Nowe “500+”, program “Godzina dla rodziny” i kwestia Modlina, czyli konferencja PSL w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sprawom ogólnopolskim i lokalnym poświęcone było kolejne śniadanie prasowe, które zorganizowało Polskie Stronnictwo Ludowe w Płocku.  Jednym z tematów była przyszłość lotniska w Modlinie. – Nie ma zgody na niszczenie tego portu lotniczego – mówił poseł Piotr Zgorzelski.

Zmiany polityki programu “Rodzina 500+” i projekt “Godzina dla Rodziny” – to dwie inicjatywy, które politycy PSL będą chcieli przeforsować w Sejmie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, 9 kwietnia, poseł Piotr Zgorzelski opowiedział pokrótce na czym mają polegać.

Nowe propozycje prorodzinne

Proponowana zmiana w programie rządowym “Rodzina 500+” to zwiększenie progu dochodowego z 800 na 1500 zł.

– Chcemy zrobić niejako 500+ po nowemu, to taka istotna zmiana – przekonywał poseł na Sejm RP, Piotr Zgorzelski. – Ponieważ minimalne wynagrodzenie wciąż wzrasta, rodzą się duże problemy w uzyskaniu świadczenia. Z najnowszych danych wynika, że 500+ będzie przysługiwało aż 300 tys. osobom mniej, niż dotychczas – alarmował poseł.

Zmiany miałyby dotknąć także osób wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. – Chcemy, by próg finansowy uprawniający do skorzystania ze świadczenia wynosił 3/4 najniższego wynagrodzenia – proponował Zgorzelski w imieniu klubu.

“Godzina dla Rodziny” to zaś propozycja konkretnych zmian w kodeksie pracy. Posłowie PSL-u chcą, by osoby wychowujące dziecko młodsze niż 15-letnie, mogło spędzać z nim więcej czasu. Receptą ma być skrócenie wymiaru pracy na etacie z 8 na 7 godzin.

– Zyska na tym szczególnie rodzina, w której oboje rodziców pracuje – przekonywał Piotr Zgorzelski. –  Według danych Eurosatu, pracujemy prawie najwięcej w Europie – wyprzedzają nas tylko Grecy. To wpływa negatywnie na relacje rodzinne – argumentował poseł.

Oba projekty już wkrótce mają trafić do parlamentu.

W obronie lotniska w Modlinie

Kolejnym tematem poruszonym podczas konferencji prasowej była przyszłość lotniska w Modlinie – przyszłość, zdaniem obecnych podczas konferencji, bardzo niepewna. Według polityków PSL, Prawo i Sprawiedliwość chce zniszczyć rozwijający się port, by ratować zbudowane przez siebie lotnisko w Radomiu.

– Nie ma zgody na to – mówił Zgorzelski. – To wszystko pachnie kampanią polityczną. Widać, że ktoś chce tu zrobić biznes, a politykom to zazwyczaj nie wychodzi – kontynuował.

Jak przekonywano podczas spotkania z dziennikarzami, spółka rządowa PPL promuje pomysł stworzenia z Radomia lotniska komplementarnego dla Okęcia – w miejsce Modlina. – Obecny stan rzeczy to sól w oku dla partii rządzącej – krytykował poseł. – Lotnisko w Radomiu, oprócz kilku epizodów, jest nieużywane, ponieważ linie lotnicze nie widzą w nim potencjału – argumentował Zgorzelski.

Błędy wytykali też pozostali goście poniedziałkowej konferencji. Zdaniem Adama Orlińskiego, radnego województwa mazowieckiego, port lotniczy w Modlinie to impuls rozwoju dla całego północnego Mazowsza, który teraz chce się zgasić. – Od kilku miesięcy PPL, który jest jednym z czterech udziałowców modlińskiego portu, skutecznie blokuje dalszą rozbudowę – mówił radny.

Przytoczono także opinię z ekspertyzy powołanej przez rząd – zgodnie z nią, lotnisko w Radomiu nie jest przystosowane do wymogów portu komplementarnego dla Okęcia. – Stwierdzono wręcz, że należałoby go zburzyć i zbudować na nowo – powiedziano podczas konferencji.

Opinii tej wtórował Tomasz Kominek, radny miasta, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.

– Wsłuchując się w politykę centralną, coraz częściej słyszę o abstrakcyjnych pomysłach i inwestycjach, których nie rozumiem – mówił rajca. – Taka właśnie sytuacja ma miejsce teraz, przy okazji rozwijającego się portu w Modlinie. Jak można wmawiać mieszkańcom województwa mazowieckiego, że 100 km to mniej niż 35 km? – mówił, odnosząc się do odległości pomiędzy Radomiem a Warszawą.

W trosce o seniorów

Podczas płockiej konferencji nie mogło również zabraknąć tematów lokalnych. Tym razem zwrócono uwagę na seniorów z Płocka.

– Już 20 kwietnia wraz z Jackiem Strzeszewskim organizujemy  przemarsz seniorów – zdradził Tomasz Kominek. – Ma to być pokojowy protest sprzeciwiający się procesowi opodatkowania emerytur i rent – dodał.

Marsz rozpocznie się o godzinie 16 przed Centrum Seniora przy ul. Otolińskiej. Seniorzy, a zaproszeni są wszyscy, przemaszerują przed siedzibę płockiego ZUS-u.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji