Żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w drodze na działania był świadkiem wypadku z udziałem autokaru i trzech aut osobowych. Płocczanin natychmiast ruszył na pomoc uczestnikom zdarzenia.
11 grudnia w wybranych brygadach obrony terytorialnej, żołnierze zostali wezwani do natychmiastowego stawienia się w jednostkach. Był to element tak zwanej kontroli stawiennictwa, cyklicznie realizowanej w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Tego dnia żołnierz 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku, kapral Dominik Gałczyński, w drodze do miejsca stałej dyslokacji był świadkiem wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło około godziny 13.15 na drodze S7 w okolicach Dziekanowa Leśnego.
W wypadku brał udział autokar i trzy samochody osobowe. Zanim na miejscu pojawiły się służby ratownicze, Terytorials z Płocka rozpoczął akcję.
Kapral Dominik Gałczyński zabezpieczył miejsce zdarzenia, dzieląc zadania między osoby, które zatrzymały się przy miejscu zdarzenia, a następnie przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie. Żołnierz wykorzystał kołnierz ortopedyczny typu AMBU, wchodzący w skład zestawu plecaka sanitariusza-ratownika, który został przydzielony kpr. Gałczyńskiemu.
– Wszyscy żołnierze WOT zostali przeszkoleni z podstaw ratownictwa medycznego, a ratownicy pola walki przeszli dodatkowo zajęcia specjalistyczne. Ratownictwo medyczne jest z punktu widzenia Wojsk Obrony Terytorialnej niezwykle istotne, bo właśnie te umiejętności mogą się przydać zarówno w czasie zagrożenia militarnego, jak i w cywilu – jak informuje kpr. Cezary Okraszewski, podoficer sekcji współpracy cywilno-wojskowej.
Wojskowi medycy zostali wyposażeni w plecaki medyczne, z którymi praktycznie się nie rozstają w życiu cywilnym.
– W razie konieczności, mogą ich używać do ratowania zdrowia i życia innych osób. Często to właśnie oni, jeszcze przed przybyciem służb na miejsce akcji ratunkowej, są pierwszymi, którzy potrafią udzielić pomocy poszkodowanym. Doskonałym tego przykładem jest kpr. Dominik Gałczyński – zaznacza kpr. Cezary Okraszewski.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w swoich szeregach ma już 120 osób z przeszkoleniem KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy). Do końca roku będzie miała wśród swoich żołnierzy ponad 230 z certyfikatem KPP, z czego ponad 50 to żołnierze 64 blp w Płocku.
