REKLAMA

TNP zaprasza na odczyt. Będzie o pewnej partii…

REKLAMA

Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na odczyt z okazji 125-lecia Polskiej Partii Socjalistycznej, jednej z największych niegdyś partii, do której należał między innymi Józef Piłsudski, a która obecnie funkcjonuje na marginesie życia politycznego.

fot. Aneta Nowicka, wikipedia.org

Podczas spotkania, zaplanowanego na 25 stycznia br. w Towarzystwie Naukowym Płockim, dr Grzegorz Gołębiewski przybliży działalność PPS, partii, która przez prawie pół wieku była istotną siłą kształtującą Polskę. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale PPS nadal istnieje i obchodzi obecnie swoje 125-lecie. Z niego wywodzą się między innymi marszałek Józef Piłsudski, czy premierzy Ignacy Daszyński i Józef Cyrankiewicz.

PPS działał zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i podczas II wojny światowej. Po wojnie na scenie politycznej w kraju PPS działał krótko w postaci koncesjonowanej partii PPS Edwarda Osóbki-Morawskiego. Ta partia szybko została zlikwidowana, pod pretekstem połączenia z PPR i pozostał jedynie PPS działający na emigracji.

Członkowie partii w PRL-u znaleźli się po obydwóch stronach sceny politycznej, zarówno we władzach komunistycznych i w opozycji. Obecnie, po reaktywowaniu w 1987 roku, PPS jest jedynie marginalną grupą w życiu politycznym.Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na odczyt, podczas którego zostaną przypomniane losy PPS i jego wpływ na politykę w Polsce.

Odbędzie się 25 stycznia 2018 roku o godzinie 17 w Towarzystwie Naukowym Płockim (Plac Narutowicza 8). Wstęp wolny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU