REKLAMA

Straż miejska zakłada blokady na pojazdy „mistrzów parkowania”

REKLAMA

Płocka straż miejska rusza do wzmożonej walki z mistrzami parkowania. Właściciele aut, które będą zaparkowane w sposób stanowiący zagrożenie i łamiący prawo, będą karani.

Od 20 lutego strażnicy miejscy w Płocku założyli 15 blokad – między innymi na ul. K. Wielkiego, 3 Maja, Pasaż, Królewieckiej, Zacisze, Zduńskiej, Kaczmarskiego czy Jerozolimskiej.

– Są miejsca newralgiczne w naszym mieście, gdzie kierowcy nic sobie nie robią z zakazów zatrzymywania i postoju – mówi st. insp. Jolanta Głowacka ze Straży Miejskiej w Płocku. – Tam straż miejska regularnie prowadzić będzie akcję zakładania blokad, by przestrzegać innych przed pozostawianiem samochodu w takim miejscu. Dotyczy to zazwyczaj punktów, znajdujących się blisko przejścia dla pieszych i ograniczających pole widzenia lub ścieżek rowerowych, gdzie może dojść do kolizji jednośladu z autem, ale oczywiście nie tylko w takich miejscach – wyjaśnia st. insp. Jolanta Głowacka.

Widok żółtych, metalowych urządzeń na kołach źle zaparkowanych pojazdów ma działać wychowawczo na pozostałych kierowców. Jeżeli z jakiegoś powodu kierowcy nie zauważą znaku zakazującego zatrzymywania pojazdu w konkretnym miejscu, to mogą dostrzec żółtą blokadę na kole innego auta.

Mistrzowie parkowania – jak parkują kierowcy w Płocku?

Przepisy jasno reguluję kwestię zakładania blokady na koła w przypadku nieprawidłowego parkowania. Art. 130a ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mówi:

 • Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu,
 • Pojazd unieruchamia Policja lub straż gminna (miejska).

Urządzenie blokujące zakładane jest na przednie koło od strony kierowcy, a za wycieraczkę wkładana jest kartka z adresem i numerem kontaktowym, pod który należy zadzwonić w celu usunięcia blokady. Po zgłoszeniu na miejscu pojawi się patrol, który zdejmie blokadę.Mistrzów parkowania w Płocku ciąg dalszy

Warto też wiedzieć, że zdjęcie blokady we własnym zakresie może być kosztowne. Uszkodzenie metalowego urządzenia wiąże się z konsekwencjami za zniszczenie mienia. Przywłaszczenie blokady oznacza skierowanie sprawy do sądu.

– Blokada nie stanowi dodatkowej sankcji. Nie oznacza zatem, że mandat za nieprawidłowe parkowanie po założeniu urządzenia blokującego będzie wyższy. W zależności od wykroczenia, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł zgodnie z obowiązującym taryfikatorem – zaznacza st. insp. Jolanta Głowacka.

W niektórych przypadkach założenie blokady może zakończyć się jedynie pouczeniem. Każde wykroczenie rozpatrywane jest indywidualne, biorąc pod uwagę okoliczności popełnionego czynu zabronionego. Kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas blokada zostanie zdemontowana, a sprawa trafi do sądu.

Mistrzowie Parkowania edycja jesień-zima 2018

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 6

 1. Ka says:

  Zapraszam na ulicę Małą.

 2. olololo says:

  Moze by sie straż miejska lub policja wzieła za tych co po psach nie sprzątaja? wiecie ze w UK za zostawienie kupy po psie to grzywna 1000 funtów? gdyby u nas były takie kasy to trawniki i chodniki byłyby zawsze czyste.

 3. Gość says:

  Dziady że straży miejskiej szukają kasy gnebiac mieszkańców.

  • Anonim says:

   Już dawno powinni to robić, bo świętoszki mistrzowie parkowania mają w dupie innych uczestników ruchu, pieszych i rowerzystów. Brawo straż,

 4. Edzio says:

  Darmozjady w akcji!!

 5. mieszkanka "Winiar" says:

  dziwne, ze jeszcze nie założono żadnych blokad źle parkującym na ul, Dybowskiego i Honorowych Dawców Krwi, na taką akcję Nasza Straż Miejska nie jest przygotowana, bo skąd wziąć tyle blokad?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU