REKLAMA

Ministerstwo przestrzega: Za wnioski 500 plus nie trzeba płacić

REKLAMA

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ostrzega przed oszustami, którzy każą płacić za wniosek o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 plus”.

Od 1 sierpnia należy składać wnioski o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres zasiłkowy. Od początku sierpnia można ubiegać się także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Minister Rafalska zaznaczyła, że propozycje m.in. odpłatnego wypełniania wniosków są próbą wyłudzenia i oszustwem.

– Cała obsługa, wypełnianie wniosków, dostępność wniosków jest nieodpłatna. Pojawiały się próby wykorzystywania naiwności osób, którym zależy na świadczeniu (500 plus), a które nie były pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, czy mogą skorzystać z innej oferty – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – Przestrzegamy, nie trzeba płacić za wniosek, nie trzeba płacić za jego wypełnienie. Nie korzystajmy z niepewnych źródeł – dodała.

Specjalnie utworzone infolinie rozwiewają wątpliwości

Minister zachęca do skorzystania m.in ze specjalnych infolinii, które pomogą rozwiać wątpliwość ws. wniosków o 500 plus.

– Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu wojewódzkiego, na pewno wszystkie samorządy udostępniają własne numery telefoniczne, mają własne informacje na swoich urzędowych stronach. Wystarczy zainteresować się, skorzystać z informacji telefonicznej i internetowej, bądź osobiście znaleźć chwilę czasu i pójść i otrzymać wtedy najlepszą kompetentną informację – podkreślała.Przypominamy, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Wniosek o 500 plus można składać osobiście, listownie oraz online. W tym ostatnim przypadku można skorzystać z ministerialnego portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, PUE ZUS – Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz Profilu Zaufanego.

Zmiany w programie “Rodzina 500 plus”. Od kiedy składanie wniosków?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU