REKLAMA

Komandosi przypłynęli do Płocka na kajakach. Pokonają ponad 1000 km dla chorego dziecka [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Fundacja Sprzymierzeni z GROM prowadzi wyjątkową akcję, której celem jest pomoc w rehabilitacji dziecka weterana z misji w Libanie i Iraku. 5-letni Arek doznał poważnego wylewu niedługo po urodzeniu.

17 maja do Płocka przypłynęła wyjątkowa grupa kajakarzy. Wyprawa, która rozpoczęła się u źródeł Wisły, jest trzecim etapem akcji „1047 dla Arka” organizowanej przez Fundację Sprzymierzeni z GROM. Celem inicjatywy jest zebranie funduszy na rehabilitację i leczenie 5-letniego Arka Urbańskiego.

Arek to syn Daniela Urbańskiego, weterana, który służył w Iraku i Libanie. Chłopiec w drugiej dobie życia przeszedł poważną operację serca. Niestety, w trakcie operacji nastąpił wylew, o którym rodzice dowiedzieli się po dwóch tygodniach. W tym czasie mózg Arka został poważnie uszkodzony. Rodzice 5-latka codziennie walczą ze skutkami wylewu.

fot. Wiktor Pleczyński

Przez wylew, Arek jest opóźniony psycho-ruchowo oraz choruje na padaczkę. Żeby ratować życie, lekarze założyli chłopcu zastawkę komorowo-otrzewnową. Arek stale wymaga intensywnej opieki i rehabilitacji.

Grupa weteranów i ich przyjaciół postanowiła pomóc zebrać fundusze na leczenie 5-latka. W ramach „1047 dla Arka” uczestnicy pokonają pieszo i w kajakach całą długość Wisły (1047 km), od jej źródeł do Bałtyku.

fot. Wiktor Pleczyński

Zainicjowana przez Damiana „Ligo” Ligockiego akcja „1047 dla”, jest podziękowaniem weteranom za ich służbę oraz ma pomóc tym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji. W 2019 roku wydarzenie było dedykowane Mariuszowi „Tasiorowi” Tkaczykowi, żołnierzowi 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a w 2020 roku Piotrowi „Ziębie” Ziębakowskiemu, żołnierzowi 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, dla których zbierano środki na leczenie.Całość trasy podzielono na 3 etapy:

  1. Trekking z Baraniej Góry do Skoczowa – 3 maja
  2. Bieg na dystansie półmaratonu Skoczów – Zabrzeg – 7 maja
  3. Spływ kajakowy Zabrzeg – Gdańsk, Gdynia, Morska Baza Mechelinki – 8 maja.
fot. Wiktor Pleczyński

W poniedziałek w Płocku kajakarzy przywitał Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, Cezary Supeł oraz prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego Jacek Karolak. W grupie płynącej Wisłą znaleźli się: prezes Fundacji Sprzymierzeni z GROM Grzegorz Wydrowski, Paweł Pruszkowski z Inowrocławia, Sławomir Śmiechowski i Krzysztof Rakowski z 9 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wyprawa „1047 dla Arka ma dopłynąć do celu 22 maja. Przebieg rejsu można śledzić na stronie internetowej Fundacji Sprzymierzeni z GROMW ramach akcji prowadzona jest zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację dla Arka na profilu Facebook Fundacji Sprzymierzeni z GROM.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU