REKLAMA

Nietypowe „spotkanie” prezydentów Płocka

REKLAMA

Kto był pierwszym prezydentem Płocka? Kto najdłużej piastował ten urząd? Ilu prezydentów miał Płock do roku 1939? Na te pytania i nie tylko na nie, znajdziecie odpowiedź podczas oglądania właśnie otwartej nietypowej wystawy.

W środę, 21 października, w Archiwum Państwowym w Płocku otwarta została wystawa pod nazwą „Prezydenci Płocka (do 1939 roku)”, która poświęcona jest 27 prezydentom naszego miasta.

PowiązaneTematy

Pierwszym prezydentem Płocka w 1818 roku, dzięki zmianie struktury władz miejskich, został Jan Betcher, który urzędował wówczas jako burmistrz, i to właśnie od jego losów zaczyna się wystawa. Kończy się natomiast na dziejach Zygmunta Jędzejewskiego, ostatniego włodarza Płocka, przed przejęciem władzy w mieście przez hitlerowskiego okupanta.

Oprócz zapoznania się z biogramami 27 płockich prezydentów, podczas wystawy można dowiedzieć się między innymi przeróżnych ciekawostek. I tak na przykład, kto by pomyślał, że imiona 11 z 27 prezydentów Płocka, zaczynały się na literę A, czyli taką samą, jak obecnie urzędującego prezydenta, Andrzeja Nowakowskiego?Autorkami tej niecodziennej wystawy są Agnieszka Wojciechowska i Krystyna Grochowska-Iwańska. które skorzystały również  z pomocy potomków urzędujących kiedyś prezydentów – Zofii Boglewskiej-Hulanickiej oraz Ewy Borodzicz.

Zapraszamy do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy, bo naprawdę warto zobaczyć, dzięki komu nasze miasto zaczęło się rozwijać.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU