REKLAMA

Wojsko ma nową ofertę dla chętnych do służby

REKLAMA

Mazowieckie Wojska Obrony Terytorialnej wychodzą naprzeciw tym chętnym, dla których 16-dniowa przerwa od obowiązków rodzinnych lub służbowych jest niemożliwa. Terytorialsi wprowadzają nowy format szkolenia.

6MBOT ma nową, bardziej elastyczną ofertę szkolenia.

PowiązaneTematy

– Chcesz wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ale pierwszy, 16-dniowy poligon przekracza Twoje możliwości czasowe? A może wahasz się i potrzebujesz porozmawiać z żołnierzem ze swojej okolicy, który już jest w WOT? Mamy dla Ciebie propozycję – zachęca 6 Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

W systemie 8×2 dni

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw osobom, które chcą zostać żołnierzami OT, ale ze względów osobistych czy służbowych nie mogą obecnie pozwolić sobie na ponad dwutygodniowy urlop, mogą rozpocząć szkolenie w systemie 8×2 dni. Szkolenie rozpoczyna się 22 sierpnia i odbywać się będzie w 8 kolejnych weekendów.

W systemie 16 dni

Dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją wojskową drogę w trybie 16-dniowym, najbliższe szkolenie podstawowe rozpoczyna się 16 sierpnia w Pomiechówku, natomiast zajęcia programowe odbywać się będą ponad 400 kilometrów od miejsca wcielenia, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Obydwa szkolenia zakończą się przysięgą wojskową. Kolejne szkolenia zaplanowane są w terminach: 03-18.10.2020 r. i 28.11-13.12.2020 r.

fot. materiały prasowe

Rekrutacja przyjazna ochotnikom

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powstały nieetatowe Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. Rekruterzy z WOT-u mają za zadanie wspomagać proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych.

Headhunterzy (żołnierze WOT z okolicy) pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby, a następnie w imieniu ochotnika złożą dokumenty do Wojskowych Komend Uzupełnień. Mazowieccy headhunterzy będą docierać do konkretnych ludzi i zachęcać ich do założenia munduru poprzez osobisty przykład.

– Rekruterzy z 6MBOT, to żołnierze Obrony Terytorialnej. Wszyscy z nich przed pierwszymi rozmowami z ochotnikami do wstąpienia w szeregi mazowieckiej brygady przeszli odpowiednie szkolenie. Poznali wymogi formalno-prawne, jakie powinien spełnić kandydat do służby wojskowej. Dodatkowo, zostali zapoznani z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych. Wszyscy headhunterzy posiadają odpowiednie upoważnienia do wykonywania swoich zadań. Będąc w szeregach WOT, są w stanie odpowiedzieć na praktycznie wszystkie pytania, dotyczące przygotowania i służby, czego często nie były w stanie zrobić osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji w WKU – wyjaśnia płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne: • rejon radomski (radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, białobrzeski, przysuski, szydłowiecki)
  kpr. Małgorzata Brzostwoska – malgorz.brzostowska@wot.ron.mil.pl
  szer. Małgorzata Nowicka – tel. 530 103 089, malgorzata.nowicka@wot.ron.mil.pl
 • rejon płocki (płocki, sierpecki, gostyniński, sochaczewski)
  szer. Tomasz Tyka – tel. 603 790 415, tomasz.tyka@wot.ron.mil.pl
 • rejon grójecki (garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński)
  szer. Marlena Rosłaniec – tel. 781 049 504, marlena.roslaniec@wot.ron.mil.pl
 • rejony nowodworski, warszawski-zachodni, pruszkowski, grodziski, żyrardowski – wszyscy rekruterzy.

Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w WOT badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisja kwalifikacyjna.

Dla kogo WOT?

O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły w żadnej formie służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać Terytorialsami.

Podstawowe wymagania to, m.in.:

 • obywatelstwo polskie,
 • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej,
 • niekaralność.

Ponadto kandydaci na żołnierzy WOT nie mogą pełnić czynnej służby w innych formacjach mundurowych oraz posiadać przydziału kryzysowego.

System szkolenia

Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16-dniowego szkolenia podstawowego, przeznaczonego dla osób, które nie pełniły wcześniej służby wojskowej w żadnej formie. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl szkoleniowy przeznaczony dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W pierwszym roku służby, tzw. okresie szkolenia indywidualnego, odbywa się szkolenie ogólnowojskowe, w drugim roku szkolenie specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji, natomiast trzeci rok to szkolenie zgrywające pododdziały.

Jak wygląda szkolenie płockich żołnierzy? [FILM, ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU