REKLAMA

W wakacje można sprawdzić się na poligonie, jak to jest być żołnierzem

REKLAMA

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zachęca do wzięcia udziału w akcji „Wakacje z WOT”. Będzie można sprawdzić swoje możliwości i zostać obrońcą lokalnej społeczności.

26 czerwca rozpocznie się szkolenie podstawowe dla przyszłych żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach kolejnej edycji akcji „Wakacje z WOT”.

– To doskonała okazja, by spędzić wolny czas na poligonie, sprawdzić siebie i zostać żołnierzem Wojska Polskiego – zachęca st. kpr. Cezary Okraszewski z 64 batalion lekkiej piechoty w Płocku. – W czasie roku szkolnego czy akademickiego jest to trudne, więc wakacje stają się alternatywą dla osób, które marzą o wojsku. Podobny projekt WOT cieszył się dużym zainteresowaniem podczas ferii – zaznacza.

„Wakacje z WOT” to akcja, której celem jest umożliwienie uczniom, studentom i nauczycielom wstąpienie w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W szeregach jednostki już służą uczniowie, często są to osoby, które niedawno weszły w dorosłość.

– Interesuję się militariami, a w związku z tym, że wiążę przyszłość ze służbą w wojsku, chciałem nabrać doświadczenia – mówi tegoroczny maturzysta szer. Adam Dryja. – Szkolenia rotacyjne, na których obowiązkowo musimy się stawiać, odbywają się w weekendy, dlatego nie kolidowały ze szkołą. Dodatkowo, na służbę mogłem przeznaczać również dni wolne od zajęć. WOT to duża szansa na rozwój, szczególnie dla młodych osób. Można nauczyć się tutaj wielu ciekawych rzeczy, rozwinąć swoje umiejętności, hartować ducha i postawę patriotyczną, ale również dzięki organizowanym kursom nabrać umiejętności przydatnych w codziennym życiu – opowiada żołnierz 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.

Nauczyciele też służą w WOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej służą nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele.

– Wstąpiłem do WOT ze względów patriotycznych, ale też chciałam sprawdzić siebie i swoje możliwości. Poza tym czuję potrzebę pomagania innym, wspierania tej naszej lokalnej społeczności i tej największej, jaką jest Ojczyzna – mówi szer. Michał Gutkowski. – To nie tylko służba Ojczyźnie, to niesamowita przygoda, sprawdzenie, jak wysoko wisi nasza poprzeczka, a dodatkowo niesienie pomocy innym. Działania, które podejmowaliśmy podczas pandemii, były bardzo motywujące, dlatego zachęcam do wstąpienie w szeregi innych nauczycieli i uczniów – opowiadał nauczyciel z Zespołu Szkół w Jasieńcu.

Nauczyciel, żołnierz 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu swoim zaangażowaniem i pasją do munduru dzieli się z innymi. Służba nie koliduje też z jego pracą.– Dyrekcja mojej szkoły nigdy nie robiła mi żadnych problemów w związku ze służbą w WOT. To szkoła państwowa, która wyznaje wartości patriotyczne. Ja ze swojej strony starałem się przez cały okres pandemii, kiedy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na naszą pomoc wybierać tak dni służby, żeby nie kolidowały mi z pracą – zwracał uwagę szer. Michał Gutkowski.

Co? Gdzie? Jak?

Najbliższe szkolenie na Mazowszu w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się 26 czerwca, a zakończy 11 lipca uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci do służby w mazowieckiej brygadzie OT mogą działać dwutorowo.

Ochotnicy wnioski o powołanie do odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego lub 8-dniowego wyrównawczego mogą wypełnić z pomocą rekruterów z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego 6 MBOT, lub zgłaszając się bezpośrednio do najbliższego WKU.

– Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy przez 10 miesięcy nauki i pracy odkładają swoje marzenia na później. Te dwa tygodnie wakacji to doskonały moment, by je spełnić. Jestem przekonany, że podjęta decyzja zaowocuje w przyszłości, a Wy staniecie się częścią Wojska Polskiego, częścią 6 MBOT – zachęca dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak.

Zespół rekruterów 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku tel. 887 702 783.

Żołnierze ćwiczyli nad Wisłą w Płocku [ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU