REKLAMA

Masz urodziny w nietypowym dniu? Zostaw swój komentarz!

REKLAMA

29 lutego to wyjątkowa data. Występuje w większości lat, które są podzielne przez 4, takich jak 2008, 2012, 2016, 2020 czy 2024. W kalendarzu chińskim dzień ten występuje tylko w latach małpy, smoka i szczura.

Dlaczego dodajemy 1 dzień co 4 lata?

Ponieważ obieg Ziemi dookoła Słońca nie trwa dokładnie 365 dni. W przybliżeniu musimy doliczyć około 6 godzin 9 minut oraz 9,54 sekundy i właśnie dlatego już w 238 roku p.n.e., w Egipcie zaczęto uwzględniać dodatkowy dzień co cztery lata. Niecałe 200 lat później, dekretem Juliusza Cezara wprowadzono taki sam system (kalendarz juliański) w Rzymie. Do dziś ten system jest stosowany w kalendarzach kościołów prawosławnych, a co ciekawe, również w astronomii używa się roku juliańskiego jako jednostki czasu. Błąd tej rachuby wynosi ok. 1 dobę na 128 lat, ponieważ rok zwrotnikowy jest nieco krótszy, niż 365,25 dnia.

Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII, w której zmodyfikowano kalendarz juliański. Nie uznaje się lat przestępnych, wypadających na koniec wieku, z wyjątkiem tych, w których liczba stuleci jest podzielna przez 4. Inaczej mówiąc, w myśl tej reguły latami przestępnymi są te, których numeracja jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub jest podzielna przez 400.

Dzisiaj mamy wyjątkowy 29 dzień lutego – kolejny dopiero w 2024 r.To szczególna data dla tych, którzy właśnie dzisiaj obchodzą urodziny. W tym wyjątkowym dniu nie są jednak osamotnieni – 29 lutego swój tort pokroi aktorka Olga Bołądź, Ferran Torres z hiszpańskiego klubu Valencia i np. raper Ja Rule (tak naprawdę to Jeffrey Atkins) – częściej znany ostatnio z filmów, niż składania rymów.

Jesteśmy ciekawi – dzisiejsi solenizanci, jaki macie swój system na świętowanie urodzin w roku, w którym luty ma 28 dni? Obchodzicie je w marcu, czy świętowaliście wczoraj?

Podobne pytanie mamy do osób, które obchodzą urodziny w Sylwestra czy np. Boże Narodzenie – udaje się Wam odizolować Wasze święto od święta wszystkich? Czekamy na Wasze komentarze!

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU