REKLAMA

Zmarł wielki przyjaciel Płocka, inicjator budowy Domu Darmstadt

REKLAMA

Płocki ratusz poinformował o śmierci Günthera Metzgera, byłego nadburmistrz Darmstadt. 25 lat temu podpisał umowę o współpracy partnerskiej z Płockiem. Zmarł nagle 18 sierpnia w wieku 80 lat.

Od 1981 do 1993 roku pełnił funkcję nadburmistrza Darmstadt. Jego osobiste zaangażowanie i łatwość nawiązywania kontaktów przyczyniły się do nawiązania wielu kontaktów z miastami partnerskimi. Był wielkim przyjacielem płocczan. Wspierał powstanie Domu Darmstadt. To właśnie on ze strony niemieckiej podpisał wniosek do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o dofinansowanie budowy.

Bardzo dobrze rozwijająca się współpraca Płocka i Darmstadt sprawiła, że jej głównym organizatorom przyznane zostały wysokie wyróżnienia. W 1994 roku prezydent RP Lech Wałęsa przyznał Güntherowi Metzgerowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za zasługi na rzecz rozwoju współpracy polsko – niemieckiej. W tym samym roku Rada Miasta Płocka odznaczyła byłego nadburmistrza Darmstadt medalem „Zasłużony dla Płocka”.

Ci, którzy mieli okazję go poznać, wspominają, że Günther Metzger miał piękną cechę zapamiętywania ludzi, których już raz spotkał. Podczas uroczystości w Darmstadt szczególnie wyróżniał płocczan. Na pierwsze Dni Płocka w Darmstadt zaprosił przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele Płockiej Orkiestry Kameralnej, Dzieci Płocka, Muzeum Mazowieckiego, Płockiej Galerii Sztuki, Płockiego Towarzystwa Fotograficznego, Towarzystwa Naukowego Płockiego, kapeli, zespołów muzycznych, prasy, uczelni płockich oraz cała Rada Miasta Płocka.Podczas tegorocznej wizyty w Darmstadt prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotkał się z Metzgerem i jego żoną, zaprosił ich na uroczystości jubileuszowe do Płocka. 24 września minie dokładnie 25 lat od podpisania umowy o współpracy z Darmstadt. Günther Metzger przyjął zaproszenie z radością. Kilka dni temu potwierdził swój udział w uroczystościach. Cieszył się, że po raz pierwszy zobaczy Dom Darmstadt.

W nekrologu przygotowanym przez władze niemieckiego miasta czytamy, że Darmstadt wraz z odejściem Günthera Metzgera traci osobowość o dużej sile twórczej. Natomiast przedstawiciele płockiego ratusza piszą o „stracie wielkiego Przyjaciela”.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU