REKLAMA

Wsparcie dla małych i mikroprzedsiębiorstw z Mazowsza. Do rozdania blisko 20 mln zł

REKLAMA

Samorząd Mazowsza przekaże prawie 20 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej do ponad 600 małych i mikroprzedsiębiorstw z województwa.

Kolejne znaczne fundusze z Unii Europejskiej zostaną przyznane przez samorząd województwa mazowieckim przedsiębiorcom, którzy mierzą się ze skutkami pandemii COVID-19. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego 611 mikro i małych firm otrzyma unijną pomoc na utrzymanie bieżącej działalności.

Na ten cel przeznaczono 19,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Od początku pandemii samorząd województwa przyznał mazowieckim przedsiębiorcom blisko 68 mln zł w ramach wsparcia z UE.

W październiku odbył się drugi konkurs o dotacje płynnościowe dla firm. O pomoc finansową na bieżące utrzymanie działalności tym razem ubiegali się przedsiębiorcy prowadzący jako główną działalność transportową, gastronomiczną, reklamową, fotograficzną, artystyczną, sportową czy rozrywkową.

To już drugi nabór zorganizowany w nadzwyczajnym trybie.

– To specyficzny czas, który wymaga elastyczności i podejmowania szybkich decyzji. Skutki pandemii odczuliśmy wszyscy, a obostrzenia wprowadzone przez rząd szczególnie mocno odbiły się na działalności mikro i małych przedsiębiorstw. Ten sektor gospodarki poniósł ogromne straty. Wiele przedsiębiorstw utraciło płynność finansową, wiele jest też na skraju bankructwa. Potrzebują naszego wsparcia, stąd decyzja o przekazaniu kolejnych środków finansowych w formie bezzwrotnych dotacji, co w dobie kryzysu nabiera szczególnego znaczenia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na między innymi:

  • wynagrodzenia pracowników,
  • pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych,
  • pokrycie zobowiązań handlowych,
  • zaległych faktur,
  • kosztów użytkowania infrastruktury,
  • zakupu towarów.

Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk pomimo kończących się już możliwości dofinansowania ze środków europejskich, samorząd Mazowsza stara się kierować pomoc do firm najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

– W sumie do tej pory w ramach RPO WM 2014-2020 przekazaliśmy mazowieckim przedsiębiorcom prawie 68 mln zł. To nie tylko ogromne wsparcie finansowe, ale też nadzieja dla 1,8 tys. firm na skuteczną walkę z kryzysem, a co za tym idzie utrzymanie się na rynku – mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Warunkiem otrzymania wsparcia był spadek przychodów ze sprzedaży w okresie od czerwca do sierpnia o co najmniej 50 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące.– Z uwagi na wyjątkową sytuację Unia Europejska wprowadziła najbardziej elastyczne zasady pomocy w historii, co pozwoliło na udzielenie wsparcia dla mikro oraz małych firm. Realizacja programu regionalnego jest już na końcowym etapie, dlatego z uwagi na ograniczoną pulę środków dotacje skierowane zostały do branż, które
w największym stopniu dotyczą ograniczenia. Dla pozostałych przedsiębiorców dostępna jest natomiast oferta preferencyjnych pożyczek – dodaje Mariusz Frankowski dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Można już zapoznać się z listą przyznanych dotacji w konkursie z Działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektów – Finansowanie wydatków MŚP dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej wskutek COVID-19 (nr RPMA.03.03.00-IP.01-14-112/20).

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie internetowej poświęconej Funduszom Europejskim w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.

Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

W celu zdobycia szczegółowych informacji można kontaktować się z ekspertami w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne warto skorzystać z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych.

Informacje o godzinach pracy punktów oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej poświęconej Funduszom Europejskim w zakładce „Punkty informacyjne”. Można również zapisać się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU