Nowa metoda oszustów. Dzwonią z… Konga

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uważajcie na połączenia z nieznanych numerów. Naciągacze telefonują zazwyczaj w godzinach wieczornych, ale nie dają szansy podnieść słuchawki. Liczą na to, że zdezorientowana osoba po drugiej stronie oddzwoni.

Źródło: Facebook

Źródło: Facebook

Takie oddzwonienie może wiązać się z wysoką, nawet kilkusetzłotową opłatą. O takich nietypowych połączeniach informują w ciągu ostatnich dni kolejne osoby na portalach społecznościowych, również z Płocka. Najczęściej nieodebrane połączenia są z Konga, Sierra Leone, zdarzyły się też z Iraku, ale naciągacze dzwonią z numerów z całej Afryki, m.in. Somalii (kierunkowy +252), Wybrzeża Kości Słoniowej (kierunkowy +255), Demokratycznej Republiki Konga (+243), czy Czadu (+235).

Zmylić nas może podobieństwo numerów, bowiem numery afrykańskich krajów zaczynają się podobnie, jak niektóre numery kierunkowe z Polski. Do płocczan najczęściej dzwoni numer kierunkowy Demokratycznej Republiki Konga +243 lub Konga +242. Znajoma kombinacja cyfr, prawda?

Oczywiście zagraniczne numery można łatwo rozpoznać. Najprościej po tym, że są o wiele dłuższe od naszych krajowych. Krajowy numer składa się z 9 cyfr, zagraniczny zaś powyżej 12, co powoduje nietypowy układ wyświetlanych cyfr na naszym telefonie (porównaj na zdjęciu).

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje także, że naciągacze coraz częściej imitują nasze krajowe numery komórkowe. Mogą to być numery telefonów, z których świadczone są usługi o podwyższonej opłacie. Wykaz takich numerów jest dostępny na stronie urzędu. Zatem jeśli nie kojarzycie zagranicznego numeru telefonu, zachowajcie ostrożność, a najlepiej oddzwaniajcie tylko na znane Wam numery.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji