REKLAMA

Aeroklub może zniknąć. Wszystko przez nowelizację ustawy

REKLAMA

Już niedługo Aeroklub Ziemi Mazowieckiej może przestać istnieć. Powodem jest obciążenie płockiego lotniska podatkiem od nieruchomości. Chodzi o ponad 650 tysięcy złotych rocznie. Ratusz wyjaśnia jednak, że sprawa jest już rozpatrywana.

Płocki Aeroklub po pomoc zwrócił się do posła PiS Marka Opioły, który napisał w tej sprawie list do Rady Miasta Płocka. Parlamentarzysta prosi w nim o zwolnienie lotniska z podatku, który prawdopodobnie spowoduje jego bankructwo. Nowelizacja ustawy zwalnia bowiem z podatku jedynie podmioty, których działalność służy dzieciom i młodzieży. Aeroklub pobiera opłaty za loty osób dorosłych, więc – w myśl ustawy – o zwolnieniu nie ma mowy.

Z prośbą o interwencję do posła wystąpił dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, Jan Chrobociński. W swoim liście wskazywał, że podatek, który należałoby zapłacić, znacznie przerasta ich roczne obroty… Płockie lotnisko ma powierzchnię 75 ha, a za każdy metr gruntu w naszym mieście w 2015 należało zapłacić 89 gr. Aeroklub musiałby zapłacić więc aż 667 500 zł.

„Lotniska nasze spełniają wiele różnych funkcji, oprócz funkcji szkoleniowych dla przyszłych pokoleń pilotów, służą do lotów w celach przeciwpożarowych (w przypadku pożarów kompleksów leśnych), wykorzystywane są dla działań LFOC (Lotniczych Formacji Obrony Cywilnej Kraju), na lotniskach tych operują Lotnicze Pogotowia Ratunkowe i wykonywane jest wiele innych operacji lotniczych, choćby operacje startów i lądowań statków powietrznych, patrolujących linie energetyczne, rurociągi gazowe, z ropą czy benzynami. Funkcjonowanie takich lotnisk ma widać swoje uzasadnienie” – argumentował Jan Chrobociński.Lotnicy domagają się zmian w ustawie i doraźnej reakcji Rady Miasta Płocka. Powołują się przy tym na fakt, że podobne kroki podjęły samorządy w Bielsku-Białej czy Inowrocławiu.

Poseł Marek Opioła uznał argumentację Aeroklubu i w swoim liście do Rady Miasta Płocka zwraca się z prośbą o podjęcie stosownej uchwały na styczniowej sesji RMP, która odbędzie się już w najbliższy wtorek, 26 stycznia. Poseł zauważa, że miejska kasa nie straci na tym, bo w poprzednich latach Aeroklub i tak nie wnosił takiej opłaty.

[button link=”http://petronews.pl/ratusz-projekt-uchwaly-w-sprawie-aeroklubu-juz-przygotowany/” target=”new” color=”#168811″]Ratusz: Projekt uchwały w sprawie Aeroklubu już przygotowany[/button]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU