Pierwsze śmiertelne ofiary mrozu. Jak pomóc?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W województwie mazowieckim znaleziono dwie pierwsze ofiary mrozu. Okres zimowy jest trudny szczególnie dla tych osób, które nie mają gdzie się schronić przed zimnem. Dlatego policja apeluje o pomoc takim osobom. Wystarczy wykonać jeden telefon.

Ciała dwóch mężczyzn znaleziono wczoraj rano w Szydłowcu (woj. mazowieckie). Przyczyną ich śmierci było najprawdopodobniej wychłodzenie. Osoby bezdomne często dla rozgrzania się w mroźne noce i dni spożywają alkohol. Jest to jednak tylko pozorny efekt – w rzeczywistości organizm zaczyna wychładzać się jeszcze szybciej. Właśnie dlatego to osoby bezdomne najczęściej są narażone na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu. Nie nocują w schronisku, ze względu na brak trzeźwości, która jest tam konieczna.

Podczas silnych mrozów warto zwrócić uwagę na to, czy osoba jest pod wpływem alkoholu i czy np. nie zasnęła na ławce. Wystarczy wykręcić numer alarmowy (997 lub 112) i poinformować policjantów o takim przypadku.

Na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, warto więc sprawdzić, czy osoba żyjąca samotnie nie potrzebuje pomocy.

Osoby bezdomne mogą korzystać na terenie województwa mazowieckiego z 71 placówek, posiadających łącznie 3493 miejsca (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska, oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele, zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Pełna lista obiektów znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl, w zakładce Pomoc Społeczna – pomoc dla bezdomnych.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił także bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Zima dopiero się zaczęła, ale na Mazowszu z wychłodzenia zmarły już dwie osoby.

W Płocku pomocy udzielają następujące placówki:

1. Dom Samotnej Matki – Biała k/Płocka, 09-411 Stara Biała 11, tel. 24 261 32 23; 24 261 32 12, pomoc skierowana dla kobiet i dzieci z powiatu płockiego, liczba miejsc 8. Prowadzony przez: Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia. Rodzaj pomocy: nocleg, całodzienne wyżywienie, pomoc rzeczowa
2. Noclegownia dla Kobiet – Płock, ul. Misjonarska 22, tel. 24 364 76 05, pomoc skierowana dla kobiet z dziećmi z miasta Płocka
liczba miejsc 20. Prowadzona przez: Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Płocku. Rodzaj pomocy: nocleg, wyżywienie, środki czystości, środki apteczne.
3. Dom dla Bezdomnych Mężczyzn z miasta Płocka – Płock, ul. Sienkiewicza 54, tel. 24 267 82 40, liczba miejsc 50. Prowadzony przez: Caritas Diecezji Płockiej. Rodzaj pomocy: nocleg, wyżywienie, pomoc prawna, współpraca z MOPS w Płocku
4. Hostel dla Bezdomnych Chorych Mężczyzn z miasta Płocka – Płock, ul. Sienkiewicza 54, (24) 267 82 40, liczba miejsc 3. Prowadzony przez: Caritas Diecezji Płockiej. Rodzaj pomocy:nocleg, wyżywienie, rehabilitacja, pomoc medyczna

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji