REKLAMA

REKLAMA

Żołnierze opanowali Stary Rynek w Płocku

REKLAMA

Przeczytajrównież

Na Starym Rynku w Płocku żołnierze WOT zaprezentowali wyposażenie oddziału. Akcja odbyła się w ramach warsztatów o roli formacji w zarządzaniu kryzysowym dla ekspertów i samorządowców z regionu.

12 grudnia w Urzędzie Miasta Płocka odbyło się ostatnie ze spotkań w ramach projektu „Parasol”. Realizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej inicjatywa miała na celu zaznajomić ekspertów w dziedzinie zarządzania kryzysowego oraz samorządowców z regionu z możliwościami terytorialsów w tej dziedzinie.

Uczestnicy dowiedzieli się od żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do żołnierzy. Terytorialsi przybliżyli jakie zadania mogą realizować i jakim sprzętem dysponują, by usuwać skutki klęsk żywiołowych.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Wynikiem tych spotkań ma być przede wszystkim skuteczne wykorzystanie wojska w zarządzaniu kryzysowym.

fot. Wiktor Pleczyński

Uczestnicy poszerzają swoją wiedzę w zakresie możliwości wsparcia wojskowego w przypadku zagrożeń niemilitarnych. Istotnym aspektem projektu jest wspólne wypracowanie metod współpracy tak, aby skrócić czas reakcji i usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności.

W ramach akcji odbyła się prezentacja sprzętu, jakim dysponuje WOT. Na Starym Rynku stanęło kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności.

Gospodarz spotkania, prezydent Andrzej Nowakowski powitał przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Płocka oraz powiatów: płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego i sierpeckiego, którzy na co dzień odpowiedzialni są za zarządzanie kryzysowe.

– Cieszę się, że są to pierwsze warsztaty od wielu lat, które odbyły się w Płocku. Od kilku miesięcy cieszymy się na naszej ziemi płockiej z obecności Wojsk Obrony Terytorialnej – to kolejny powód do dumy. Otrzymujemy wsparcie od was w trudnych sytuacjach kryzysowych, sytuacjach wymagających współdziałania służb, tak byśmy mogli reagować wspólnie. Ważna jest współpraca i współdziałanie, aby podczas zagrożenia móc wspólnie na siebie liczyć – dodał prezydent.

Podczas warsztatów Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownika Przemysława Owczarka, reprezentował Szef Sztabu podpułkownik Przemysław Kubicki.

– Nasi żołnierze mają być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia, ze względu na specyfikę naszej formacji, jaką jest terytorialność. Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej czy innych służb wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy jest jednym z zadań WOT – zaznaczał podpułkownik Przemysław Kubicki.

fot. Wiktor Pleczyński

– Warsztaty pozwalają na ujednolicenie działania w ramach planu zarządzania kryzysowego miasta Płocka. Spotkanie uświadomiło społeczności płockiej o konieczności możliwości użycia żołnierzy batalionu w sytuacjach kryzysowych na terenie miasta Płocka – dodał Jan Piątkowski Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Płocka.

W jednodniowych warsztatach organizowanych przez 64 batalion lekkiej piechoty z Płocka wzięło udział blisko 60 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe z Płocka oraz powiatów: płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego i sierpeckiego.




Przedstawiciel sekcji operacyjnej S-3 kpt. Artur Boruta opowiedział samorządowcom, jaki jest schemat działania terytorialsów w sytuacjach kryzysowych. Siły Wojsk Obrony Terytorialnej mogą być wykorzystywane natychmiast w momencie wystąpienia potrzeby lub nawet z wyprzedzeniem w przypadku prognoz wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zespoły Oceny Wsparcia

W ramach podniesienia efektywności zarządzania kryzysowego, w dowództwie WOT powstała koncepcja utworzenia Zespołów Oceny Wsparcia. Dzięki terytorialnemu charakterowi formacji zespoły te często będą mogły być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia.

Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia będzie rozpoznanie rejonu i dokonanie oceny sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeb użycia zasobów wojskowych. Dzięki temu w przypadku, gdy wojsko okaże się niezbędne skrócić czas jego przybycia i wejścia do akcji.

Zespoły Wsparcia Odbudowy

Zespoły wsparcia odbudowy wypełniają niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT-u będzie przywracał normalne funkcjonowanie na terenach objętym skutkami kryzysu.

Zespoły te mają się składać z żołnierzy WOT oraz pracowników resortu ON – głównie inżynierów architektury, budownictwa i logistyki. Zadaniem tych zespołów będzie przygotowanie i utrzymanie sił do wsparcia społeczności lokalnych przy wystąpieniu sytuacji kryzysowych, a także przywracanie stanu sprzed ich wystąpienia.

fot. Wiktor Pleczyński

Wojska Obrony Terytorialnej

WOT to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę.

W czasie wojny maj wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Spotkanie w Płocku było piątym (ostatnim) na terenie Mazowsza w ramach projektu „Parasol” organizowanym przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. jenerał says:

    No tera już sie nie boje Ruskich, mogom przyjść, na sam widok antkowych zabijaków zesrajom sie ze śmiechu i ich złapiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU