Zamknij

Policjanci: Nie daj sobie wbić krzyża!

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 09:20, 26.07.2024 Aktualizacja: 10:48, 26.07.2024
Skomentuj fot. BKS KGP fot. BKS KGP

Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych to najczęstsze grzechy polskich kierowców. Policjanci podkreślają, że wypadek w najlepszym razie kończy się kosztami lub leczeniem, a w najgorszym przypadku ustawieniem krzyża przy drodze.

Brak rozsądku i poszanowania dla przepisów ruchu drogowego sprawiają, że wiele podroży kończy się na łuku drogi, w przydrożnym rowie czy na drzewie. Policjanci zwracają uwagę, że później w najlepszym wypadku osobę poszkodowaną czeka leczenie, może miesiące rehabilitacji a w najgorszym razie pozostanie po niej krzyż postawiony przez najbliższych.

Funkcjonariusze odnotowują, że przybywa zaznaczonych punktów na mapie śmiertelnych wypadków drogowych, do których doszło w wakacje.

– Tak jak w latach ubiegłych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych polskiej Policji codziennie od zakończenia roku szkolnego publikujemy informacje dotyczące zdarzeń drogowych. Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się więcej kropek oznaczających miejsca, w których doszło do tragedii. Niestety, tegoroczne dane statystyczne nie napawają optymizmem – zaznacza Agnieszka Włodarska z BKS KGP.

Na polskich drogach od 21 czerwca do 23 lipca, doszło do 2 416 wypadków (w 2023 r. było to 2 291 zdarzeń drogowych – wzrost o 5,5%), w których śmierć poniosło 205 osób (w 2023 r. – 209 osób, spadek o 1,9%), a rannych zostało 2 806 (w 2023 r. – 2 658 osób, wzrost o 5,6%). W przeciągu tylko tych 33 dni policjanci ujawnili aż 10 099 osób (w 2023 r. – 9 743 osoby, wzrost o 3,7%), które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu.

– Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami – podkreśla Agnieszka Włodarska z BKS KGP.

Wybierasz się w podróż samochodem? Planujesz jazdę motocyklem? Oto kilka porad:

  • Przygotuj swój pojazd do podróży – upewnij się, że jest sprawny.
  • Kieruj pojazdem tylko, gdy jesteś wypoczęty, w dobrej formie psychofizycznej, a przede wszystkim wtedy, gdy jesteś trzeźwy.
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  • Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze – dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu – bezpieczny, czyli taki, który pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
  • Przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu bądź znajdującemu się na przejściu.
  • Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
  • Pamiętaj, że dzieci w samochodzie należy przewozić w odpowiednich do ich wieku i wagi fotelikach.
  • Podczas jazdy nie rozmawiaj przez telefon. Gdy jest to konieczne, korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
  • W trakcie dłuższej podróży zadbaj o przerwy na odpoczynek – długie prowadzenie pojazdu może mieć negatywny wpływ na koncentrację.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy (25 lipca) Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji przygotowało poruszający spot skierowany do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zdjęcia: mł. asp. Kamil Kłeczek, mł. asp. Krystian Kłeczek, mł. asp. Tomasz Lis, Artur Orliński/BKS KGP
Montaż: mł. asp. Krystian Kłeczek

Spot powstał z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami są również funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Policjanci dziękują za udział w spocie Justynie Iskrzyckiej, reprezentantce Polski w kajakarstwie, medalistce olimpijskiej, mistrzyni Świata i Europy.

– Wierzymy, że będzie on swoistą przestrogą dla tych, którzy z premedytacją nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Że będzie chwilą do refleksji i zastanowienia się nad tym, że tak naprawdę bardzo często nie ma znaczenia, czy na miejscu będzie się minutę wcześniej, czy później. Pamiętajmy, każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – dodaje  Agnieszka Włodarska z BKS KGP.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%