REKLAMA

Już niedługo pojedziemy pociągiem z Płocka do Katowic. Kiedy do Trójmiasta?

REKLAMA

Niedawno informowaliśmy o tym, że z Płocka będzie można już w grudniu pojechać pociągiem do Katowic. Jak informuje czasopismo „Z Biegiem Szyn” niewiele brakuje, aby pociągi pojechały również w kierunku Gdyni.

Zgodnie z rozkładem jazdy PKP Intercity, od 13 grudnia pociąg „Chemik” rozpocznie kursować na trasie z Płocka do Katowic. Będzie to pierwsze od wielu lat dalekobieżne połączenie kolejowe kursujące przez Płock.

Do tej pory miasto obsługiwały jedynie lokalne połączenia Kolei Mazowieckich, pozwalające między innymi na dojechanie w 2 godziny i 47 minut do Warszawy.

Skład ma przejeżdżać przez Gostynin, Kutno, Łowicz Główny, Koluszki, Łódź Widzew, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę, Myszków, Zawiercie, Dąbrowę Górniczą, Będzin Miasto, Sosnowiec Główny i kończyć bieg w Katowicach. Pociąg docelowo będzie jeździć trasą przez Zgierz, jednak do czasu zakończenia remontu na tamtym odcinku, będzie poruszał się objazdem przez Łowicz do Koluszek.

„Chemik” będzie wyjeżdżał z Płocka o godzinie 5.24, by do Katowic dotrzeć o godzinie 10.38. Kurs powrotny rozpoczynać się będzie o godzinie 17.31, a do Płocka pociąg ma dojechać o godzinie 23.06.

Pociągiem z południa na północ

To jednak nie koniec propozycji kolejowych dla Płocka. Jak informuje czasopismo „Z Biegiem Szyn”, PKP Intercity w planach ma również uruchomienie linii kursującej z Katowic aż do Trójmiasta. Od Kutna do Malborka pociąg ma jechać przez Gostynin, Płock, Sierpc, Rypin, Brodnicę, Grudziądz, Kwidzyn i Sztum.

Czasopismo przytacza wypowiedź rzecznika Ministerstwa Infrastruktury Szymona Huptyśa, który zapowiedział, że wspomniany pociąg rozpocznie bieg w grudniu 2021 roku, czyli za rok. Jednak, żeby do tego doszło, konieczny jest remont odcinka torów od Sierpca do Szczutowa, który jest obecnie w fatalnym stanie.– Z powodu złego stanu toru, prędkość na 12-kilometrowym fragmencie ograniczona jest do 20 km/h. Na pozostałej części tej linii, od granicy województw do Brodnicy, prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Poprawa stanu krótkiego odcinka na północ od Sierpca usprawni przy tym przewóz towarów – opisuje Karol Trammer w „Z Biegiem Szyn”.

Remont tego fragmentu trasy jest zaplanowany na drugą połowę 2021 roku, jednak, jak zaznacza PKP Polskie Linie Kolejowe, realizacja inwestycji zależy od dostępnych środków finansowych.

– Chodzi o przywracanie kolei dalekobieżnej mieszkańcom miast, które nie leżą na głównych ciągach między dużymi aglomeracjami. Celem jest likwidacja białych plam w systemie komunikacyjnym kraju i zapewnienie dojazdu do dużych ośrodków, które są generatorami miejsc pracy i nauki – cytuje rzecznika Ministerstwa Infrastruktury Szymona Huptyśa czasopismo „Z Biegiem Szyn”.

Cała trasa pociągu jadącego z Katowic przez Płock do Trójmiasta ma mieć długość blisko 650 km.

PKP Intercity wkracza do Płocka? Od grudnia ma być połączenie do Katowic

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Realista says:

  Tak się zastanawiam,kto będzie podróżować tą linią ,szybciej zlikwidują jak uruchomią

 2. Tomek says:

  Z Sierpca do Torunia to aktualnie nie ma możliwości koleją się dostać bo połączenie jest zawieszone w związku z pandemią a arriva nie planuje odwieszenia połączenia

 3. Yhy says:

  21 wiek Płock – Warszawa 2.40 min dobrze ze objazd nie jest przez Śląsk

 4. Nie wierzę says:

  Klękajcie narody

 5. Hieo says:

  Na Trójmiasto to lepiej jechać od Sierpca do Torunia i dalej linią 207 też prze Grudziądz do Malborka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU