REKLAMA

Zostawcie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego na Mazowszu

REKLAMA

Można przekazać 1% podatku za 2020 rok na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego na Mazowszu.

W ubiegłym roku mieszkańcy Mazowsza przekazali 203,4 mln zł w ramach 1 proc. przy rozliczaniu podatku za 2019 r. Taki zastrzyk finansowy to ogromne wsparcie dla organizacji pożytku publicznego (OPP), które dzięki temu mogą pomagać innym.

– W ten sposób możemy pomóc organizacjom działającym blisko nas – zachęca marszałek Adam Struzik.

Z roku na rok rośnie kwota, którą podatnicy z Mazowsza przekazują organizacjom pożytku publicznego. W ubiegłym roku było to aż o blisko 8 mln zł więcej, niż w 2019 r. Swoje wsparcie dla organizacji pozarządowych z województwa mazowieckiego przekazało ponad 2,2 mln Mazowszan.

– W przypadku 1 procenta darczyńca nic nie traci, za to obdarowany zyskuje nieocenione wsparcie. Rehabilitacja, specjalistyczne leczenie, posiłki dla osób bezdomnych czy opieka nad zwierzętami to tylko niewielki wycinek z tego, co za pozyskane w ten sposób fundusze robią organizacje pozarządowe. Wachlarz realizowanych przez nie projektów jest naprawdę szeroki. Warto zatem poświęcić chwilę i wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym. Ja już zdecydowałem, której organizacji z Mazowsza przekażę w tym roku 1 proc. Zachęcam Państwa do tego samego. Razem możemy zrobić wiele dobrego – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Zgodnie z zasadami każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć. Pieniądze przekazywane są przez urzędy skarbowe.Piotr Kandyba, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę, że wybór organizacji, która otrzyma wsparcie, leży w rękach podatników.

– Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że my jako obywatele mamy możliwość wydać ten 1 proc. na to, co chcemy. W przeciwieństwie do pozostałych podatków, które płacimy, a nie zawsze zgadzamy się z celem, na jaki są przeznaczane. Zachęcam do wspierania organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych niewielkich, które działają lokalnie i wspierają wiele szczytnych inicjatyw. To nic nie kosztuje, a może kogoś uszczęśliwić i przywrócić wiarę w lepsze jutro – mówił Piotr Kandyba.

W Polsce zarejestrowanych jest około 26 tys. fundacji i 117 tys. stowarzyszeń, co w sumie daje 143 tys. organizacji społecznych. Spośród nich aktywną działalność prowadzi ok. 100 tys. Tylko na Mazowszu działa blisko 23 tys. organizacji pozarządowych, z czego 1390 jest uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku. Działają w różnych obszarach życia społecznego – np. pomagają osobom chorym, zwierzętom, prowadzą działalność kulturalną lub sportową. Aktualizowany wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.

Informacje dotyczące tego, kto może przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych oraz jak tego dokonać, można znaleźć m.in. na uruchomionej przez urząd marszałkowski stronie internetowej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU