REKLAMA

Wyszogród bez OSP? „Osoba wpisująca nie miała takich uprawnień”

REKLAMA

W ostatni dzień lipca na profilu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszogrodzie pojawił się komunikat, który niewątpliwie wzbudził zaniepokojenie mieszkańców gminy Wyszogród. Zgodnie z nim, OSP nie jest w stanie zapewnić gotowości bojowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia z jednostki nie wyjedzie żaden zastęp. Przyczyną takiego stanu rzeczy miałby być brak porozumienia pomiędzy OSP a urzędem miasta.

– W związku z brakiem porozumienia pomiędzy Urzędem Gminy i Miasta a Naszą Jednostką, od dnia jutrzejszego nasza jednostka pozostaje bez kierowców pełniących całodobowe dyżury, w związku z czym nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej gotowości bojowej. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia zagrożenia, np. pożaru, wypadku itp. z naszej jednostki nie wyjedzie żaden zastęp. Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do takiej sytuacji i bardzo nad nią ubolewamy. Jednocześnie mamy nadzieję, że sytuację tą uda się szybko rozwiązać. W przypadku wystąpienia zagrożenia interwencję podejmowały będą jednostki z sąsiednich jednostek oraz zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Płocka – poinformowano 31 lipca na profilu społecznościowym OSP Wyszogród.

Jak tłumaczył administrator tego profilu w komentarzach, jednostka zrzesza 74 członków, ale nie każdy członek jest uprawniony do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ponieważ nie wszyscy posiadają uprawnienia kierowcy. Kierowców w OSP Wyszogród jest 9, z czego 7 pracuje poza Wyszogrodem. Od 1 sierpnia kolejny z kierowców zaczął pracę poza Wyszogrodem, a ostatni dyspozycyjny kierowca, który był na etacie, przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Zrzut z profilu OSP Wyszogród

Zaniepokojeni tym wpisem, skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy i Miasta Wyszogród. Jak wyjaśniła nam sekretarz Anna Kossakowska, wpisów, o których mowa, dokonywała osoba nieuprawniona, która od 1 sierpnia nie pracuje w OSP Wyszogród. – Obawiam się, że ten wpis może wyrządzić szkodę wyszogrodzkiemu OSP – przyznała pani sekretarz. Jak dodała, urząd przekaże oficjalne stanowisko w tej sprawie po spotkaniu z zarządem OSP Wyszogród.

I faktycznie, 2 sierpnia na stronie gminy Wyszogród ukazało się oświadczenie, w którym poinformowano, że 1 sierpnia z inicjatywy Urzędu Gminy i Miasta Wyszogród oraz Radnych Gminy z terenu Wyszogrodu, odbyło się spotkanie w sprawie omówienia sytuacji w jednostce OSP Wyszogród. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele urzędu, w tym burmistrz Jan Boszko, pomimo przebywania na urlopie wypoczynkowym, a także przedstawiciele zarządu OSP Wyszogród, m.in. prezes Wiesław Ambroziak, członkowie Jan Miszczuk oraz Michał Kwaśnik, Komendant Miejsko-Gminny OSP Wyszogród Krzysztof Laskowski. Obecni byli także radni gminy. Ze względu na wcześniej ustalone pilne spotkanie, nie uczestniczył natomiast Naczelnik OSP Wyszogród.

Po rozmowie i przedstawieniu swoich stanowisk, ustalono oficjalne oświadczenie zarządu OSP:

„Wpisy pojawiające się na stronach internetowych z logo OSP Wyszogród wraz z linkiem do oficjalnej strony tego stowarzyszenia były zamieszczane przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania oficjalnego stanowiska Zarządu i samego OSP. Wpisy te są subiektywną oceną jednostki, godzą w dobre imię zarówno tego stowarzyszenia wraz z jego Członkami jak również Gminy, która finansuje działalność Straży.”

Jak podkreślono, wpisy zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomym wykluczeniu OSP Wyszogród z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i braku gotowości bojowej, natomiast jednostka OSP Wyszogród, po uzgodnieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, ma zabezpieczony stan gotowości bojowej i nadal niezmiennie działa w KSRG.

Zarząd OSP Wyszogród w trybie pilnym postanowił zwołać swoje posiedzenie na dzień 02.08.2018 r. w celu interwencji, w związku z fałszywymi informacjami zamieszczanymi przez osobę nieuprawnioną do samodzielnego reprezentowania i wyrażaniu opinii o stanie zabezpieczenia Gminy przez OSP Wyszogród. Informacje te powodują poczucie zagrożenia i niepewności wśród Mieszkańców naszej Gminy – podsumowano w oświadczeniu.Podczas spotkania, przedstawiciele gminy przekazali również informację, że od 2017 roku zabezpieczane są przez Gminę i Miasto Wyszogród dwa etaty przeznaczone dla strażaków, pełniących obowiązki kierowców w OSP na dyżurach alarmowych. Wyjaśniono też, że osoba dokonująca wpisu sama złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, która była związana z pełnieniem obowiązku kierowcy przy OSP Wyszogród. „Osoba ta nie wyraziła zgody na dalszą współpracę z Urzędem” – zapewniano.

Radni złożyli w związku z tym wniosek o zobligowanie przez zarząd OSP osoby, która dokonała wpisów, do publicznego przeproszenia Druhów OSP Wyszogród, a przede wszystkim mieszkańców, za upublicznienie nieprawdziwych informacji, dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego Miasta i Gminy Wyszogród, a także do zamieszczenia na oficjalnej stronie OSP Wyszogród sprostowania, dotyczącego jej przynależności i działania w KSRG.

Wnioskowali też o wyciągnięcie konsekwencji służbowych w stosunku do osoby nieupoważnionej do zamieszczania nieprawdziwych informacji w imieniu OSP Wyszogród oraz poinformowanie o podjętych krokach Burmistrza i Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Wyszogród.

Radni zastanawiają się też nad możliwościami prawnymi w zakresie możliwości popełnienia przestępstwa przez tę osobę. Urząd Gminy zobowiązał się do bieżącego monitorowania sytuacji w OSP Wyszogród i informowania zarówno mieszkańców, jak i Radę Gminy.

– Zarówno OSP Wyszogród, jak i Urząd Gminy i Miasta Wyszogród, dołożą wszelkich starań, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo na terenie gminy i są ze sobą w stałym kontakcie, jak również z KM PSP w Płocku – zapewniano.

W podsumowaniu spotkania wszystkie strony w nim uczestniczące stwierdziły, że współpraca pomiędzy Gminą a OSP Wyszogród układa się prawidłowo, a Druhowie z OSP Wyszogród swoje obowiązki wypełniają należycie i z poświęceniem w ramach dysponowanego czasu.

2 sierpnia w komentarzu do posta na profilu OSP Wyszogród pojawiło się sprostowanie.

W kwestii sprostowania powyższego posta – w poście zabrakło jednego, jak się okazało ważnego szczegółu, za co serdecznie przepraszam, ponieważ faktycznie ja jestem jego autorem i tego nie ukrywam, ani się tego nie wstydzę. Jednostka OSP Wyszogród od dnia 1 sierpnia nie posiada etatowych kierowców. Przez co, nie jest w stanie wyjechać do zdarzeń w godzinach 6:00 – 17:00.
Przez ten czas do zdarzeń na naszym terenie dysponowane będą jednostki sąsiednie . Co wydłuży jedynie czas podjęcia interwencji. Po godzinie 17, członkowie OSP którzy maja uprawnienia do kierowania pojazdami, pełnią dyżur w jednostce dzięki czemu w godzinach wieczornych oraz nocnych jednostka funkcjonuje „normalnie”. 
Jednocześnie informuje, iż cały czas trwają intensywne poszukiwania nowych kierowców – z dwoma kandydatami rozmowy maja się odbyć w najbliższych dniach.
Za niedoprecyzowanie informacji jeszcze raz serdecznie przepraszam.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 14

 1. Proboszcz says:

  Prawdziwy dziennikarz nie kopiuje postów tylko rozmawia z wszystkimi stronami i relacjonuje.
  Jak bogate ma Pani doświadczenie w dziennikarstwie?

  • kazik says:

   jesteś kretynką. nie sądzę aby facet nie umiał doczytać wszystkiego i pisał jak blondyna.

  • Marko says:

   haha. faktycznie proboszcz. jakie masz doświadczenie w czytaniu? od wczoraj składasz literki?

 2. Johny Bazookatone says:

  A co ma gmina powiedzieć…może tylko mówić że jest dobrze…
  Dwa dni przed tym jak ukazał się post na profilu OSP odnośnie braku gotowości z powodu braku kierowców,jednostka od 6 do 17 nie była mobilna (tylko się cieszyć że nic się nie wydarzyło)…Wcale się nie dziwię że autor postu tylko tak mógł wpłynąć na decyzję urzędu i natychmiastowe spotkanie zarządu, w przeciwnym razie gdyby się coś stało,odpowiedzialność zostało by obarczone OSP.
  Więc wyciąganie konsekwencji wobec autora postu to totalna bzdura,działał z myślą o wszystkich i w temacie bezpieczeństwa wszystkich za co ukarany być nie powinien,za to niech gmina wyciągnie konsekwencje swoich czynów i zastanowi się co z tym zrobić żeby zapewnić godne warunki przynajmniej dwóm osobom na stanowisku kierowcy wozu technicznego i ciężkiego…
  Ekipa jest tutaj dobra i wiem że gdyby coś się w tej sprawie ruszyło to kierowców by mieli (nieodpłatnie, z powołania),ale żeby tak się stało to ta hermetyczna bańka musi zostać przebita,a nie całe życie tylko liczyć na to że jakoś to wszystko się uda.

  • marko says:

   Tylko że nie pisząc tego oficjalnie to równie dobrze możesz być jakimś świrem ktory podszywa się i mąci. Nikt Cię nie zna a ty masz zwidy i żale. Czy ktokolwiek kto uważa że jest inaczej niż w artykule skontaktował się z dziennikarzem? Jedna osoba? Nikt? To te wasze wpisy są śmieszne. „kto ma wiedzieć ten wie” tylko kogo to obchodzi.
   .

  • Bez urazy says:

   To jest OSP. I wymuszanie od gminy etatów zarobkowych jest dla mnie chore. Niespełnione ambicje osób, które nie dostały się do PSP zapewne.

 3. S says:

  CYtam ten artykuł i jestem w szoku. Dlaczego coś publikujecie kontaktując się tylko jedna ze stron owego konfliktu. I dlaczego nie napiszecie że UGiM już pół roku temu dostał informacje, że jeden kierowców chce odejść, a mimo to nie poczynil starań o nowego kierowcę? Pozdrawiam

  • Agnieszka says:

   Zareagowaliśmy na wpis umieszczony na profilu OSP Wyszogród i skontaktowaliśmy się z urzędem, który przekazał nam oświadczenie zarządu OSP Wyszogród. To są dwie strony „konfliktu”. Otrzymaliśmy jasną informację – osoba, która dokonała wpisu nie pracuje w OSP Wyszogród i nie miała uprawnień do dokonania wpisu, a zarówno Urząd Gminy i Miasta Wyszogród, jak i zarząd OSP Wyszogród, są w swoich opiniach jednoznaczni.
   Nie czerpaliśmy przy tym materiale wyłącznie informacji z Facebooka, lecz mailowo i telefonicznie skontaktowaliśmy się z zainteresowanymi stronami. Zacytowaliśmy również wypowiedź, będącą sprostowaniem autora wpisu.
   Skąd więc ten „szok”?

   • A.S says:

    Pani Agnieszko, dlaczego to UGiM przekazuje oswiadczenie Zarządu OSP a nie sam Zarząd ?
    Czy dla Pani cała ta sytuacja, jako dziennikarza nie wydaje sie dziwna ? W mojej opinii – po przeczytaniu artykułu i wszystkich komentarzy, stwierdzam że w całej tej sytuacji mogą być nie dwie a trzy strony konfliltu… czy ko taktowala się Pani z Autorem wpisu ? Albo z Komendą Miejską PSP w Płocku, aby dowiedzieć się jaka faktycznie jest sytuacja z jednostką OSP Wyszogród?
    Czy rzeczywiście jednostka od dnia 1 sierpnia jest bądź była w pełnej gotowości bojowej ?

    Wydaje mi się że powinna Pani zaciągnąć takie informacje, aby obiektywnie opisać cala sytuację…

   • Agnieszka says:

    Po pierwsze, gdzie Zarząd OSP miałby zamieścić takie oświadczenie? Profil FB prowadzi inna osoba, strony internetowej OSP chyba nie ma, a przynajmniej ja nie znalazłam (jest jedynie pusta strona https://wyszogrod.osp.pl). Nie mam powodów przypuszczać, że urząd zamieszcza na swojej stronie sfałszowane oświadczenie zarządu OSP, z dużą dozą pewności można więc stwierdzić, że tekst oświadczenia jest faktycznie tekstem zarządu OSP Wyszogród.
    Owszem, jako dziennikarz zauważam, że doszło do wewnętrznego konfliktu, jednak jeśli ani zarząd OSP, ani gmina nie chcą o tym mówić, to szanuję ich zdanie, ponieważ jest to sprawa pomiędzy tymi dwoma instytucjami.
    Trzecią stroną konfliktu są zapewne sami strażacy – wiem, w jak często tragicznych warunkach pracują, przy częstym umniejszaniu ich zasług. Właśnie dlatego zacytowałam wpisy zamieszczone przez jednego z druhów.
    Pana (pani) wpis sugeruje, że powinnam być nieufna wobec wszystkiego co słyszę z urzędu gminy, co jest oficjalnie zamieszczone jako oświadczenie, ale i wobec tego, co zamieszczane jest na profilu facebookowym OSP. I tak jest. Dlatego zamieszczam cytaty, przytaczam wypowiedzi, bez własnego osądu.
    Jeśli chodzi o sytuację OSP od 1 sierpnia, przytoczyłam zarówno wypowiedź gminy, jak i oświadczenie zarządu oraz sprostowanie zamieszczone na FB. Rozumiem, że dla osób zaangażowanych w tę sprawę jest jeszcze mnóstwo drobnych i mniej drobnych niuansów tej sprawy, o których nie mam szans wiedzieć, jednak szczerze, nie rozumiem pretensji zawartych w komentarzach. Chodzi o to, że w ogóle napisałam o tej sprawie, zapewne jako jedna z nielicznych?
    W mojej ocenie sprawa jest zakończona – gmina zapewniła, że szuka kierowców, a mieszkańców poinformowałam (cytując wpis na profilu OSP), że w godzinach 6-17 może być problem z wyjazdem straży. Jeśli ktoś będzie chciał skontaktować się ze mną i poinformować o sprawach wewnętrznych tej jednostki, to na pewno tej osoby wysłucham. Zadaniem dziennikarza jest jednak również nie szkodzić – przyjmuję na siebie odpowiedzialność za każde napisane słowo, stąd, wybaczcie Drodzy Komentujący, ale sama muszę zdecydować o czym mi pisać wolno, a o czym nie. Pozdrawiam, zapewniając o pełnej życzliwości dla wszystkich OSP, z którymi często współpracuję.

 4. jaoko says:

  Pani Agnieszko, wydaje mi się, że Powinna się Pani zapoznać bardziej ze sprawą. Z facebook’a wszystkiego się niestety Pani nie dowie.

 5. martolli says:

  A gdzie w tym poście ze strony straży jest informacja o wykreśleniu z KSRG, bo znaleźć nie mogę?

 6. Anonim says:

  Sprostowanie pojawiło się wczoraj więc teraz to wasz wpis wprowadza ludzi w błąd

  • Agnieszka says:

   Faktycznie, pojawiło się w komentarzach, a nie jako post – prostujemy artykuł i dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU