REKLAMA

Za nami spacer śladami gotyku. Przed nami odkrywanie tajemnic Starego Rynku w Płocku [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W pierwszą niedzielę lipca płocczanie ruszyli na spacer śladami gotyku. Poznali sekrety murów miejskich, Fary, Małachowianki oraz wielu innych zabytków. Teraz przyjdzie czas na odkrywanie tajemnic Starego Rynku.

5 lipca, w ramach organizowanej przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną akcji „Odkryj z nami Płock”, można było zwiedzić miasto z przewodnikiem, który odkrywał przed uczestnikami sekrety pozostałości architektury gotyckiej. Spacerowicze przekonali się na przykład, co tak naprawdę stało się z Farą i dlaczego jest obrócona, co było pod ul. Kwiatka czy który ceglany budynek w Płocku jest najstarszy.

fot. Wiktor Pleczyński

Na spacer wybrało się kilka grup, które zatrzymywały się przy: fragmencie murów miejskich, zabytkowej baszcie przy ulicy Stefana Okrzei, kościele św. Bartłomieja Apostoła, Małachowiance i budynku Towarzystwa Naukowego Płockiego przy placu Narutowicza. W dalszej części wyprawy pojawił się także Dom pod Trąbami, nie mogło również zabraknąć Zamku Książąt Mazowieckich.

fot. Wiktor Pleczyński

Zwieńczeniem wyprawy były odwiedziny w kościele św. Dominika na Górkach, czyli kompleksie klasztoru podominikańskiego. Na miejscu ojciec Marcin Kowalewski, proboszcz parafii, opowiedział historię tego niezwykłego miejsca.fot. Wiktor Pleczyński

Obiekt, niestety, pilnie potrzebuje pomocy ze względu na fatalny stan części zabudowań, a przeprowadzenie remontu jest tym trudniejsze, że budynki klasztoru należą aż do trzech podmiotów. Poza Misjonarzami Klaretynami, którzy w zeszłym roku objęli opieką kościół, w budynkach funkcjonuje również Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, a część obiektu należy do miasta.

fot. Wiktor Pleczyński

Kolejny spacer w ramach cyklu „Odkryj z nami Płock” odbędzie się 12 lipca. Tym razem przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej poprowadzą uczestników przez Stary Rynek oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

fot. Wiktor Pleczyński

Harmonogrm

  • 12.07.2020 (niedziela) Stary Rynek + Sanktuarium 12.00, Stary Rynek
  • 19.07.2020 (niedziela) Dzielnica Żydowska 12.00, Stary Rynek
  • 25.07.2020 (sobota) Średniowieczny Płock 12.00, Stary Rynek
  • 02.08.2020 (niedziela) Filmowy Płock 12.00, Stary Rynek
  • 09.08.2020 (niedziela) Znane Płocczanki 12.00, Stary Rynek
  • 16.08.2020 (niedziela) Obrona Płocka 1920 12.00, Stary Rynek
  • 22.08.2020 (sobota) Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów 12.00, Stary Rynek.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU