Uczniowie szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym w całym województwie odgadywali „Co żyje w Wiśle?”, tworząc pracę plastyczną ze swoimi pomysłami. Konkurs został zorganizowany przez płockie ZOO, które wyłoniło już laureatów spośród 367 prac.
W płockim ZOO odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Co żyje w Wiśle”. Na konkurs wpłynęło aż 367 prac! Podczas obrad, jurorzy zwracali szczególną uwagę na samodzielność wykonania pracy, wierne odwzorowanie gatunków wiślanych i ich środowiska, a także całościowy wkład w przygotowanie pracy, np. użytą technikę czy opisy organizmów.
Konkurs skierowany był do dzieci z województwa mazowieckiego w trzech kategoriach wiekowych:
I. Grupy przedszkolne
II. Uczniowie szkół podstawowych klas I- IV
III. Uczniowie szkół podstawowych klas V- VII.
Uczniowie oraz dzieci w wieku przedszkolnym miały dostrzec piękno i różnorodność gatunków ryb oraz bezkręgowców, żyjących w największej polskiej rzece Wiśle. Konkurs był nawiązaniem do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Rzeki Wisły 2017.
– Praca musiała przedstawiać co najmniej 3 gatunki wiślanych ryb i/lub bezkręgowców. W przypadku uczniów szkół podstawowych, należało dodatkowo krótko opisać przedstawione w pracy zwierzęta – tłumaczy Magdalena Kowalkowska z płockiego ZOO.
Laureaci konkursu otrzymali:
– bony do sklepu C&A o wartości po 100 zł i 60 zł
– bilety na wybrany seans do kina Helios
– vouchery na lody Grycan
– zestawy puzzli od CzuCzu
– materiały plastyczne od Smyka
– bilety wstępu do ZOO oraz Parku Linowego ZOOLANDIA
– nagrody rzeczowe od Galerii Wisła
– zoologiczne upominki oraz dyplomy.
Kategoria „Przedszkola”
- Wyróżnienia otrzymują:
Amelia Woja, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku, opiekun – Małgorzata Ćwiklińska.
Antonina Nagadowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku, opiekun – Małgorzata Ćwiklińska.
Aleksandra Nowicka, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku (Filia w Imielnicy „Przystanek Maciuś”), opiekun – Danuta Znyk.
Filip Kolczyński, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku (Filia w Imielnicy „Przystanek Maciuś”), opiekun – Danuta Znyk. - Nagrody otrzymują:
III miejsce – Gracjan Kokoszkiewicz, Samorządowe Przedszkole „Niezapominajka”
w Słupnie (oddział zamiejscowy w Liszynie), opiekun – Beata Dolna.
II miejsce – Natalia Józwik, Miejskie Przedszkole nr 29 w Płocku, opiekun – Katarzyna Pomianowska.
I miejsce – Iza Grzelak, Miejskie Przedszkole nr 4 im. Czerwonego Kapturka w Sierpcu, opiekun – Jolanta Guba.
Kategoria „Klasy I-IV szkół podstawowych”
- Wyróżnienia otrzymują:
Bartosz Macek, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie, opiekun – Elżbieta Ozimkiewicz.
Kamila Nowatkiewicz, Szkoła Podstawowa w Dzierżanowie, opiekun – Mirosława Grzelak.
Nikola Piekut, Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach, opiekun – Marzena Smułka.
Szymon Gronczewski, Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku, opiekun – Iwona Chrobocińska. - Nagrody otrzymują:
III miejsce – Julia Sochacka, Szkoła Podstawowa w Nowym Duninowie (Szkoła Filialna w Soczewce), opiekun – Danuta Buczyńska.
II miejsce – Nikola Janiak, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku (Filia w Imielnicy „Przystanek Maciuś”), opiekun – Danuta Znyk.
I miejsce – Filip Kruk, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, opiekun – Monika Palmąka.
Kategoria „Klasy V-VII szkół podstawowych”
- Wyróżnienia otrzymują:
Emil Szkop, Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, opiekun – Ewa Janas.
Klaudia Mikołajczyk, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku (Filia w Imielnicy „Przystanek Maciuś”), opiekun – Danuta Znyk.
Maria Lewandowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku, opiekun – Małgorzata Ćwiklińska.
Wiktor Gieras, Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Czermnie,
opiekun – Małgorzata Szulborska. - Nagrody otrzymują:
III miejsce – Kinga Kopyrska, Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, opiekun – Milena Lewandowska.
II miejsce – Natalia Stawicka, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku (Świetlica Środowiskowa nr 4), opiekun – Dorota Ruszczyk.
I miejsce – Mateusz Dubielak, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie, opiekun – Aneta Gralewska.
Nagrodzone prace są prezentowane na wystawie pokonkursowej w Pawilonie Herpetarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, a od 2 grudnia zostaną zaprezentowane w Galerii Wisła.