REKLAMA

Za nami przysięga wojskowa w Sierpcu

REKLAMA

W niedzielę mazowieccy terytorialsi po raz pierwszy przysięgali w Sierpcu. Do żołnierzy w listach zwrócili się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz europoseł Adam Bielan.

23 lutego o godzinie 12 na stadionie miejskim w Sierpcu ponad 100 żołnierzy-ochotników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego.

Podczas przysięgi po raz pierwszy w historii brygady, promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski, kadeci kursu podoficerskiego SONDA.

– Składając przysięgę wojskową, stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, które są formacją wyjątkową. Jako żołnierze stąd,tu urodzeni, tu mieszkający, doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce służby. To wasz wielki atut. Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności. To oznacza, że w każdej sytuacji kryzysowej, która może nawiedzić wasz region, będziecie chronić zdrowie i życie ludzkie, współdziałając z lokalną administracją i innymi służbami – napisał w liście do przysięgających minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Przemysław Owczarek.

– Dziś wy jako żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze brygady noszącej imię rotmistrza Pileckiego będziecie wypowiadać słowa roty żołnierskiej przysięgi, przysięgi na wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Obyście nigdy nie musieli wypełniać jej słów w warunkach wojny. Chciałbym, aby jego słowa były dla was drogowskazem na czas służby, jak również towarzyszyły wam w życiu codziennym. Kochajcie ojczystą ziemię. „Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu”. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem – powiedział dowódca brygady.

fot. materiały prasowe

List do przysięgających wystosował także Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan. W jego imieniu odczytał go radny sejmiku województwa mazowieckiego Artur Czapliński.

– Dzisiejsza przysięga wojskowa to jest wasze wielkie święto. To jest powód do dumy, wzruszenia i radości. Ale przysięga wojskowa to również wielki obowiązek i powinność, które dziś przyjęliście na siebie na zawsze. Obowiązek wobec Ojczyzny, Narodu i Boga. Obowiązek, aby chronić i walczyć za te wartości dumnie i mężnie. Zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny – napisał europoseł Adam Bielan.

Wśród żołnierzy-ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Znaleźli się między innymi: uczniowie i studenci, prawnicy, mechanicy-inżynierowie, informatyk, pielęgniarki, asystent spedytora kolejowego, fizjoterapeuta, ratownik medyczny oraz nauczyciel.

Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach terytorialsów jako inwestycję w rozwój osobisty.fot. materiały prasowe

Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zwrócił się również do przyszłych podoficerów.

– Po raz pierwszy w historii brygady, jesteście żołnierzami, którzy zostali promowani na pierwszy stopień podoficerski z kursu SONDA. Pokazaliście, że Terytorialna Służba Wojskowa to możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Dziś, wraz ze stopniem kaprala, przyjmiecie na siebie odpowiedzialność, będziecie dowodzić innymi. Życzę wam wytrwałości – mówił płk Przemysław Owczarek.

Przygoda z mundurem dla żołnierzy-ochotników, rozpoczęła się 8 lutego, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku. Wypowiedziane słowa przysięgi wojskowej, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

W imieniu zaprzysiężonych wystąpił szeregowy Dariusz Lech.

– Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. W roku, w którym obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, rocznicę jednej z najważniejszych bitw w dziejach ludzkości, słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy. „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”, przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego – podkreślał szer. Dariusz Lech.

fot. materiały prasowe

Przysięgający w niedzielę terytorialsi zasilą szeregi 65 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

Wszyscy bohaterowie uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku.

fot. materiały prasowe

Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administrację lokalną.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU