REKLAMA

W poniedziałek blokada Ronda Wojska Polskiego w Płocku. „Nie będzie grzecznie”

REKLAMA

Na godzinę 17 w poniedziałek, 26 października, zapowiedziano blokadę Ronda Wojska Polskiego w Płocku. To echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności aborcji eugenicznej.

Od 22 października w Polsce trwają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją RP. Protest odbył się również w Płocku, natomiast na poniedziałkowe popołudnie zapowiadana jest blokada Ronda Wojska Polskiego, tzw. ronda „dzwon”.

– Było miło, ale się skończyło, lecimy na całego – piszą organizatorzy na stronie wydarzenia. – W poniedziałek, 26.10 spotykamy się na naszym słynnym dzwonie, aby wyrazić swoje zdanie. Obecność obowiązkowa – zapowiadają.

Uczestnicy mają spotkać się o godzinie 17 na parkingu przy Leroy Merlin (tam również zaplanowano zakończenie akcji).

– Około godziny 17.30 ruszamy blokować ulice, żeby było nas jak najwięcej. Mile widziane plakaty. Będziemy mieli hasła, nie będzie grzecznie – apelują organizatorzy wydarzenia.

W Płocku zaprotestowali przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]

W czwartek, 22 października, Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, które umożliwiały przeprowadzanie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (tzw. aborcja embriopatologiczna/ eugeniczna).

– Trybunał zauważył, że wątpliwości konstytucyjne wnioskodawcy można sprowadzić do zasadniczej kwestii, dotyczącej gwarancji konstytucyjnych dla życia dziecka w okresie prenatalnym w przypadku kolizji dóbr – czytamy w uzasadnieniu wyroku. – Trybunał stwierdził ponadto, że sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności przerwania ciąży – wyjaśniano.Trybunał Konstytucyjny podkreślił także, iż „Ustawodawca nie może przenosić ciężaru związanego z wychowaniem dziecka ciężko i nieodwracalnie upośledzonego albo nieuleczalnie chorego jedynie na matkę, ponieważ w głównej mierze to na władzy publicznej oraz na całym społeczeństwie, ciąży obowiązek dbania o osoby znajdujące się w najtrudniejszych sytuacjach”.

Wyrok TK dotyczy wyłącznie dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Nie odnosi się do ciąży poczętej w wyniku przestępstwa gwałtu lub w przypadku zagrożenia życia matki.

Jak wskazano w uzasadnieniu, zgodnie z Konstytucją RP życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę. W związku z powyższym, przepisy ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. są niezgodne z art. 38, w związku z art. 30 i w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.

Art. 30.
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 31.
3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Art. 38.
Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 15 sędziów. Dwóch z nich – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski – zgłosiło zdania odrębne.

Zaznaczmy, że wniosek grupy posłów w tej sprawie po raz pierwszy złożono do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów, złożona z całego klubu parlamentarnego Konfederacji, części posłów PiS oraz jednego posła Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz’15).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 34

 1. Protest kobiet says:

  Byłem przed chwilą światkiem pisowskiej policji po odejściu demonstrantów przy obecności policji anty rozwaliło postulaty na latarni ja który mam wywalone na wszystkie te tematy zwróciłem policji na obiektywne podejście do sprawy usluszalem spier rddo widzenia proszę bardzo więc protestujący tyło was linuja a już działań choloty nie masakra ps nie jestem za tym ani za tym ale u nas widocznie PiS jest wielki a myślałem że Płock nie tylko geograficznie ale i kulturowo leży w Europie a tu cham chama i folwarczne towarzystwo!!!

 2. gość says:

  Kaczyński wyprowadził na ulice Lewice (u niego na szachownicy jesteście pionkami). Jak? Prośba o rozpatrzenie czy aborcja eugeniczna jest konstytucyjna byłą złożona w poprzedniej kadencji (ok 3 lata temu, i w tedy nie było jeszcze Konfederacji w sejmie choć obecnie wsparli tą inicjatywę). Dlaczego teraz? Bo przepycha kolanem w sejmie ustawę, która zabierze Nam wszystkim resztki wolności. Kaczyński ma w poważaniu Katolików i Kościół podobnie jak Lewice. Traktujecie go jak idiote podczas gdy on rozgrywa Nami swoją grę (kto więc jest kim?). Ironią jest to, że ci co krzyczeli Konstytucja teraz protestują przeciwko orzeczeniu zgodnym z Konstytucją uchwaloną za czasów Lewicy.
  A i jeszcze jedno: Czemu nie ma informacji na tym prostackim wybryku na murze Katedry w Płocku?

 3. Anonim says:

  Lolo wieśniaku to wyjc na ulicę strach tobie nie pozwoli

 4. Renata22@wp.pl says:

  chciałabym wreszcie doczekać czasów kiedy w Polsce zaczną rządzić ludzie a nie kościół i ten cały popieprzony kler że swoim sługusem Kaczorem

 5. Lolo says:

  Blokowanie ulic? A jak ja zbiorę kilkunastu kolegów i zacznę blokować ulicę to jak to się skończy? Pałowanie i mandaty. Czemu policja nie rozgoni towarzystwa?

 6. Wojtek says:

  Popieram kobiety. Brawo !!!

 7. Wojtek says:

  Bardzo dobrze . Popieram protesty kobiet . Brawo. !!!

 8. romek says:

  Moi drodzy jestem z Wami ale blokowanie ulic to paraliż dla nas
  proszę wziąć pod uwagę że ludzie pracują chcą przejechać Ci ludzie nie są winni. Winny jest rząd

 9. sba2000 says:

  ‚kobiety” które zabiły swoje dzieci powinny o nich pamiętać 1listopada…..

 10. Alfi says:

  UUU, na tym rondzie dochodzi często do wypadków. Żeby czasem ktoś się nie rozpędził i nie je$$%ł w demonstrantów … tak tylko ostrzegam .

 11. seba2000 says:

  Wiecie jaki będzie finał? Wyjdzie Kaczyński i powie, że on nie chciał nic zmieniać i na wyrok Trybunału nie miał wpływu (tak jak gadała ta z Nowoczesnej a teraz z Platformy, że z trybunałem się nie dyskutuje). Kobiety po raz kolejny zorientują się, że stały się narzędziem brudnej gry agresywnych posłanek i działaczy LEWICY, którym zależy wyłącznie na przejęciu władzy i szukają możliwości od lat. Są tak zdeterminowani, że nakręcenie społeczeństwa do bijatyk czy nawet tragedii im zwisa. Nic się w przepisach nie zmieni. Pozostaną tylko zniszczone budynki i twarze osób, które dały z siebie zrobić idiotów.

 12. sss says:

  teraz trwa licytacja, która dziewczyna szybciej zorganizuje wydarzenie strajkowe na fejsuniu :) a zobaczcie jakie z nich tuzy intelektu :)

 13. jj says:

  protestować pod domami działaczy pis , a o 17,00 to siedzą sobie wygodnie w domku piją kawkę i się śmieją.

 14. Loki says:

  Popieram protest tylko dlaczego cierpią przy tym mieszkańcy a nie Ci co wprowadzali ustawę. Blokujmy biuro poselskie PIS, dojazd do domu naszym radnym z PIS -Kulpie, Seweryniakowi, Kijek, Korga, Kubera, Ludzie protestują a oni siedzą w domach piją kawkę i mają wszystkich w d….

  • Max says:

   Super. Konstytucje napisali ludzie z SLD czyli u nas reprezentant to np. taki Iwaniak a do TK wysłali ich antymaseczkowcy, czyli Konfederacja.
   Ale blokowac chcecie PiS które jako jedyne może teraz pomóc i kościół, który od 2 tys lat niezmiennie ma tą samą opinię.
   Ja jedtem za przywróceniem kompromisu, ale do cholery zacznijcie myśleć. Kaja Godek to produkt KOnfederacji. Czy ktokolwiek krzyczał je**ć konfederacje? J**ć Korwina, Brauna i Bosaka?
   Nie. Bo jesteście głupi i pozwalacie i SLD i Konfie wyprowadzać się na ulice jak barany

   • gość says:

    Kaczyński wyprowadził na ulice Lewice (u niego na szachownicy jesteście pionkami). Jak? Prośba o rozpatrzenie czy aborcja eugeniczna jest konstytucyjna byłą złożona w poprzedniej kadencji (ok 3 lata temu, i w tedy nie było jeszcze Konfederacji w sejmie choć obecnie wsparli tą inicjatywę). Dlaczego teraz? Bo przepycha kolanem w sejmie ustawę, która zabierze Nam wszystkim resztki wolności. Kaczyński ma w poważaniu Katolików i Kościół podobnie jak Lewice. Traktujecie go jak idiote podczas gdy on rozgrywa Nami swoją grę (kto więc jest kim?). Ironią jest to, że ci co krzyczeli Konstytucja teraz protestują przeciwko orzeczeniu zgodnym z Konstytucją uchwaloną za czasów Lewicy.
    A i jeszcze jedno: Czemu nie ma informacji na tym prostackim wybryku na murze Katedry w Płocku?

 15. Antypis says:

  A co ma pis do tego. Konstytucja była napisana przez Kwasa i Lewicę w tamtych czasach. Do trybunału z wnioskiem o sprawdzenie wystąpili z konfederacji. Protestujecie przed domem Kwasa i posłów konfederacji.

 16. Płocczanin2 says:

  Szukają zadymy. Wyłapać .
  W/g taryfikatora mandaty za chodzenie w miejscu niedozwolonym , albo i kolegium.

 17. Krótko says:

  CZŁOWIEK w łonie matki to nie pasożyt!

 18. Jaro5 says:

  A komu na złość zrobią tą blokadą ? Kaczemu ? Biskupowi? NIe ! poprostu zablokują miasto jeden z drugim i tyle bez sensu ! Bez sensu co rondo w Płocku ma do decyzji sądu itd Mysleć bar…ny jedne no !

 19. Freeman says:

  Brawo!!! <3
  Można jechać Grabowka i nie narzekać na korki. Jest info, więc istnieje możliwość zaplanowania trasy.

 20. gosć says:

  Każdy się mądrzy ale nikt nie wesprze osoby niepełnosprawnej, nie zaadoptuje takiego dziecka. Tylko te stare baby i Pisowcy się mądrzą i chcą układać życie innym

 21. gosć says:

  Jaki z ciebie trep. Pewnie jesteś jakimś Pisowcem któremu wszystko jedno. tylko pomysł o swojej siostrze czy żonie. Kobiety trzeba wspierać taki jest zasrany obowiązek: męża, brata, partnera bo bez nich byśmy zginęli.

 22. plocczanin says:

  Narod ktory zabija wlasne dzieci to narod bez przyszlosci

  • Mroxy says:

   Adoptuj sobie takie upośledzone dziecko które jest dokarmiane dojelitowo ,leży w pielusze i ma 16-17lat waży około 70-80kg i co 2godziny podaj leki ,wymasuj , przewtóć żeby odleżyn nie było i wykomp na koniec dnia , a w kieszeni 1470zł masz na mieszkanie ,życie i leki
   Potem po roku napisz proszę komentaż na ten właśnie temat

  • norman says:

   może wezmiesz w takim razie na wychowanie coś co z grubsza przypomina dziecko???Powodzenia .

 23. Gaal says:

  Nie mogą sobie blokować biura PISu? Tylko wkurwiać zwykłych ludzi wracających z pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU