Bezpieczne wakacje nad wodą

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zbliżają się wakacje. Nieodzownym elementem i jednocześnie najpopularniejszą formą rozrywki jest spędzanie wolnego czasu nad wodą. Gdy my pluskamy się w wodach Sobótki, Bałtyku czy Pacyfiku, specjaliści zachodzą w głowę co by tu zrobić, aby wyeliminować niebezpieczeństwa skutkujące śmiercią czy kalectwem. WOPR daje kilka dobrych rad.

W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie szóstych klas z wszystkich płockich podstawówek zostali zaproszeni do Klubu Żeglarskiego MORKA w Płocku. Zorganizowano tam spotkania dzieci z policją, ratownikami WOPR oraz przedstawicielami kina Helios w Płocku. W czasie spotkań dzieci miały okazję poznać z bliska łodzie motorowe, które na co dzień wykorzystują w swojej pracy policjanci pełniący służbę na Wiśle oraz ratownicy WOPR-u, którzy przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Najważniejszym punktem spotkań było jednak przypomnienie przez ratowników i policjantów zasad, jakie obowiązują w czasie wypoczynku nad wodą, w wodzie i na wodzie.

Spotkania rozpoczynały się od uroczystego ślubowania, w którym dzieci obiecywały, że będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Młodzi ludzie mogli sobie zrobić własne, niepowtarzalne odciski palców, które następnie zabrali na pamiątkę spotkania, mogli również wziąć udział w konkursach plastycznych oraz w rozrywkach umysłowych, poświęconych tematyce bezpieczeństwa. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.

A jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje? WOPR zaleca przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
1. Pamiętaj – woda to żywioł! Doceniaj jej siłę.
2. Jeżeli docierasz nad wodę pieszo lub rowerem, to możesz być zmęczony – odpocznij zanim wejdziesz do wody.
3. Nie skacz nigdy do nieznanej wody – sprawdź uprzednio jej głębokość.
4. Nie wchodź do wody po obfitym posiłku – odczekaj ok. 30 min.
5. Jeśli się opalałeś, a Twoje ciało jest rozgrzane, to nie wskakuj gwałtownie do wody – schładzaj je stopniowo i wchodź do wody pomału.
6. O ile to możliwe, to nie kąp się sam – w sytuacji zagrożenia można pomóc sobie nawzajem.
7. Jeśli masz zamiar korzystać ze sprzętu pływającego, to uprzednio upewnij się, że jest on sprawny i bezpieczny.
8. O ile to możliwe, kąp się tylko na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników.
9. Zapoznaj się nad wodą ze znakami, informującymi o niebezpieczeństwach.

Aby czuć się bezpiecznie, ciągle poprawiaj swoje umiejętności pływania. Pamiętaj również, abyś unikał pływania w pobliżu budowli wodnych oraz w miejscach, gdzie występuje roślinność wodna – szczególnie wodorosty. Blisko 70% utonięć jest skutkiem kąpieli pod wpływem alkoholu i innych używek!

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji