REKLAMA

Czy przy ZOO powstanie więcej parkingów? A co z wiaduktem?

REKLAMA

Zapchana ulica, brak miejsca dla przechodniów, zastawione alejki i tereny prywatnych przedsiębiorców. Tak wyglądają weekendy i cieplejsze dni w Płocku przy ul. Norbertańskiej, która sąsiaduje z płockim Ogrodem Zoologicznym. Problem jest w zbyt małej ilości miejsc parkingowych, z których można korzystać, przyjeżdżając zwiedzić ZOO. Ratusz obiecuje zmiany, a co z wiaduktem, który już dawno powinien przejść gruntowny remont?

Rozbudową miejsc parkingowych i przebudową wiaduktu zajął się półtora roku temu radny Piotr Szpakowicz. W swojej interpelacji ze stycznia 2016 roku wnosił o wykonanie nowego wiaduktu kolejowego, prowadzącego do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego wraz z przebudową parkingów wzdłuż ulicy Norbertańskiej.

Ekspertyza z 2008 roku mówiła o złym stanie wiaduktu

Radny już wtedy przypomniał, że w 2008 roku płocki samorząd zlecił ekspertyzę istniejącego wiaduktu kolejowego przy ulicy Norbertańskiej, w wyniku której stwierdzono jego zły stan. Ta ekspertyza była powodem zwiększenia wymagań w zakresie wagi samochodów, które przez ten wiadukt mogą przejeżdżać – początkowo do 8 ton, później 5 ton. To problematyczne, ponieważ wiadukt przy Norbertańskiej jest jedyną drogą dojazdową do miejskiego zoo, w związku z czym np. przy inwestycjach czy dostawie oleju opałowego do ogrodu zoologicznego, kierowcy muszą łamać zakaz wjazdu.

– Podczas dostaw, notorycznie łamane są zakazy wjazdu samochodów powyżej 5 ton oraz wszelkie normy bezpieczeństwa (koparka ciągnikowa typu Ostrówek ma masę własną ok 6 ton, również dostarczany olej opałowy wraz z samochodem posiada masę powyżej 8 ton) – mówił radny Szpakowicz w 2016 roku.

Budowa nowego wiaduktu, jak wynikało z analizy, okazała się być bardziej opłacalna niż sam remont. Co więcej, przebudowa istniejących parkingów pozwoliłaby wygospodarować większą ilość miejsc postojowych, a tym samym przyczyniłaby się do zwiększenia bezpieczeństwa…

Piotra Szpakowicza dziwił również fakt, że budowa wiaduktu była zaplanowana w latach 2014 i 2015, a – pomimo tego, że nie została zrealizowana – umieszczono to zadanie także w Budżecie Miasta Płocka na 2016 r.

Co odpowiedział radnemu ratusz? Pisaliśmy o tym w artykule poniżej. W wielkim skrócie – MZD w 2016 roku miał podpisać umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wiaduktu, tym razem jednak rozważane miało być także wykonanie projektu przebudowy istniejącego obiektu, a nie budowy nowego, jak dotychczas.

Co z nowym wiaduktem do zoo? Nie można wykonać projektu?

2017 rok przyniesie zmiany?

5 lipca 2017 roku brakiem jakichkolwiek zmian w tym temacie zainteresował się radny Michał Twardy, tworząc interpelację, w której prosi o wyrażenie zgody przez prezydenta i podjęcie działań, których efektem będzie utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Norbertańskiej.

– Obecny rozkład miejsc parkingowych w okolicy płockiego ZOO nie jest wystarczający. Uliczki łączące się z ulicą Norbertańską oraz chodniki są bardzo często zastawiane przez turystów i mieszkańców Płocka, którzy odwiedzają nasz ogród zoologiczny. Utrudnia to prawidłową komunikację oraz stwarza zagrożenie dla mieszkańców tych sąsiednich ulic, którzy próbują przemieszczać się uliczkami – wyjaśnia w swojej interpelacji Michał Twardy. – Zastawiona ulica Norbertańska jest niewidoczna, przez co odbywający się na niej ruch samochodowy jest utrudniony – dodaje.W dokumencie, radny prosi również o przygotowanie materiałów informujących mieszkańców Płocka oraz osoby przyjezdne, gdzie w okolicach naszego ZOO są parkingi oraz miejsca postojowe.

– Nie ma na stronie płockiego ZOO informacji, gdzie osoby zwiedzające zoo mogłyby zaparkować. Takie materiały informacyjne z pewnością zostaną bardzo pozytywnie odebrane przez zainteresowane osoby – stwierdza radny.

Swoją interpelację złożył w imieniu mieszkańców Osiedla Wyszogrodzka oraz Rady Osiedla Wyszogrodzka.

– Uważam, że wydłużenie parkingu wzdłuż ulicy Norbertańskiej nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu miasta i pozwoli na bezpieczną komunikację mieszkańcom Płocka oraz turystom – wyjaśnia Michał Twardy.

Ratusz bierze pod uwagę remont parkingów i budowę wiaduktu?

W odpowiedzi wiceprezydent Jacek Terebus podkreślił, że zostały podjęte działania, które mają na celu zwiększenie ilości miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

– Wykonany został Program Funkcjonalno-Użytkowy dla rozbiórki istniejącego i budowy nowego wiaduktu nad linią kolejową nr 33 Kutno-Brodnica w Płocku wraz z budową parkingów samochodowych i ciągu pieszo-jezdnego – poinformował zastępca prezydenta.

Przedstawiciel ratusza dodał także, że rozpoczęto działania związane z pozyskaniem dofinansowania na realizację m.in. właśnie tej inwestycji.

Jacek Terebus poinformował również, że jednostka budżetowa – Miejski Ogród Zoologiczny – zamieściła informację o najbliższych miejscach parkingowych, a także o możliwości dojazdu komunikacją miejską na zakładkach swojej strony internetowej oraz na portalu społecznościowym.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. dokladnie says:

    obok cmentarza wojennego jest idealna dzialka na parking….ale trzeba miec mozg zeby na to wpasc i znac wlasne miasto hehehe…..a zatoki przy norbertanskiej problemu nierozwiaza…juz teraz w cieple dni auta stoja wzdluz tej ulicy….ba stoja dalej tak jak sie ciagnie droga z plyt laczaca sie z grabowka

  2. robcio says:

    Można obok cmentarza wojskowego na ul.Norbertańskiej odkupić 1ha ogrodu od właściciela i zrobić parking .

  3. Olaboga says:

    Ekspertyza z 2008???? Ale mamy 2017…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU