Polska wygrywa z Białorusią. Jurkiewicz bohaterem meczu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W bardzo niecodziennych okolicznościach reprezentacja Polski wygrała z Białorusią 31:30. Losy spotkania ważyły się do ostatnich sekund. Mariusz Jurkiewicz został bohaterem meczu.

Do meczu z Białorusią biało-czerwoni podchodzili w bojowych nastrojach. Podopieczni Michaela Bieglera musieli wygrać ten mecz za wszelką cenę, by zachować nadzieje na awans do półfinału Mistrzostw Europy. Właśnie dlatego selekcjoner nie zamierzał eksperymentować i od pierwszych minut wystawił najmocniejszą drużynę ze Sławomirem Szmalem, Adamem Wiśniewskim, Mariuszem Jurkiewiczem i Krzysztofem Lijewskim w składzie.

Dzięki tak pewnemu ustawieniu Polacy rozpoczęli mecz niezwykle pewnie i po pięciu minutach objęli pierwsze prowadzenie. Przeciwnik zaczął jednak odrabiać straty. Cel został osiągnięty w 11. minucie. To właśnie od tego momentu spotkanie stało się niezwykle wyrównane, a na tablicy świetlnej królował remis. Dwie minuty przed końcem pierwszej połowy nastąpiło przełamanie. Bartosz Jurecki trafił z koła i choć Białorusini odpowiedzieli celnym trafieniem, to pierwsza część spotkania, za sprawą Lijewskiego, zakończyła się 14:13 dla Polaków.

W drugiej części meczu biało-czerwoni próbowali jeszcze bardziej “odskoczyć” Białorusi. Niestety, rywal cały czas utrzymywał dystans, a w konsekwencji doprowadził do wyrównania. Na domiar złego, postawa Polaków w ostatnim kwadransie nie zachwycała. Kadra popełniała niewymuszone błędy, co skrzętnie wykorzystywali przeciwnicy. Rywal rzucił się do ataku, a jego pogoń za punktami okazała się skuteczna. Białoruś osiągnęła czteropunktowe prowadzenie (20:24).

Polacy nie zamierzali się jednak poddawać. W końcu  zagrała obrona biało-czerwonych, przeprowadzono też kilka skutecznych ataków. W ostatniej minucie spotkania Kuchczyński doprowadził remisu (30:30) co zapowiadało niezwykle emocjonującą końcówkę meczu. Na osiem sekund przed końcem Krzysztof Lijewski został kontuzjowany, a Polacy mieli kilka chwil by przeprowadzić akcję na wagę zwycięstwa. Ciężar gry przejął Mariusz Jurkiewicz, dając biało-czerwonym bezcenne zwycięstwo.

W meczu Polski z Białorusią wystąpiło trzech piłkarzy Orlen Wisły Płock. Na parkiecie zobaczyliśmy najskuteczniejszego w kadrze Mariusza Jurkiewicza, który zaliczył kolejny, fenomenalny występ. Dobrą pracą w obronie imponował Adam Wiśniewski – popularny “Gadżet” nie popisał się jednak skutecznością. Swoje pięć minut miał także Kamil Syprzak, który zdobył jedną bramkę i wywalczył rzut karny.

Kolejny mecz Polaków już w środę. Biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Szwecji.

Polska – Białoruś 31:30 (14:13)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski – Mariusz Jurkiewicz, Patryk Kuchczyński , Krzysztof Lijewski (5), Bartosz Jurecki (5), Jakub Łucak (2), Adam Wiśniewski (2), Karol Bielecki (1), Kamil Syprzak (1), Michał Jurecki (1), Piotr Grabarczyk, Bartłomiej Jaszka, Przemysław Krajewski, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski.

Białoruś: Witalij Czerepienko, Kazimierz Kotliński – Siarhej Rutenka (9), Maksim Babiczew (4), Dzianis Rutenka (4), Siarhej Sziłowicz (4), Dmitrij Nikulenkow (4), Iwan Browko (3), Dmitrij Kamyszik (2), Wiktor Zajcew, Kirił Kniaziew, Wiaczesław Szumak, Maksim Baranow, Aleh Astraszapkin, Michaił Niaziura, Dmitrij Czystebajew, Jewgienij Siemienow.