REKLAMA

Zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od kiedy składanie wniosków?

REKLAMA

Sejm, przy sprzeciwie opozycji, przyjął bez żadnych poprawek ustawę wprowadzającą zmiany niektórych ustaw, które są związane ze wsparciem rodzin. Mowa tu m.in. o programie „Rodzina 500 plus”.

W piątek, 7 lipca, została przyjęta ustawa, która ujednolici terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin. Już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o „500 plus” i inne, rodzinne świadczenia.

Za nowelizacją głosowało 269 posłów, 157 było przeciwnych, a 16 wstrzymało się od głosu. Sama zmiana wynikła z przeglądu systemów wspierających rodziny, przeprowadzonego przez resort rodziny i pracy.

Główne zasady programu „Rodzina 500 plus” zostaną bez zmian. Nowelizacja ma jedynie zlikwidować niepożądane zjawiska, np. zapobiegać dopasowaniu osiągniętego dochodu do kryterium dochodowego, które uprawnia go świadczeń na pierwsze dziecko. Według ministerstwa rodziny, pracy i polityki socjalnej, niektóre osoby osiągały to poprzez np. rozwiązywanie umowy o pracę i podpisywanie jej z tym samym pracodawcą, ale na zupełnie innych warunkach.

„Jeśli takie działanie nastąpiłoby przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu” – taki zapis widnieje w ustawie. Po raz pierwszy taki przepis zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.

Co więcej, w wyniku zmian mają też zostać zlikwidowane przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka. Od momentu nowelizacji ustawy, osoba wychowująca dziecko będzie musiała przedstawić ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica.Zmieniona ustawa wzięła też pod lupę zakładanie i prowadzenie instytucji opieki nad dzieckiem do lat 3. Nowelizacja ma to ułatwić – przeznaczono dodatkowo 250 mln zł rocznie z Funduszu Pracy na ich powstawanie. Z tych środków będzie także finansowanie m.in. programu wsparcia aktywizacji zawodowej osób, które zmuszone są do rezygnacji z pracy w związku z opieką na dziećmi do lat 3 i brakiem odpowiednich instytucji opieki.

Ustawa przewiduje także zmiany w Karcie Dużej Rodziny – osoby, które kiedykolwiek utrzymywały co najmniej trójkę dzieci, będą mieć do niej uprawnienia.

Zmiany  zajdą w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

Jak podaje PortalSamorzadowy.pl, bardzo ważne są tu zmiany obsługi wniosków, które składa się w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Do tej pory zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, a po zmianach zadania przejmą wojewodowie.

Zgodnie z przewidywaniami, trzeba będzie obsłużyć przyjęcie ok. 4 mln wniosków, nie tylko o 500 plus, ale i o pozostałe świadczenia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU