Zamknij

Czy pijanych kierowców jest coraz więcej? Policja podała wyniki

11:45, 05.09.2024 Redakcja Aktualizacja: 11:46, 05.09.2024
Skomentuj Fot. BRD KGP Fot. BRD KGP

Czy pijanych kierowców jest coraz więcej? Tak mogłoby się wydawać, sądząc po ilości komunikatów policyjnych w tej sprawie. Okazuje się jednak, że ilość informacji wynika m.in. ze zwiększonej ilości kontroli, a kierujący na "podwójnym gazie" jest coraz mniej. Jak wygląda to w porównaniu do ubiegłego roku?

Policjanci ruchu drogowego bardzo często prowadzą kontrole trzeźwości u kierujących pojazdami. I nic dziwnego - to właśnie pijani stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo na drogach. Wydawałoby się, sądząc po ilości komunikatów policyjnych, że pijanych kierowców jest coraz więcej. Jak to wygląda w statystykach?

- W pierwszych 8 miesiącach 2024 roku na drogach doszło do znacznie mniejszej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu. W tym okresie byli oni sprawcami 805 wypadków drogowych, w których życie straciło 100 osób, a 968 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku, nastąpił spadek: liczby wypadków o 123, liczby zabitych osób o 56 oraz liczby osób rannych o 69 - wyjaśnia Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kierujący sprawcy wypadków drogowych będący pod działaniem alkoholu stanowią w tym roku 6,1% wypadków drogowych powstałych z winy kierującego (*w całym roku 2023 było to 7,6 % ogółu).

Ilość komunikatów prasowych wynika m.in. ze zwiększonej ilości kontroli - po niemal każdej publikowane są raporty z ich efektywności.

- Od początku roku policjanci przeprowadzili 10.352.280 badań stanu trzeźwości kierujących, tj. o ponad 1 mln więcej, niż w tym samym okresie roku 2023. W tym czasie ujawnili 60.072 kierowców będących pod działaniem alkoholu (ilość mniejsza, niż w analogicznym okresie 2023 roku o 2547 przypadków) - wyjaśnia BRD, zaznaczając, że dzięki działaniom policji ruchu drogowego na przestrzeni ostatnich lat możemy mówić o systematycznym spadku zdarzeń z udziałem nietrzeźwych użytkowników ruchu drogowego.

Przypomnijmy - kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jednocześnie Sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. W przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, w zależności od skutków tego zdarzenia, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 20 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony dożywotnio.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%