REKLAMA

Seniorka wyrzuciła swoje oszczędności przez okno, a senior do śmietnika… Znów oszustwo „na policjanta” w Płocku

REKLAMA

Biżuterię i 20 tysięcy złotych straciła seniorka, a starszy płocczanin ponad 40 tys. zł. Padli ofiarą oszustów, którzy podali się za policjanta.

Od kilku lat policja nagłaśnia przypadki oszustw, których ofiarą padają najczęściej seniorzy. Nadal jednak złodzieje wyłudzają pieniądze, wymyślając coraz to nowe scenariusze „zdarzeń” i wykorzystując zaufanie starszych osób do policji.

Do dwóch takich zdarzeń doszło 4 maja w Płocku.

– O poranku na telefon seniorki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika poczty i oświadczył, że otrzyma ona list z pieniędzmi. Po kilku godzinach do płocczanki ponownie zadzwonił mężczyzna, podający się tym razem za policjanta z informacją, że do jej mieszkania przyjdzie grupa osób z zamiarem kradzieży wszystkich oszczędności jakie posiada. Rzekomy policjant polecił, aby szybko spakowała posiadaną gotówkę oraz biżuterię i wyrzuciła je przez okno – informuje mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa płockiej policji.

Nie rozłączając się, seniorka spakowała gotówkę w kwocie 20 tysięcy złotych oraz biżuterię i zgodnie ze wskazówkami telefonicznego oszusta, wyrzuciła reklamówkę z pieniędzmi przez okno.

– Wyrachowany oszust polecił, aby po wyrzuceniu reklamówki kobieta natychmiast schowała się w mieszkaniu. Oświadczył, że po upływie godziny do jej mieszkania przyjdzie prokurator i zwróci jej przekazaną gotówkę oraz biżuterię – wyjaśnia mł. asp. Marta Lewandowska.Oczywiście nic takiego się nie zadziało. Dopiero po godzinie 76-letnia płocczanka zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i zgłosiła sprawę płockiej policji.

Minęło zaledwie kilka godzin, kiedy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie. W tym przypadku oszust metodą „na policjanta” wyłudził od seniora łącznie ponad 40 tysięcy złotych.

– Rzekomy policjant przekazał ofierze telefoniczną informację, że musi natychmiast wypłacić oszczędności z konta bankowego, ponieważ są one zagrożone i może je stracić. Polecił, aby wypłaconą gotówkę pozostawiał w wyznaczonych przez niego miejscach. Oczywiście rozmówcy pozostawali cały czas na „linii”. Część gotówki, zgodnie ze wskazówkami telefonicznego oszusta, płocczanin wrzucił do śmietnika. Dopiero po całej akcji, kiedy wrócił do domu, a emocje opadły zrozumiał, że został oszukany – relacjonuje oficer prasowa płockiej policji.

Do płockiej komendy Policji wpłynęło 4 maja jeszcze kilka zgłoszeń o próbach wyłudzeń pieniędzy od płocczan metodą „na policjanta”. Na szczęście zgłaszający w pozostałych przypadkach byli czujni i nie dali się oszukać.

– Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie pieniędzy bądź poleci natychmiastową wypłatę pieniędzy z konta bankowego. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami – apeluje płocka policja.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 8

 1. Prawnik.one says:

  Fałszywe maile, smsy , próby wyłudzenia danych i kradzieże z kont bankowych to ostatnio prawdziwa plaga w Polsce. W większości przypadków za każdą transakcję wykonaną bez naszej zgody odpowiada bank. W Prawnik.ONE pomagamy osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców odzyskać pieniądze. Współpracujący z nami specjaliście wygrali już nie jedną sprawę z bankami. Prawnik.One to jedyna kancelaria w Polsce specjalizująca się w tego typu sprawach.

 2. Pl says:

  Przyjdzie czas, że też będziesz seniorem. Będziesz chodził na orlen?

 3. Sally says:

  Bardzo mi szkoda starszych osób, które nie mają wsparcia w dzieciach i wśród wnuków. My całą wielopokoleniową rodziną mieszkamy razem i młodsi czuwają nad sytuacją, która jak jest ZŁĄ i może mieć miejsce to temu musimy zapobiegać na czas.

 4. Lysy says:

  Bzdury płockie bajdurzenie

 5. Anonim says:

  Samotność ludzi starszych i to że zbyt ufają nieznajomym. Otwierają sie przed obcymi. Chca być szanowani. I to ich gubi. Dawniej ludzie tworzyli swoje grupy wsparcia. Teraz sąsiad sąsiada nie zna albo nie zna z racji statusu majątkowego. Lepiej przyjażnić sie z młodym bogatym niz wiekowym starcem Takie czasy a gdzie milośierdzie Boże

 6. Lysy says:

  To jakieś głupoty Ci ludzie muszą być wcześniej psychicznie przygotowywani ja bym szukał w najbliższym sąsiedzkim otoczeniu i wg mnie są to grupy osób a nie jeden dzwoniący i jedna naiwna ofiara

 7. Na Orlenie robie tylko kupe says:

  co tez te rzadowe „media” i ta torunska tuba putina robią tym seniorom z mózgów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU