REKLAMA

Jak żyło się w Płocku 100 lat temu?

REKLAMA

Płocka Galeria Sztuki przygotowała z okazji rocznicy obrony Płocka z 1920 roku, specjalną plenerową wystawę, ukazującą życie miasta w tamtych czasach. Wystawę będzie można podziwiać już od najbliższego piątku.

W setną rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami, Płocka Galeria Sztuki przygotowała okolicznościową wystawę plenerową „Tak było. Płock 1920”. Wystawa przybliży dzisiejszym mieszkańcom, jak wyglądała codzienność, gdy Płock był 25-tysięcznym miasteczkiem, na które w pewne środowe popołudnie spadła bolszewicka nawała.

Życie miasta zostało zaprezentowane z pomocą tekstów, które znalazły się na łamach ukazującego się wówczas dziennika „Kurjer Płocki”. PGS zaprasza na otwarcie wystawy na dziedzińcu Galerii i spotkanie z kuratorem, w piątek, 17 lipca o godzinie 14.

Historyk Michał Kacprzak przybliży kontekst historyczny wydarzeń sprzed 100 lat i odpowie na pytania uczestników spotkania. Ekspozycję będzie można bezpłatnie oglądać w godzinach pracy PGS do 23 sierpnia 2020 roku.

Pierwszy stały most przez Wisłę w Płocku (archiwum MMP) fot. materiały prasowe

– „Tak było. Płock 1920” to podróż w czasie do miasta zamieszkałego przez Polaków i Żydów, Niemców i Rosjan, katolików, mojżeszowych, ewangelików, mariawitów oraz prawosławnych. Będzie można poznać jego ówczesne władze i gospodarkę, działalność Towarzystwa Naukowego Płockiego. Nie zapomnieliśmy o kulturze i inicjatorach płockiej sztuki: C. Idźkiewiczu, H. Nowina Czernym, W. Szrajberównie, A. Szredzkim. Zobaczycie, co wystawiano w nieistniejącym już dziś budynku teatru i jakie filmy wyświetlano w aż trzech, jak wówczas mówiono, kinoteatrach. Najważniejszym wówczas wydarzeniem w życiu artystycznym miasta było wykonanie polichromii katedry. Początkowo ustalono, że wykona ją Józef Mehoffer, ale ostatecznie zadanie to powierzono Władysławowi Drapiewskiemu – opisuje wystawę PGS.

Wystawa pokazuje także przygotowania do obrony Płocka i udział w walkach, nie tylko przez pryzmat wojska, ale przede wszystkim ludności cywilnej. Szczególną rolę odegrały wówczas płocczanki, zrzeszone w Służbie Narodowej Kobiet Polskich, z komendantką Marceliną Rościszewską na czele. Znaczące było też zaangażowanie harcerzy, z których starsi jako ochotnicy ruszyli na front, a młodsi wzięli udziału w obronie Płocka.Aleksander Poraj Różycki „Barykada przy poczcie w 1920 r.” fot. materiały prasowe

Podczas wystawy przybliżone zostaną postaci między innymi: dowódcy obrony przyczółka mostowego mjr. J. Mościckiego, kpt. A. de Bure i T. Świeckiego, stojącego na czele Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa, bohaterów walk – sanitariuszki J. Landsberg-Śmieciuszewskiej, T. Jeziorowskiego, marynarzy Flotylli Wiślanej. PGS chce pokazać, jak miasto omal w całości nie wpadło w ręce napastników i jak przy pomocy mieszkańców udało się do tego nie dopuścić. Nie zabraknie ukazania skali gwałtów, zniszczeń i rabunków bolszewickich.

Po odzyskaniu niepodległości tylko dwa miasta zostały uhonorowane wysokimi odznaczeniami wojskowymi. Pierwszym był Lwów, który otrzymał najwyższe, czyli order Virtuti Militari, drugim był Płock, którego mieszkańcy za bohaterską obronę otrzymali Krzyż Walecznych.

Odznaczanie (archiwum Małachowianki) fot. materiały prasowe

– Okolicznościowa wystawa „Tak było. Płock 1920” to interesująca lekcja historii dla każdego, kto chce poznać losy miasta i jego mieszkańców, wczuć się w atmosferę tamtych dni i poczuć dumę, która rozpierała płocczan po zwycięskim wyjściu z wojennej opresji – zachęca PGS.

Opracowanie merytoryczne wystawy – Michał Kacprzak; opracowanie graficzne – Mariusz Młynarkiewicz.
Organizatorzy szczególnie dziękują: Agnieszce Ciechomskiej, Magdalenie Bilskiej-Ciećwierz, dr. Grzegorzowi Gołębiewskiemu, Rafałowi Kowalskiemu, Benedyktowi Sandomierskiemu oraz Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława Jagiełły, Liceum Ogólnokształcącemu im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, I Liceum Plastycznemu w Płocku, Muzeum Mazowieckiemu w Płocku, PSS Zgoda w Płocku, Towarzystwu Naukowemu Płockiemu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 9

 1. rade.k says:

  szkoda z tobą dyskusji, jesteście siebie warci – to widzę. i proszę mnie nigdzie nie wypraszać, to tak samo moje miejsce, nawet jak patrzę na nie inaczej i co innego widzę.

 2. Anonim says:

  Panie X włącz sobie waszą„ publiczna” telewizję tvPiS i powtarzaj dalej to co tam usłyszysz . To właśnie elektorat PiS

  • X says:

   Wystarczy skrytykować PO a u fanatyka tej partii włącza się odruch Pawłowa – że niby jestem PISowcem. Nie jestem. Nie oglądam TV żadnej, tylko od czasu do czasu sprawdzam, czy może zmieniło się tam coś na lepsze. Panu natomiast radzę zaprzestać oglądania, czytania i słuchania zagranicznych mediów, które wydają po polsku w naszym kraju. Tak na początek. Może trzeźwość spojrzenia wróci.

   I jeszcze – 5 lat temu publiczna była w rękach PO a kandydat wszystkich oświeconych i tak przegrał.

 3. Anonim says:

  Iiii

 4. X says:

  Historyk Michał Kacprzak – udziela się w gazecie wybiórczej pisząc artykułu historyczne, niestety zabarwione obecną sytuacją POlityczną, z wyraźnym wskazaniem z kim mu PO drodze. Dlatego też należy być ostrożnym obcując z nim i na to co POwie należy założyć filtr prawdy i sprawiedliwości i uczciwości.

  • rade.k says:

   X-ie: jeszcze większą chłopie zbuduj barykadę. my-oni, polska-niemcy, prawi-lgbt, 10-10
   a po wszystkim idź się leczyć. na nienawiść. totalną – bo to też słowo-klucz

   • X says:

    Barykadę buduje właśnie obóz, o którym wspomniałem. Jak tego nie widzisz, to Europa stoi przed Tobą otworem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU