Zabici na Rondzie Wyklętych [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sobota przywitała płocczan, jadących przez Rondo Wyklętych niecodziennym widokiem. Flagi i biało-czarne, duże fotografie były widoczne z daleka. To kolejna akcja Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

Ten nietypowy sposób wybrali członkowie Stowarzyszenia, aby uczcić 63. rocznicę stracenia członków sztabu 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) były polską konspiracyjną organizacją wojskową obozu narodowego, działającą podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich, była to największa formacja polityczno-wojskowa podczas okupacji. Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji liczyły – według różnych danych – od 80 tys. do 100 tys. ludzi.

W Płocku powstało Stowarzyszenie Historyczne im.”11 Grupy Operacyjnej NSZ”, którego jednym z celów jest propagowanie postaw etycznych i upamiętnianie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Stowarzyszenie skupia pasjonatów historii. Pierwszą akcją Stowarzyszenia była zbiórka darów dla Polaków zamieszkałych w Złoczowie na Ukrainie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji