Obrazy pełne znaczeń

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od wtorku w Muzeum Mazowieckim w Płocku można oglądać wystawę “Alternatywna rzeczywistość. Malarstwo Wacława Sporskiego i Alexa Sporskiego/syna”. 

Wacław i Alex Sporscy to artyści malarze z Grodna na Białorusi. Ojciec i syn tworzą tam, mieszkają i tam ukończyli artystyczne uczelnie. Swoje obrazy wystawiają w kraju i zagranicą, między innymi na Litwie, w Holandii czy Japonii, a ich prace cieszą się zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów.

– Wacław Sporski i Alex Sporski, artyści z potrzeby duszy i z powołania, prezentują swoje dzieło: obrazy pełne ukrytych znaczeń, alegorii i symboli, piękne, nastrojowe niosące określone treści – mówi Renata Cieszkowska-Mosiołek, kuratorka wystawy, właścicielka galerii sztuki w Łodzi. – Jest to malarstwo przedstawiające, figuratywne, z bogactwem motywów biblijnych, mitycznych, portretów kobiet wcielających się w legendarne postacie, ale też z roztańczonymi krajobrazami i naturą widzianą we właściwy mistrzom płótna sposób – dodaje.

I rzeczywiście, obrazy są niezwykłe. Przenoszą w inny świat. Wędrujemy między fantastycznymi kolorami baśni i rzeczywistości, snu i jawy. Znajdujemy się niespodziewanie w dziwnym świecie i otacza nas aura tajemnicy i chyba trochę obietnicy. Odnajdujemy inne światy – być może te równoległe. Przyciągają nas w magiczny sposób postaci z naszych snów. A może to my sami z sennych marzeń dzieciństwa…? Szukamy wrażeń w „alternatywnej rzeczywistości” ekspozycji. I je znajdujemy. Każdy swoje.

Wystawa „Alternatywna rzeczywistość” jest integralną częścią międzynarodowego projektu pn. “Słowiańskie Widzenia Malarskie”, promującego twórczość artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Serbii i Albanii. Wystawa Wacława i Alexa Sporskich jest kontynuacją projektu w zakresie indywidualnych prezentacji artystów.

Warto podkreślić, że tuż przed Muzeum Mazowieckim w Płocku, wystawa była prezentowana w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Goście muzeum mogą oglądać ekspozycję do 6 stycznia 2017 roku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji