Dzięki nowej siedzibie POKiS-u Tumska ma szansę stać się kulturalnym sercem Płocka

REKLAMA

Starą siedzibę Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki od tej nowej dzieli zaledwie kilkaset metrów, ale będzie to milowy krok w rozwoju tej instytucji. Już w przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa kamienicy przy ul. Tumskiej 13, która stanie się nowym centrum płockiej kultury.

Tumska 13 – ten adres na pewno utkwi płocczanom w pamięci. – To nie jest liczba pechowa – mówił Artur Wiśniewski, dyrektor POKiS-u podczas środowej konferencji prasowej. – Chcemy, aby to miejsce już od dzisiaj stało się miejscem kultury – dodawał. Przed wojną w tej kamienicy znajdował się sklep kolonialny, po wojnie zaś m.in klub Metalowiec, a jeszcze niedawno restauracja Sphinx. Teraz ten budynek, a w zasadzie instytucja, która będzie miała w nim pokaźną siedzibę, ma zmienić charakter całej okolicy.

PowiązaneTematy

W środę podczas konferencji prasowej w surowych jeszcze wnętrzach przyszłej siedziby POKiS-u jego dyrektor – Artur Wiśniewski – wynajął od Agencji Rewitalizacji Starówki odrestaurowaną kamienicę. To dopiero początek nadchodzących zmian. Wraz z urządzaniem się w nowych pomieszczeniach, POKiS zaczyna planować rozbudowę kamienicy. Pod koniec roku placówka chce mieć pozwolenie na budowę i wykonawcę, a w styczniu 2014 roku zacząć przebudowę – tak by zakończyć ją jeszcze tego samego roku. Po jej zakończeniu, budynek zmieni się nie do poznania. Przybędzie mu jedno pięto oraz zaplecze z salą koncertową od strony parkingu i baru mlecznego. Wówczas nastąpi finałowa przeprowadzka ośrodka ze starej siedziby.

Do nowego budynku przeniesiona zostanie większość instytucji, która funkcjonowała w wysłużonej kamienicy na rogu ul. Tumskiej i Sienkiewicza. – Pomieszczenia POKiS-u w dawnej siedzibie nie spełniały żadnych standardów – stwierdził prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. W nowym gmachu na powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych znajdą się m.in.: hala z szatnią, kawiarnia, sala taneczna, oddzielna bileteria, w której będzie można kupić wejściówki zarówno na imprezy w Płocku, jak i te odbywające się w całej Polsce; na pierwszym piętrze będzie znajdowała się główna sala wystawowa, pełne studio nagrań oraz pracownie: plastyczna, rzeźby, fotograficzna i literacko-fotograficzna. Ostatnia kondygnacja to wielofunkcyjna sala na 126 miejsc, która będzie pełniła rolę małego kina studyjnego. – Ale oprócz seansów filmowych, będą mogły się tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia – mówił prezes zarządu ARS, Marek Chludziński. Na ostatnim piętrze nowej siedziby POKiS-u swoje miejsce znajdą także garderoby i pomieszczenia biurowe – między innymi dla działu imprez. Koszt całej inwestycji to około 3 mln złotych.

Pierwsze wydarzenie w nowej siedzibie odbędzie się już pod koniec maja podczas Jarmarku Tumskiego. Przy Tumskiej 13 odbywać się będą też m.in. zajęcia teatralne i filmowe, a wszystkie zespoły POKiS-u, które rozsiane są teraz po całym mieście, przeniosą się do nowego budynku. – Chcemy nie tylko rozwiązać problemy ośrodka, ale również ożywiać ul. Tumską i przywrócić ją do życia w nowej formule. Nie przy pomocy kolejnego banku, czy sklepu z chemią… – stwierdził Andrzej Nowakowski. – To wszystko wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój nie tylko Tumskiej, ale i jej okolic. Chcemy by biło tu kulturalne serce Płocka.