Zamknij

Sztuka trzech pokoleń na jednej wystawie w Płocku

14:02, 01.02.2024 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę "Antoni, Janusz, Bartosz Bisaga. Trzy odsłony sztuki". Będzie okazja podziwiać dzieła reprezentantów trzech różnych pokoleń artystów.
Wyjątkową wystawę będą mieli okazję oglądać odwiedzający Płocką Galerię Sztuki od 2 lutego. O godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż ekspozycji "Antoni, Janusz, Bartosz Bisaga. Trzy odsłony sztuki", będącej rodzajem artystycznego spotkania twórców trzech pokoleń - dziadka, ojca i syna, którzy, choć są ze sobą spokrewnieni, prezentują różne wizje artystyczne.
- W sumie na wystawie będzie można zobaczyć blisko 90 dzieł, w tym w przeważającej części rzeźby Antoniego i Janusza Bisagów. Obaj artyści, mimo odmiennych temperamentów twórczych i zróżnicowanego czasu aktywności twórczej oraz zmieniających się realiów politycznych, społecznych i życiowych, wzajemnie się uzupełniają i prowadzą artystyczny dialog. Pracują w glinie, szkliwią, wypalają, tworząc prace o tematyce sakralnej i świeckiej, rzeźby przedstawiające i abstrakcyjne. Obok ich rzeźb na ekspozycję złożą się także fotografie i grafika komputerowa najmłodszego z rodziny Bisagów, Bartosza - opisuje PGS.
Wystawa Antoniego, Janusza i Bartosza Bisagów z jednej strony przybliża historię rodzinnej twórczości trzech pokoleń artystów, których nazwisko jest doskonale znane we Włocławku. Jednocześnie jest też kolejnym, trzecim już spotkaniem w Płockiej Galerii Sztuki z niezwykłymi pracami blisko 84-letniego Antoniego Bisagi, przed laty studenta profesora Xawerego Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Antoni Bisaga, znany jest z różnorodności podejmowanych tematów. To wszechstronny twórca rzeźbiarskich form przestrzennych, rzeźb ceramicznych i rysunków, medalier i projektant wnętrz. W latach 1966-1979 pracował w Zakładach Ceramiki Stołowej we Włocławku jako projektant Ośrodka Wzorującego. Artysta podczas rzeźbienia zwraca uwagę na szczegóły, nadając swoim pracom często symboliczne znaczenia. To twórca z ogromną wrażliwością na naturę, który w swojej sztuce porusza ważne społecznie tematy, ukazuje nurtujące go problemy, wypala w glinie "ciemne strony życia". Twarze, popiersia, dziwnie postrzępione lub konwulsyjnie ekspresyjne postacie mężczyzn czy kobiet, rozmieszczone na rzeźbach w kształcie drzew, gałęzi, są symbolicznym dramatem ludzkiej egzystencji.
- W jednym z wywiadów nie ukrywał też , że był "przez lata zafascynowany wprowadzaniem światła do ceramiki" i przy jej barwieniu operując światłem i kolorem. Przez dekady urodzony w Makowie Podhalańskim artysta wykreował swój indywidualny styl, inspirowany sztuką ludową. Pokazane na wystawie dzieła pozwalają kolejnym pokoleniom obiorców sztuki poznać szerokie możliwości twórcze Antoniego Bisagi, legendy swojego pokolenia i środowiska, oddziałując na nich poprzez kształty, światło, bogatą ornamentykę i kolor - zwraca uwagę PGS.
Obok różnorodnych w formie i wymowie rzeźb Antoniego Bisagi oraz jego rysunków na ekspozycji znalazły się prace jego syna Janusza, który prowadzi pracownię rzeźbiarską w powstałym we Włocławku Interaktywnym Centrum Skarbiec fajansu i prowadzi pracownię ceramiki unikatowej.

Spod rąk Janusza Bisagi wychodzą kompozycje ceramiczne, mozaiki, rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej, a także statuetki okolicznościowe. W Płockiej Galerii Sztuki pokaże między innymi "potwarze", czyli nierzeczywiste, wyimaginowane oblicza. Najmłodsze pokolenie Bisagów reprezentuje na wystawie Bartosz - fotograf i architekt. Absolwent m.in. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu miał styczność z artystami tworzącymi dzieła z pogranicza różnych dziedzin, począwszy od rzeźby przez malarstwo, a skończywszy na animacji. Bartosz Bisaga nie kontynuuje rzeźbiarskiej tradycji dziadka i ojca, lecz prowadzi własne studio fotograficzne. Poza fotografią zajmuje się projektowaniem architektonicznym, przedmiotów użytkowych oraz projektowaniem graficznym. Jest bacznym obserwatorem świata, jak również ludzkich postaw i zachowań.
- Różnorodność wystawy "Antoni, Janusz, Bartosz Bisaga. Trzy odsłony sztuki" stwarza doskonałą okazję do poszukiwania związków artystycznych, wspólnych motywów i podejmowanych w twórczości zagadnień, łączących trzy pokolenia Bisagów - odnotowuje PGS.
Ekspozycja, której kuratorem jest Jerzy Jabczyński, będzie prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki do 3 marca 2024 roku. Bartosz Bisaga - Światło 3

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%