REKLAMA

Numer 998 zmienia swoją funkcję

REKLAMA

Numer alarmowy 998, który do tej pory był obsługiwany przez Państwową Straż Pożarną, będzie teraz łączył z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jednym połączeniem będzie można wezwać wszystkie potrzebne służby.

Od 20 maja do 7 czerwca zaplanowane jest w województwie mazowieckim przełączenie strażackiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Warszawie i Radomiu. Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Warszawy, stopniowo obejmując całe województwo.

Każdego dnia będą przełączone poszczególne powiaty. Numer 998 nadal będzie aktywny, zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki tej funkcjonalności będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

– Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Oznacza to, że od 20 maja wybierając numer 998 na obszarze Warszawy, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby. Natomiast od 21 maja i przez kolejne dni do 7 czerwca, wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego, dodzwonimy się do CPR w Radomiu.

Obsługa połączeń numeru alarmowego 998 przez operatorów numeru 112 wdrażana jest w całym kraju.

Do tej pory dzwoniąc pod numer 998, połączenie odbierał dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. Po zmianie, połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ma ulec również czas oczekiwania na odebranie połączeń.

Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Połączenia z numeru alarmowego 998 do CPR, będą obsługiwane w podobnym czasie.Ważnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez CPR. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

W regionie numer alarmowy 998 zostanie przełączony 27 maja o godzinie:

 • 11:00 z KM PSP Płock do CPR Radom. Zmiana obejmie 16 gmin,
 • 12:00 z KP PSP Gostynin do CPR Radom. Zmiana obejmie 5 gmin,
 • 13:00 z KP PSP Sierpc do CPR Radom. Zmiana obejmie 7 gmin.

Numer alarmowy 112

Numer 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie możemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze trzech aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od „9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie.

Korzystanie z numeru 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie z dyspozytorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o każdej porze dnia i nocy podobnie jak z tradycyjnych telefonów alarmowych takich jak 998, 997 oraz 999. Wprowadzenie alarmowego telefonu 112, pod którym można otrzymać pomoc w różnych sytuacjach (pożar, wypadek, kradzież, napad itp.), nie spowoduje natychmiastowej likwidacji dotychczasowych numerów służb alarmowych.

Aplikacja mobilna Alarm112

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego. Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące.

W aplikacji Alarm112 możliwe jest poprzez wybór odpowiednich piktogramów określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. wybrałem 998, dodzwoniłem się do cukierni says:

  w przypadku gdzie liczą się sekundy (pożar może pożreć mieszkanie szybciej niż możecie ugotować wode na herbatę) będzie trzeba się użerać z jakimś pachołkiem i pytaniami typu „ale jak dom sie pali, widział pan że sie pali? a który to jest dom, po lewo czy po prawo? mocno sie pali, dymu dużo? prosze pana ja wiem że sie pali ale jaka tam jest pogoda, na deszcz sie czasem nie zbiera?”, tylko po to aby on I TAK musiał przekazać informację do straży pożarnej. głupota straszna, człowiek w tym czasie by sam zadzwonił bezpośrednio do straży, podał najpotrzebniejsze dane i by było po temacie

  • Igonarcja i głupota aż bije z twojego komentarza. says:

   112 czy 991 jako jeden numer do wszystkich służb działa na całym świecie i jakoś nie ma problemu. Po prostu jesteś debilem jak myślisz że to stwarza jakiś problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU