REKLAMA

Płocczanie codziennie jeżdżą Alejami jego imienia. Kim był Stanisław Jachowicz?

REKLAMA

Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na wykład poświęcony postaci Stanisława Jachowicza, jednego z pierwszych polskich bajkopisarzy. Prelegentem będzie Marcin Lutomierski absolwent Małachowianki i pracownik UMK w Toruniu.

21 listopada o godzinie 17 w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego przy placu Narutowicza 8 będzie można uczestniczyć w wykładzie pod tytułem „Stanisław Jachowicz jako pierwszy polski bajkopisarz dla dzieci„.

PowiązaneTematy

Prelegentem będzie dr Marcin Lutomierski, absolwent LO im. Marsz. S. Małachowskiego w Płocku, a także filolog polski, badacz i popularyzator literatury polskiej. Jest on specjalistą między innymi w dziedzinach: literatury emigracyjnej XIX–XX wieku oraz literatury dla dzieci i młodzieży.

Marcin Lutomierski jest także pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracownikiem Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.Stanisław Jachowicz (1796–1857) był jednym z pierwszych, obok Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, polskich pisarzy dla dzieci. Jednocześnie w kręgu badaczy literatury uznaje się go za pierwszego rodzimego bajkopisarza specjalizującego się w tworzeniu wierszowanych bajek i powiastek dla najmłodszych.

Debiutancki zbiór utworów Jachowicza dla dzieci zatytułowany Bajki i powieści ukazał się w Płocku (1824), choć autor pochodził z okolic Tarnobrzega, a mieszkał i pracował w Warszawie. Pomógł mu w tym Augustyn Żdżarski, który współpracował z prężnie działającą w Płocku drukarnią Karola Kuliga.

Zarówno za życia Jachowicza, jak i po jego śmierci bajki i powiastki były wielokrotnie wznawiane. Z niezwykle bogatego zbioru utworów autora „Chorego kotka” dr Marcin Lutomierski wybrał do odczytania i omówienia podczas prelekcji przede wszystkim te historie, które przekazują wciąż aktualne postawy i mądrości życiowe.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU