REKLAMA

Mazowsze niesie pomoc humanitarną Ukrainie

REKLAMA
fot. arch. prywatne Piotra Kandyby

Sejmik Mazowsza podjął uchwałę o udzieleniu w 2023 roku pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy. Samorząd kupi i przekaże pomoc humanitarną o wartości 3 mln zł.

Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego konsekwentnie pomaga ofiarom rosyjskiej agresji w Ukrainie. W 2022 roku kwota pomocy wyniosła ponad 2,4 mln zł. Sejmik w tym roku przekaże na ten cel 3 mln zł.

PowiązaneTematy

Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski zaznaczył podczas sesji, że bardzo ważne jest wspieranie naszych wschodnich sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie.

– Pomagamy naszych sąsiadom na tyle, na ile możemy. Nie wykluczamy zwiększenia wsparcia w ciągu roku – zadeklarował przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnił, że w kolejnych miesiącach możliwe będzie podjęcie decyzji przez zarząd i sejmik Mazowsza o wydatkowaniu dodatkowych środków na pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy stosownie do aktualnych potrzeb.

Relację ze swojej wyprawy do Ukrainy zdał radny województwa Piotr Kandyba.– Przegłosowaliśmy kolejne i zapewne nie ostatnie finansowanie dla Ukrainy. Potrzeb jest bardzo dużo. Wiem, bo kilka dni temu byłem w Ukrainie. Przejechałem 3 tys. kilometrów, od granicy z Polską do granicy z Rosją: Lwów (spotkanie z wolontariuszami), Chmielnicki (spotkanie z wojewodą), Kijów (spotkanie z przewodniczącym rady miejskiej Buczy, Hostomel) i pod Charkowem, blisko pierwszej linii frontu (spotkanie z żołnierzami brygady czołgistów). W trakcie tej podróży doświadczyłem, jak żyje się w kraju w czasie wojny, jak wygląda walka i cierpienie. Dlatego bardzo jestem wdzięczny i bardzo dziękuję, że Sejmik Województwa Mazowieckiego pomaga Ukrainie i Ukraińcom przebywającym zarówno w Polsce, jak i w swojej Ojczyźnie. Slava Ukrainie – relacjonował radny województwa Piotr Kandyba.

W ramach pomocy humanitarnej w 2022 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przekazał dla ukraińskich wspólnot lokalnych i regionalnych w sumie 2 405 896,82 zł. Pomoc otrzymali uchodźcy oraz społeczności lokalne z obwodów lwowskiego, winnickiego oraz zakarpackiego.

Przekazano między innymi artykuły higieniczne, koce, kołdry i poduszki, odzież termoaktywną, środki ochrony osobistej, sprzęt pożarniczy, rękawice i gogle, AMBU do resuscytacji, aparaty RTG, agregaty prądotwórcze oraz przenośne respiratory. We współpracy z wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi przekazano również 16 ambulansów.

Radna Jadwiga Zakrzewska zwróciła uwagę na wymiar emocjonalny przekazywanej pomocy.

– Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Ta cenna inicjatywa pomocy dla naszych sąsiadów daje nadzieję na to, że w każdej sytuacji jesteśmy gotowi wspierać się wzajemnie. Pamiętam czas, kiedy w stanie wojennym, krytycznym czasie dla naszego kraju wielu ludzi z zagranicy wspierało „Solidarność”. Myślę, że słowo solidarność teraz nas zobowiązuje wobec ludzi, którzy są w krytycznej sytuacji – apelowała radna Jadwiga Zakrzewska.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU