REKLAMA

Wypadek autokaru i trzech osobówek. Rannej pomógł płocki żołnierz

REKLAMA

Żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w drodze na działania był świadkiem wypadku z udziałem autokaru i trzech aut osobowych. Płocczanin natychmiast ruszył na pomoc uczestnikom zdarzenia.

11 grudnia w wybranych brygadach obrony terytorialnej, żołnierze zostali wezwani do natychmiastowego stawienia się w jednostkach. Był to element tak zwanej kontroli stawiennictwa, cyklicznie realizowanej w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tego dnia żołnierz 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku, kapral Dominik Gałczyński, w drodze do miejsca stałej dyslokacji był świadkiem wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło około godziny 13.15 na drodze S7 w okolicach Dziekanowa Leśnego.

W wypadku brał udział autokar i trzy samochody osobowe. Zanim na miejscu pojawiły się służby ratownicze, Terytorials z Płocka rozpoczął akcję.

Kapral Dominik Gałczyński zabezpieczył miejsce zdarzenia, dzieląc zadania między osoby, które zatrzymały się przy miejscu zdarzenia, a następnie przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie. Żołnierz wykorzystał kołnierz ortopedyczny typu AMBU, wchodzący w skład zestawu plecaka sanitariusza-ratownika, który został przydzielony kpr. Gałczyńskiemu.– Wszyscy żołnierze WOT zostali przeszkoleni z podstaw ratownictwa medycznego, a ratownicy pola walki przeszli dodatkowo zajęcia specjalistyczne. Ratownictwo medyczne jest z punktu widzenia Wojsk Obrony Terytorialnej niezwykle istotne, bo właśnie te umiejętności mogą się przydać zarówno w czasie zagrożenia militarnego, jak i w cywilu – jak informuje kpr. Cezary Okraszewski, podoficer sekcji współpracy cywilno-wojskowej.

Wojskowi medycy zostali wyposażeni w plecaki medyczne, z którymi praktycznie się nie rozstają w życiu cywilnym.

– W razie konieczności, mogą ich używać do ratowania zdrowia i życia innych osób. Często to właśnie oni, jeszcze przed przybyciem służb na miejsce akcji ratunkowej, są pierwszymi, którzy potrafią udzielić pomocy poszkodowanym. Doskonałym tego przykładem jest kpr. Dominik Gałczyński – zaznacza kpr. Cezary Okraszewski.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w swoich szeregach ma już 120 osób z przeszkoleniem KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy). Do końca roku będzie miała wśród swoich żołnierzy ponad 230 z certyfikatem KPP, z czego ponad 50 to żołnierze 64 blp w Płocku.

fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU