REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego tuż, tuż. Jak głosować? Mamy dla Was krótki przewodnik

REKLAMA

Już w niedzielę 26 maja br. zadecydujemy o tym, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim. Nie ulega wątpliwości, że wobec ogólnej sytuacji, jaka zaistniała się w krajach zjednoczonej Europy, nasze wybory zadecydują o naszym powodzeniu lub też dezintegracji życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

A problemów, które leżą w kompetencjach brukselskiego gremium, wciąż przybywa: jak zadbać o środowisko, jak korzystać z odnawialnych źródeł energii, ile zapłacimy za prąd i wodę, jak wysoki będzie poziom dopłat do marchewki lub też szyneczki na stole przeciętnego Kowalskiego, po jakich drogach i jakimi pociągami będziemy podróżować, co poczniemy z bezrobociem, kształceniem naszych dzieci, jaką im przyszłość zgotujemy?

PowiązaneTematy

Jednym słowem, na najbliższe lata wykuwamy swój los i choć niektórym się wydaje, że to nie nasze sprawy, a Europa leży gdzieś, za odległym horyzontem, to od piętnastu lat tkwimy w samym jej środku, będąc jej integralną częścią. Któż lepiej zadba o nasze interesy, jak nie my sami?

W Polsce będziemy wybierać 52 posłów do Parlamentu Europejskiego, składającego się ogółem z około 700 reprezentantów 28 krajów członkowskich; w tym celu powołano w kraju 13 okręgów wyborczych. Płock został przyporządkowany do okręgu wyborczego nr 5, obejmującego swym zasięgiem większość województwa mazowieckiego, z wyłączeniem Warszawy i okolic. 16 kwietnia br. zakończono już zgłaszanie kandydatów na posłów, tak zatem mamy już teraz pełną możliwość zapoznania się z nazwiskami pretendentów, na których będziemy głosować.

Kto tym razem wybiera się do Brukseli dowiemy się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem: wybory.gov.pl/pe2019/pl/organy_wyborcze/okregowe/5.

W jaki sposób głosować i co zastaniemy w dniu wyborów w naszej obwodowej komisji wyborczej? Tak jak było do tej pory, podstawowym sposobem głosowania pozostał osobisty udział w wyborach; oczywiście do lokalu obwodowej komisji właściwej dla miejsca naszego stałego zameldowania, należy udać się z dokumentem tożsamości. W Obwieszczeniu Prezydenta Miasta Płocka o podziale miasta na obwody do głosowania, które można pobrać na stronie plock.eu, sprawdzimy, w którym miejscu będzie się znajdować nasz lokal wyborczy.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przewidziano możliwości głosowania za pośrednictwem internetu, czy też korespondencji mailowej, natomiast do 13 maja br. osoby niepełnosprawne mogły zgłosić właściwemu komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego. Wtedy nie później niż na 7 dni przed głosowaniem, wyborca otrzymuje z gminy do rąk własnych tzw. pakiet wyborczy, który po wypełnieniu i zaklejeniu w specjalnej kopercie przekazuje najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym przed dniem wyborów przedstawicielowi Poczty Polskiej.Do 17 maja br. osoby niepełnosprawne lub te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75. rok życia, mogą wnioskować do Prezydenta Miasta Płocka o ustanowienie swego pełnomocnika, który będzie miał uprawnienia do głosowania w imieniu osoby, którą reprezentuje; wnioski w tej sprawie należy składać w oddziale Urzędu Miasta przy Al. Józefa Piłsudskiego 6. Sama procedura nie jest skomplikowana, a potrzebne druki – „Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa” oraz „Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa” można pobrać ze strony Państwowej Komisji Wyborczej.

Mamy doskonałą zatem okazję, aby pomóc naszym bliskim, sąsiadom, znajomym umożliwiając im skorzystanie z ich praw wyborczych i włączenie się do życia publicznego.

Mamy również możliwość głosowania poza miejscem stałego zameldowania – w tym celu przygotowano dla nas dwie możliwości. Po pierwsze w urzędzie gminy, w której przebywamy na stałe, ale nie jesteśmy tam zameldowani, można złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców wraz z deklaracją w terminie do 21 maja br. Powyższą czynność można również przeprowadzić za pośrednictwem Internetu, jednakże w tym przypadku należy posiadać „profil zaufany”.

Po drugie, z urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim.

W Płocku będzie konkurować ze sobą 80 kandydatów – po dziesięciu z każdego z ośmiu komitetów wyborczych. Karta do głosowania będzie miała postać jednej płachty. Aby nasz głos był ważny, w obrębie kratki przy nazwisku naszego faworyta należy postawić znak „x” (dwie przecinające się linie). Postawienie więcej niż jednego znaku lub też niepostawienie znaku w żadnej kratce powoduje nieważność głosu. Lokale wyborcze w dniu 26 maja br. będą czynne w godzinach 7-21.

Mam nadzieję, że w możliwie najszerszej reprezentacji społecznej spotkamy się przy urnach wyborczych, bo przecież każde wybory są widomym potwierdzeniem naszej obywatelskiej świadomości i odpowiedzialności. To my mamy bezpośredni wpływ na losy przeważającej części Starego Kontynentu, a jakich delegatów wybierzemy, taką będziemy mieli Polskę i taką Europę.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 10

 1. kanalia says:

  Oderwać PiSSdzielcze tępe ryje od koryta bo niedługo ceny i inflacja pożre wasze 500+ i pensje

  • artek says:

   Masz rację, dlatego należy zagłosować następująco: inteligencja na Rosatiego, chłopi na Kalinowskiego, narodowcy na Korwin-Mikke.

 2. asia says:

  lewaki putynowskie

 3. koperek says:

  jak głosować? lista nr 4

 4. Sherlock says:

  10 tysi euro za miesiąc z dodatkami tylko za ,,byc” każdego skusi. I dlatego lecą jak muchy do g….

 5. Juras says:

  Nie glosowac, bo Parlament Europejski jest do niczego niepotrzebny. Dyrektywy (ustawy) ustala Komisja Europejska w Brukseli. W parlamencie poslowie wyglaszaja jedynie rozne stanowiska, a maja na to AZ dwie (2) minuty.

 6. obiektywny says:

  Wcale nie głosować. Wszyscy, powtarzam wszyscy idą tylko i wyłącznie po kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU