WOPR podsumowuje rok

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Płoccy ratownicy wodni pracują nie tylko latem. Właśnie podsumowali swoją działalność w mijającym roku. Zobaczcie, czym jeszcze oprócz ratowania tonących, zajmują się pracownicy WOPR.

Sezon letni już dawno za nami, na wodach coraz mniej łodzi, a ratownicy płockiego WORP wciąż w akcji. Zadając kłam obiegowej opinii, jakoby ratowników nad wodami można było spotkać tylko latem, płoccy wodniacy przez cały rok organizują akcje, mające na celu zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również poziomu bezpieczeństwa nad wodami. Mijający rok zaowocował wieloma przedsięwzięciami podjętymi przez WOPR, których beneficjentami byli mieszkańcy miasta Płocka.

Ratownicy WOPR realizowali swoje statutowe powinności m.in. poprzez odebranie 76 zgłoszeń o zagrożeniu życia i zdrowia, podjęli 47 interwencji w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego – w tym poszukiwania osób – używając przy tym 7 łodzi motorowych, 12 łodzi wiosłowych oraz podręczny sprzęt ratowniczy. W akcjach brało udział 42 ratowników Rejonowego Płockiego WOPR, którzy współpracowali ze służbami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Należy mieć na uwadze, że Rejonowy Płocki WOPR działa na terenach dawnego województwa płockiego, wyjątek to powiat kutnowski, znajdujący się w województwie łódzkim. W całym rejonie ich działania jest około 700 członków. Głównymi zadaniami jest ochrona zdrowia i życia ludzi nad wodą oraz prowadzenie akcji ratowniczych podczas sytuacji powszechnego zagrożenia, takich jak powódź.

Poza najbardziej oczywistą działalnością, w postaci podejmowania akacji ratunkowych na wodzie, WOPR podejmuje i realizuje wiele projektów na rzecz mieszkańców Płocka.
W styczniu br. zainicjowany został nowatorski (pierwszy i jedyny w Polsce !) projekt pod nazwą „Bezpieczna zima z WOPR”. W trakcie jego realizacji młodzież płockich szkół zapoznana została z budową i strukturą lodu, warunkami przy jakich można wchodzić na lód, jak być wyposażonym przed wejściem na lód i przede wszystkim co robić w przypadku załamania się lodu i wpadnięcia do lodowatej wody.

W trakcie grania „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” płoccy ratownicy zebrali ponad 10 000 zł, czym w wydatny sposób wsparli płocki sztab Orkiestry.

W kwietniu 2013 roku, płocki WOPR inicjując kampanię społeczną, zorganizował ponad 120 wolontariuszy w celu zbierania śmieci wokół płockiego zalewu „Sobótka”. Zebrano ponad tonę śmieci, zarówno wokół zalewu, jak i z jego dna (przy użyciu ekip nurkowych). Zainteresowanie akcją przerosło najśmielsze oczekiwania, a – co godne podkreślenia – grono nauczycielskie kilku szkół podstawowych wspomnianą akcję potraktowało jako dobrą lekcję ekologii i do sprzątania zalewu zaprosiło uczniów i ich opiekunów.

Wyjątkowo zaszczyceni byli członkowie WOPR, kiedy 24 kwietnia 2013 r., biorąc udział w konkursie pod hasłem „Godni Naśladowania”, zorganizowanym przez Urząd Miasta Płocka, WOPR znalazł się wśród trzech finalistów tej edycji konkursu i został nagrodzona wyróżnieniem za działalność w roku 2012.

Na przełomie września i października 2013 roku, ratownicy WOPR przeprowadzili cykl spotkań z uczniami klas szóstych szkół podstawowych w Płocku. Tematem zajęć była „Pierwsza pomoc przedmedyczna dla osób pod wpływem alkoholu i narkotyków”. Statystycznie rzecz biorąc, młodzież w wieku 13 lat (szósta klasa) po raz pierwszy sięga po alkohol, a nawet narkotyki, stąd też przedmiotowa inicjatywa. W czasie spotkań uczniowie dowiedzieli się o wpływie narkotyków i alkoholu na organizm ludzki oraz o sposobach pomocy osobom, będącym pod ich wpływem. Prezentując resuscytację, ratownicy zapraszali młodzież do wykonywania poszczególnych ćwiczeń na fantomie, kładąc szczególny nacisk na bezpieczeństwo własne, informując, że należy zakładać rękawiczki ochronne, a do wykonywania zastępczego oddechu używać maseczek jednorazowych. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy w trakcie i po zakończeniu prezentacji zadawali wiele pytań, niejednokrotnie twierdząc, że nabyta wiedza przyczyni się do ich aktywnej reakcji w sytuacji niebezpiecznej dla osób pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

W październiku, na pływalni miejskiej „Podolanka” odbyły się zawody z cyklu „Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym”. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski i on też wraz z Elżbietą Gapińską, posłanką na Sejm RP oraz Andrzejem Rybusem-Tołłoczko, doradcą Wojewody Mazowieckiego oficjalnie je otworzył. Zawody tej rangi odbyły się po raz pierwszy w naszym mieście. Uczestniczyło w nich ponad 150 zawodników z 16 klubów z całej Polski. Nie zabrakło oczywiście zawodników Grupy Sportowej Rejonowego Płockiego WOPR, którzy wywalczyli wiele medali i plasując się na podium na najwyższych jego stopniach.

Już w grudniu 2013 r. młodzież płockich szkół, w ramach projektu „Bezpieczna zima z WOPR”, ponownie zostanie zapoznana z budową i strukturą lodu, warunkami przy jakich można wchodzić na lód, jak być wyposażonym przed wejściem na lód i przede wszystkim co robić w przypadku załamania się lodu i wpadnięcia do lodowatej wody.

Wymienione zostały tylko najważniejsze inicjatywy WOPR ale należy mieć świadomość, że mnogość działań i inwestycji, które realizują płoccy wodniacy jest wielokrotnie większa i jak zapowiadają w roku 2014 będzie ich jeszcze więcej.

Aby zwiększyć efektywność realizowanych projektów, WOPR zaprasza do współpracy firmy działające w Płocku. – WOPR nie tylko ratuje życie ludzi, ale prowadzi także wartościowe działania edukacyjne. Szczególnie bliska jest nam edukacja młodzieży – sami prowadzimy projekty skierowane do młodego pokolenia. Dlatego cieszę się, że mieliśmy możliwość współpracy z WOPR i wsparcia jego działań – powiedział Jacek Ławrecki, rzecznik Prasowy Fortum Power and Hest Polska Sp. z o.o., jednego z partnerów płockiego WOPR.

W ubiegłym tygodniu ratownicy Rejonowego Płockiego WOPR mieli możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy mijającego roku radnym podczas Sesji Rady Miasta Płock. Jak podkreślają płoccy ratownicy, zależy im aby traktowani oni byli jako przyjaciele wszystkich wypoczywających nad wodą, którzy zawsze gotowi są nieść pomoc i to nie tylko w sytuacji zagrożenia życia w wodzie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji