REKLAMA

Żołnierze ćwiczyli nad Wisłą w Płocku [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W niedzielę żołnierze z Płocka prezentowali swoje umiejętności i uzbrojenie podczas ćwiczeń nad Wisłą. Terytorialsi wykonali między innymi dynamiczny pokaz ewakuacji rannego.

16 maja żołnierze z 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku należącego do 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli ćwiczenia nad Wisłą, nieopodal Zalewu Sobótka. Terytorialsi z 641. kompanii udowadniali, że poza reagowaniem kryzysowym w trakcie powodzi i pandemii cały czas doskonalą swoje umiejętności walki.

Wojskowi realizowali ćwiczenia z podstawowych postaw żołnierskich, ugrupowań i szyków obronnych i ewakuacji rannego z pola walki. Podczas pokazów dynamicznych Terytorialsi zaprezentowali, jak w sytuacji bojowej przeprowadzona jest ewakuacja z pojazdu i zajęcie pozycji obronnych.

fot. Wiktor Pleczyński

Pełniący obowiązki dowódcy batalionu mjr Ireneusz Fudała zwrócił na znaczenie osadzenia Wojsk Obrony Terytorialnej w stałych rejonach odpowiedzialności. Dzięki temu żołnierze pełniący służbę w WOT doskonale znają zarówno teren, na którym przyjdzie im działać, jak i ich towarzyszy broni, którzy również pochodzą z tego regionu.

– Jeżeli tylko pozwolą na to badania lekarskie i psychologiczne, które każdy musi przejść, żeby być dopuszczonym do służby, to myślę, że każdy znajdzie tutaj dla siebie swoje miejsce. Nikt nie zostaje pozostawiony samemu sobie, tutaj działamy wspólnie, w ramach sekcji, plutonu, kompanii czy całości batalionu. To jest formuła nastawiona nie na jednostki, ale na zespół i tworzymy takie podstawy, żeby każdy czuł się tutaj potrzebny, bezpieczny i żeby odnalazł swoje miejsce – zwracał uwagę mjr Ireneusz Fudała.

fot. Wiktor Pleczyński

Przewagą Wojsk Obrony Terytorialnej jest doskonała znajomość terenu, na którym operują. Dzięki temu, że Terytorialsi operują na obszarach swojego zamieszkania, świetnie orientują się w aspektach strategicznych danego terenu i będą w stanie w razie potrzeby je wykorzystać, zarówno w sytuacji kryzysowej, jak i zagrożenia.

Jak podkreślał dowódca, żołnierze są zadowoleni z faktu, że mogą pokazać swoje umiejętności zarówno swoim najbliższym, jak i pozostałym mieszkańcom regionu. Płocczanie podczas ćwiczeń mogli również zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponują żołnierze.fot. Wiktor Pleczyński

Do obejrzenia były najnowocześniejsze zestawy strzeleckie w armii, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej. Można było również zapoznać się bliżej z wyposażeniem żołnierskim, jak kamizelki czy hełmy. Duże zainteresowanie wzbudziły również wojskowe pojazdy.

Ćwiczenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialności to jedynie część doświadczenia bojowego, jakie zdobywają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ważnym etapem szkolenia jest 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Redakcja PetroNews miała okazję relacjonować tego typu ćwiczenia z udziałem 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyły się na poligonie w Wędrzynie.

Jak wygląda szkolenie płockich żołnierzy? [FILM, ZDJĘCIA]

Aby uzyskać więcej informacji o służbie w 64 Batalionie Lekkiej Piechoty w Płocku, wystarczy skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień w Płocku (ul. Kilińskiego 12) tel. 26 144 13 00 wkuplock@ron.mil.pl lub z rekrutrami WOT:

 • szer. Tomasz Tyka, tel. 603 790 415, tomasz.tyka@wot.ron.mil.pl
 • szer. Weronika Ruszczak, tel. 513 661 695, weronika.ruszczak@wot.ron.mil.pl.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

 1. Polak says:

  Zaduzo uważam jest ciągle tematu WOT
  SZACUN DLA NICH BO SA POTRZEBNI TEZ
  JAKBY TYLKO ONI BYLI W PŁOCKU…

 2. regionalista says:

  Wczoraj W TV był film jak to jeden taki kucharz unieszkodliwil 2 rakiety wystrzelone z okrętu USA. Miały stopić 1 milion ludzi na Hawajach w 5000 stopni…. Rakieta z Kaliningradu do nas może lecieć 27 minut i…. wtedy nawet Trasa S10…. Nie do użytku. Te ćwiczenia to sztafarz….

 3. Maniek says:

  Wot,to nie są żołnierze. To po pierwsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU