano dziś w samo południe przed płockim ratuszem. Całej akcji towarzyszy wystawa zatytułowana „Piekło Kobiet”, która ukazuje historię prawa aborcyjnego w Polsce i na świecie. Na tablicach zaprezentowane zostały także historie kobiet, które w wyniku rygorystycznego prawa musiały urodzić dzieci z poważnymi wadami, spłodzone w wyniku gwałtu czy pomimo własnej choroby.

PowiązaneTematy

– Chcemy zapytać Polek i Polaków, co o tym sądzą. Nie chcemy, aby ktoś inny za nas decydował – mówiła Litosława Koper, przewodnicząca płockiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Podpisy będą zbierane przez pół roku. Dziś na Starym Rynku rozstawiono namiot SLD, pod którym działacze zbierali podpisy. Podobnie będzie także 1 maja, podczas pikniku rodzinnego. Referendum, jeśli do niego dojdzie, będzie ważne kiedy weźmie w nim udział 50% osób uprawnionych do głosowania.