REKLAMA

Festiwalowicze, jesteście gośćmi!

REKLAMA

Duże poruszenie wzbudził wśród naszych czytelników list płocczanina, który zwraca uwagę na, mówiąc wprost, syf, jaki pozostawiają po sobie uczestnicy festiwali. I, choć teren plaży jest już posprzątany, nadal zadziwia mnie, jak ktoś może przyjechać do kogoś w odwiedziny, zostawić mu tonę śmieci w salonie, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w kącie sypialni, a na odchodne potłuc jeszcze butelki i wyrzucić na dywan…

PowiązaneTematy

Organizator: Ekipy sprzątające pracowały ciężko…

Fot. PHHTVF

Do naszego artykułu odniósł się organizator Polish Hip-Hop TV Festival, przesyłając nam zdjęcia posprzątanego już terenu festiwalu. – Faktycznie, w niedzielę jeszcze sprzątaliśmy i w poniedziałek spod piasku powychodziły dodatkowo zanieczyszczenia, ale dla nas było ważne, aby po festiwalu było czysto. Dwie ekipy pracowały naprawdę ciężko, aby we wtorek nie było już śladu po śmieciach – mówi Marcin Siwek.

Jak wyjaśnia, służby zgłosiły tylko raz konieczność dosprzątania terenu, co zostało wykonane w ciągu 20 minut. – Prezydent o 7 rano w niedzielę miał wywiad video w TV Republika, w ten dzień było również wyjście pielgrzymki, więc musiało być czysto – tłumaczy.

Dodaje, że ze względu na panujące upały, ekipom sprzątającym zabrało to nieco więcej czasu. – Ekipy były dwie, jedna sprzątała plażę, a druga teren skarpy i tereny okołofestiwalowe, zgodnie z umową. Postawiliśmy też służbom miejskim kontenery na nasz koszt, żeby mogły tam składować śmieci z centrum, z tych małych koszy – dodaje Marcin Siwek.

Czy ma jakiś pomysł, żeby festiwalowicze nie zaśmiecali w tak straszny sposób pięknego terenu nad Wisłą? – Trzeba ich edukować – przyznaje.

Zachowujcie się jak goście!

Podobnie jak czytelnik, zastrzegam – to nie jest zarzut w kierunku organizatorów. Festiwale ożywiają miasto, wtłaczają do niego nieco radości. Rzecz w tym, że ludzie, których zapraszamy do naszego wspólnego domu – Płocka – nie czują się gośćmi, lecz władcami, najeżdżającymi hordą gród, który można przy tej okazji zawalić toną śmieci i zniszczyć. Wychodzą widocznie z założenia, że skoro zapłacili za wejście na teren festiwalu, to wolno im wszystko…

Znam argumenty, że „tak jest zawsze” i „każdy festiwal czy pielgrzymka zostawia śmieci”. Rzecz nie w tym jak jest, a jak powinno być.Czy dla uczestników festiwali problemem jest wzięcie ze sobą worków na śmieci i spakowanie w nie swoich odpadów? Czy to taka trudność, żeby po wypiciu piwa wyrzucić plastikowy kubek do kosza? Owszem, pojawiły się u nas w komentarzach głosy, że pojemników na śmieci było zdecydowanie za mało. Być może. Wystarczyło jednak położyć zużyte opakowanie PRZY śmietniku, a nie rzucać pod nogi innych. Nic nie usprawiedliwia też ROZBIJANIA szklanych butelek, których pełno było na terenie przy festiwalu. Macie pojęcie o segregowaniu odpadów? Wiecie, że szklane butelki można oddać do skupu? Po co je rozbijać? Czy wtedy czujecie się silniejsi?

Jesteście gośćmi. Nawet jeśli płacicie za bilet wstępu, nadal to Płock użycza wam plaży, pięknych widoków, wspaniałej atmosfery, wyremontowanych alejek, roślinności. Czy odwiedzając rodzinę również zostawiacie im śmieci na podłodze? Czy załatwiacie swoje potrzeby fizjologiczne poza ubikacją? Czy tłuczecie butelki o podłogę?

A żeby nie było tak jednostronnie… Płocczanie, wy również bawiliście się tam. Czy zadbaliście o swój dom?

List czytelnika: Po festiwalach spustoszenie, jak po jakiejś katastrofie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Jo says:

    Ależ czytelnicy i redakcjo – wszechobecny syf nie jest zjawiskiem towarzyszącym wyłącznie festiwalom. Tak mamy wychowane społeczeństwo i tak się ono zachowuje na co dzień. Festiwale tylko koncentrują zjawisko na małym obszarze i w krótkim czasie. Np.: ostatnio któryś z brukowców pisał w podobnym tonie o plażowiczach w Kołobrzegu. Jednak porozbijane szkło, śmieci czy wydaliny to problem, który da się zauważyć po każdym weekendzie. To takie zwykłe, codzienne chamstwo i buractwo, a edukacja około festiwalowa nic na to nie poradzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU